Teraz na antenie

undefined - undefined

Następnie

undefined - undefined

1932. Nagroda Polskiego Radia dla Alexandra Unińskiego

Najlepszy wykonawca mazurków na II Konkursie Chopinowskim nie reprezentował żadnego kraju.

Aleksander Uniński Foto: Jarumski Leon, Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/wikimedia/domena publiczna

Aleksander Uniński - Mazurek op. 63 nr 2
Aleksander Uniński - Mazurek e-moll op. 41 nr 2
Aleksander Uniński - Mazurek D-dur op.33 nr 3
Aleksander Uniński - Mazurek b-moll op.24 nr 4
Aleksander Uniński - Mazurek a-moll op.17 nr 4

II Konkurs odbył się, zgodnie z pierwotnym zamysłem organizatorów, 5 lat po pierwszej odsłonie chopinistycznych zmagań. W marcu 1932 roku zjechało do Warszawy 89 pianistów z 18 państw. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem publiczności i przyciągnął korespondentów z różnych zakątków świata. Do prac jury zaproszono wybitne osobistości muzyczne z zagranicy. Gościem honorowym był Maurice Ravel, który podczas koncertu 11 marca prowadził wykonanie swoich utworów: Koncertu fortepianowego G-dur oraz La valse.

Podczas finału Konkursu zdarzyła się rzecz bezprecedensowa: z powodu protestu węgierskiego pianisty Imré Ungára, który nie chciał zgodzić się na przyjęcie I nagrody ex aequo z Alexandrem Unińskim (reprezentant niezależny), zarządzono losowanie. Niewidomemu węgierskiemu pianiście los nie sprzyjał: Ungár otrzymał II nagrodę. Uniński zaś dodatkowo otrzymał nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków.

***

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina 2016