Teraz na antenie

undefined - undefined

Następnie

undefined - undefined

Grand Prix!

Druga Alternatywa Konkursowa dobiega swej finałowej kulminacji: w ostatniej, podsumowującej audycji ogłoszony został laureat Grand Prix! A został nim...

II Alternatywa Konkursowa Foto: Polskie Radio Chopin

Eryk Koszela otrzymał Grand Prix II Alternatywy Konkursowej. Do uczącego się w Krakowie pianisty wędruje główna nagroda naszego turnieju oraz 5 tys. zł. Młody pianista ujął jurorów przede wszystkim nadzwyczaj dojrzałą, wykończoną interpretacją jednego z najbardziej szczególnych Chopinowskich mazurków: a-moll op. 17 nr 4. 

– Moim pianistycznym ideałem jest Vladimir Horowitz, ale twoje wykonanie, Eryku, podobało mi się bardziej – na antenie Radia Chopin zwrócił się do młodego pianisty przewodniczący jury, prof. Andrzej Ratusiński.

Alternatywa konkursowa narodziła się w dobie pandemicznych ograniczeń – z pomysłu Andrzeja Szachowskiego, radiowego wydawcy w Polskim Radio Chopin, podjętego przez dyrektora rozgłośni, Marcina Gmysa. By wziąć udział w tym swoistym „turnieju jednego utworu” młodzi pianiści (przed ukończeniem 16. roku życia) nadsyłają do Polskiego Radia Chopin nagrania video swoich wykonań pojedynczych utworów Fryderyka Chopina, a następnie rejestracje te oceniane są przez czteroosobowe jury, składające się z koncertujących pianistów i dydaktyków fortepianu (prof. Andrzeja Ratusińskiego – przewodniczący i Marka Brachy) oraz doświadczonych krytyków muzycznych (Małgorzaty Pęcińskiej i Jakuba Puchalskiego). Nagranie może być dokonane zarówno w warunkach profesjonalnych, szkolnych, jak i domowych. Każdy pianista może wziąć udział w dwóch kategoriach gatunkowych, na które składają się poszczególne formy chopinowskie: preludium, etiuda, walc, nokturn, mazurek, polonez, impromptu, ballada, scherzo i – najbardziej zaawansowana – Barkarola, Berceuse, Fantazja f-moll lub pierwsza część z II albo III Sonaty fortepianowej.

Specyfiką Alternatywy jest też sposób przyznawania nagród – odbywa się ono podczas kolejnych audycji radiowych, w których jurorzy omawiają na antenie poszczególne wyróżnione emisją interpretacje, przedstawiając też jako punkt odniesienia kreacje mistrzowskie, jakie mogą stać się inspiracją dla młodych pianistów. Niekiedy dochodzi w takiej sytuacji do paradoksów, gdy 8-letni pianista ewidentnie potrafi ukazać w prostym utworze więcej muzycznej treści, niż skądinąd doskonały pod względem pianistycznym zwycięzca Konkursu Chopinowskiego...

– Ten konkurs przede wszystkim napawa radością i optymizmem – mówi Jakub Puchalski. – Widok małych dzieci z wyraźną satysfakcją, często z radością mierzących się z utworami Chopina, choćby najprostszymi, dziecięcymi, jest dowodem trwałej i uniwersalnej siły tej sztuki, która – jeżeli tylko da się jej szansę – trafia do każdego pokolenia. Zaś ujmujące, ale i bardzo dojrzałe interpretacje, jakimi potrafią zaskoczyć nas 14- czy 15-nastolatkowie, fascynują świeżymi i śmiałymi talentami bardzo młodych artystów. Cieniem kładzie się jedynie świadomość wynoszona z wielkiego, dorosłego Konkursu Chopinowskiego, w którym znacznie trudniej jest znaleźć równie promienne i intrygujące olśnienia, jak gdyby na etapie studiów akademickich znakomitości takie nader często były przykrawane do jakiegoś martwego szablonu, najwyraźniej uznawanego za wzór. Drugi raz z rzędu Alternatywa Konkursowa przyniosła nam więc zupełnie niezwykłe przeżycia i wzruszenia.

Tegoroczny zwycięzca Grand Prix, Eryk Koszela, był także laureatem poprzedniej edycji Alternatywy, w której zrobił niezapomniane wrażenie niezwykle pięknym i mądrze zagranym Walcem As-dur op. 34 nr 1 oraz wspaniałą II Balladą F-dur. W tym roku ujął klasyczną, lecz znakomicie dopracowaną i podskórnie namiętną Etiudą „Rewolucyjną” c-moll op. 10 nr 12 oraz – co było głównym źródłem nagrody – niezwykle wysmakowanym, dojrzałym ujęciem jednego z najbogatszych mazurków Chopina, a-moll op. 17 nr 4.

Laureatów poszczególnych kategorii będzie można usłyszeć podczas galowego koncertu połączonego z rozdaniem nagród, organizowanego przez Polskie Radio Chopin w drugiej połowie września. Pianiści otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe, zwycięzca Grand Prix natomiast także nagrodę pieniężną, w wysokości 5 tys. złotych (brutto). Koncert retransmitowany będzie na stronie internetowej rozgłośni, w jej kanale YouTube oraz w mediach społecznościowych.