Teraz na antenie

undefined - undefined

Następnie

undefined - undefined

27 stycznia

06:00
Konkurs Chopinowski

Wybór nagrań z Konkursów Chopinowskich w opracowaniu Piotra Wawrowskiego.

07:00
Muzyka epoki Chopina

Milena Gąsienica na początku audycji stawia na muzykę Karola Szymanowskiego – jego cykl pieśni Słopiewnie do słów Juliana Tuwima (wykonawca: Dagmara Świtacz – sopran i Piotr Sałajczyk – fortepian) oraz fragment I Kwartetu smyczkowego (Kwartet Camerata), a następnie zbliża się ku epoce romantycznej, prezentując I Litanię Ostrobramską Stanisława Moniuszki (soliści oraz Wrocławska Orkiestra Barokowa i Chór Polskiego Radia pod dyrekcją Jacka Kaspszyka) oraz 6 Menuetów Marii Szymanowskiej (pianista: Alexander Kostritsa).

8:00
Laureaci nagrody PR

Dang Thai Son, zwycięzca X Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w 1980, uhonorowany został także specjalnymi nagrodami za interpretację Mazurków (przyznawaną przez Polskie Radio), Poloneza (nagroda Towarzystwa Chopinowskiego w Warszawie) i Koncertu (nagroda fundowana przez Filharmonię Narodową).

9:00
Duża Czarna

W tym wydaniu Dużej Czarnej Przemysław Psikuta i jego gość Stanisław Dybowski przedstawią sylwetkę Jana Smeterlina. W wykonaniu artysty usłyszymy dzieła Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego i Johannesa Brahmsa.

11:00
Polacy w Konkursach Chopinowskich

Stanisław Dybowski prezentuje nagrania Ewy Pobłockiej z płyty wydanej dla NIFC w 2010 roku. Zabrzmią Mazurki op. 41 i op. 7 i I Sonata c-moll op. 4 oraz trzy nokturny Johna Fielda, również z wydawnictwa NIFC.

12:00
Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?

W dzisiejszej audycji dowiemy się jak brzmią utwory Fryderyka Chopina na fortepianie historycznym i współczesnym na przykładzie interpretacji Marthy Argerich i Nelsona Goernera. W programie zabrzmią: Preludia op. 28, Preludium cis-moll op. 45, Preludium As-dur op. posth oraz Nokturn Des-dur op. 27 nr 2, a także Ballada f-moll op. 52. Zaprasza Marcin Majchrowski.

13:00
Śpiewnik Chopinowski

W dzisiejszej audycji Dorota Kozińska przedstawi liczne konteksty muzyczne i kulturowe pieśni „Czary” Chopina do słów Stefana Witwickiego. Utwór zabrzmi w kilku najtrafniejszych interpretacjach, m.in. Elżbiety Szmytki, Olgi Pasiecznik, Iwony Sobotki czy Andrzeja Bachledy. Całość dopełni kompozycja Stanisława Moniuszki do tego samego tekstu.

14:00
Lekcja mistrzowska

Anna Skulska rozmawia z prof. Andrzejem Ratusińskim - pianistą i pedagogiem - o mistrzach, wykonawcach, dziełach, twórcach i wydarzeniach. Bohaterką siedemnastej Lekcji jest Alicia de Larrocha.

15:00
Niepodległość zaszyfrowana w dźwiękach

Dzisiejszą audycję Marcina Gmysa i Marcina Majchrowskiego wypełnią dzieła Karola Kurpińskiego.

16:00
Ten piękny wiek XIX

Małgorzata Pęcińska poświęci odcinek audycji rozmaitym preludiom. Marek Szlezer wykona Preludia Szymanowskiego, Rafał Blechacz – Chopina, a Preludium do poematu symfonicznego Popołudnie Fauna Claude’a Debussy’ego zagra Królewska Orkiestra Concertgebouw.

17:00
Chopin osobisty

Bohaterką programu Róży Światczyńskiej będzie Barbara Hesse-Bukowska jako interpretatorka dzieł Fryderyka Chopina.

18:00
Romantyczne brzmienia

W dzisiejszej audycji Klaudia Baranowska skupi się na fantazjach Franza Schuberta i Johannesa Brahmsa. Usłyszymy m.in. wspólne nagrania Isabelle Faust i Alexandra Melnikova, który wykona też 7 Fantazji op. 116 Brahmsa. W programie zabrzmi również IX Symfonia C-dur Wielka D 944 Schuberta (wyk. Royal Concertgebow Orchestra, dyr. Nicolaus Harnoncourt).

20:00
Chopin na ludowo

Kiedy powstały mazurki? Jakie są najstarsze zapisy rytmów mazurkowych i gdzie ich szukać? Czy mazur i mazurek to te same tańce? W końcu czym w ogóle jest najpopularniejszy polski taniec? W programie rozmowa Kuby Borysiaka z dr. hab. Tomaszem Nowakiem, autorem wydanej w grudniu 2021 roku książki „Mazurek”. W audycji także nagrania muzyki ludowej w wykonaniu tradycyjnych harmonistów, m.in: Sławomira Czekalskiego, Stanisława Stępniaka oraz Józefa Porczka. Posłuchamy także mazurków chopinowskich w wykonaniu Janusza Olejniczaka. 

21:00
Chop-in-pop

Muzyka salonowa, ragtime i boogie – trzy warianty muzyki popularnej, trzy przestrzenie funkcjonowania inspiracji muzyką artystyczną. W audycji zabrzmią dźwięki trzeszczące z dawnych płyt, trochę nagrań współczesnych, ale i trochę przywołujących nastrój wczesnego XX wieku. Będzie jazzu, koktajlu i klasyka. Mieszanka wybuchowa z fortepianem w roli głównej, przy którym zasiądą Felix Arndt, Marcel Worms, Hadda Brooks. Zaprasza Mariusz Gradowski.

[PREMIERA]

22:00
Czarne na białych

Bywalczyni Konkursów Chopinowskich – niemal od początku, bo od 1932 roku. Znamy ją głównie jako jurorkę kolejnych edycji: a to z zaproszenia na lekcje młodego Kędry, a to z fotografii z Michelangelim... A jak grała Magda Tagliaferro? Francuska pianistka z Brazylii, ulubiona uczennica Alfreda Cortota, w audycji Jakuba Puchalskiego wykonywać będzie Chopina (m.in. swoją specjalność: Poloneza-Fantazję), ale też Schumanna (Karnawał, którym zachwycał się Harold Schonberg), Villę-Lobosa, Granadosa i – rzecz konieczna – Camille'a Saint-Saënsa.