06:00
Konkurs Chopinowski
Teraz na antenie
undefined - undefined
Następnie
undefined - undefined
Teraz na antenie
undefined - undefined
Następnie
undefined - undefined
06:00
Konkurs Chopinowski
Wybór nagrań z Konkursów Chopinowskich w opracowaniu Piotra Wawrowskiego.
07:00
Fryderyka Chopina dzieła wszystkie
Prof. Mieczysław Tomaszewski wnikliwie analizuje drugą kompozycję, w której Chopin zmierzył się z towarzyszącą fortepianowi orkiestrą, czyli Rondo ã la Krakowiak F-dur op. 14, które kompozytor napisał będąc na trzecim roku Szkoły Głównej. W późniejszym fragmencie audycji prof. Tomaszewski opowie o improwizacjach i drobnych miniaturach Chopina.
8:00
Laureaci nagrody PR
Bohaterką dzisiejszej audycji Anny Skulskiej będzie Martha Argerich. Wybitna argentyńska pianistka wykona dzieła Sergiusza Rachmaninowa, Witolda Lutosławskiego, Manuela de Falli i Maurice’a Ravela.
9:00
Polacy w Konkursach Chopinowskich
Bohaterem audycji Stanisława Dybowskiego będzie Józef Śmidowicz – pianista i pedagog (nauczyciel fortepianu m.in. Władysława Szpilmana), wielokrotny członek jury Konkursu Chopinowskiego. W programie muzyka Juliusza Zarębskiego, Fryderyka Chopina i Aleksandra Zarzyckiego.
10:00
Wokół Wielkiego Konkursu
Bohaterką audycji Artura Bieleckiego będzie niemiecka pianistka i klawesynistka, laureatka VI nagrody na III Konkursie Chopinowskim (1937) Edith Picht-Axenfeld. W programie muzyka Fryderyka Chopina.
11:00
Weekendowe potpourri
Jak dobrze znają Państwo irlandzki barok? Nie bardzo… – nic straconego! W niedzielnym wydaniu Weekendowego potpourri nadarzy się okazja, by wsłuchać się w jakże ciekawe, barwne brzmienie serenaty (to rodzaj kantaty) Johanna Sigismunda Coussera The Universal Applause of Mount Parnassus skomponowanej w 1711 roku na uroczyste obchody urodzin królowej Anny. Grono znakomitych solistów z Marią Keohane i Irish Baroque Orchestra zapewniają bogactwo wrażeń w tym premierowym nagraniu zapomnianego dzieła. W programie także Sonata skrzypcowa G-dur Jean-Marie Leclaira (David Plantier, Les Plaisir du Parnasse), Serenada c-moll KV 388 Mozarta (MIB Wind Ensemble) Koncert podwójny na bandoneon i fortepian Astora Piazzoli (William Sabatier, Emilie Aridon-Kociolek, Orchestre Dijon Bourgogne, Leonardo García Alarcón). Małgorzata Pęcińska na Weekendowe potpourri zaprasza w niedzielę o 11.00.
[PREMIERA]
13:00
Laureaci Konkursów Chopinowskich
W programie prezentacja recitalu Philippe'a Giusiano z II etapu XIII Konkursu Chopinowskiego (1995). Zabrzmią m.in. Scherzo h-moll op. 20 oraz wybrane Preludia z opusu 28. W drugiej części audycji wysłuchamy Yundiego Li z koncertu laureatów XIV Konkursu Chopinowskiego z 2000 r. W programie usłyszymy m.in. Andante spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur op. 22 i Mazurka gis-moll op. 33 nr 1.
14:00
Chopin. Uniwersum
W roku 1841 Fryderyk Chopin dał 26 kwietnia w Sali Pleyela pamiętny koncert – pamiętny, bo jeden z niezwykle rzadkich występów publicznych, na jakie zdecydował się w całym dorosłym życiu. Co grał? Jak zareagowało jego otoczenie i prasa? Na te pytania odpowie Dr Kamila Stępień-Kutera. Zapraszamy.
15:00
W salonie PR Chopin
Retransmisja z koncertu Urszuli Kryger i Pawła Cłapińskiego organizowanego przez Polskie Radio Chopin z komentarzem Marcina Majchrowskiego.
17:00
Nie samym Chopinem
Kolejny odcinek cyklu poświęconego sztuce pianistycznej Artura Benedettiego Michelangelego. Zaprasza Adam Rozlach.
[PREMIERA]
18:00
Złoty wiek muzyki kameralnej
Kolejną audycję Dr Danuta Gwizdalanka poświęci kamieniowi milowemu w dziejach kameralistyki - Kwartetowi smyczkowemu op. 127 Ludwiga van Beethovena. Zapraszamy!
[PREMIERA]
19:00
Muzycy o Chopinie
Trzecie i ostatnie spotkanie ze sztuką wykonawczą znakomitego czeskiego pianisty Ivana Morawca. Posłuchamy muzyki Fryderyka Chopina i nie tylko. Zaprasza Marek Bracha.
[PREMIERA]
21:00
Romantyczne Weberiana, czyli antenowe powroty Jana Webera
Co stanowiło o niepowtarzalności Małcużyńskiego? Po czym można było rozpoznać jego indywidualny styl? To pytanie stawiał sobie również autor audycji – Jan Weber, który grę Małcużyńskiego rozpoznawał już po kilku taktach. My zaś poszukamy wskazówek wsłuchując się w wykonania ulubionych utworów pianisty – m.in. Koncertu f-moll op. 21 Fryderyka Chopina, oraz granego przez niego po mistrzowsku Krakowiaka fantastycznego op. 14 skomponowanego przez jego pedagoga – Ignacego Jana Paderewskiego. Zapraszamy przed wirtualne radioodbiorniki jak zwykle w niedzielę o 21.00. Do usłyszenia!
[PREMIERA]
22:00
Z Archiwum PR
Najbliższą audycję redaktor Dariusz Marciniszyn poświęci niezwykłej i tajemniczej postaci światowej pianistyki - skandalisty Ervina Nyiregyháziego. Zapraszamy!
[PREMIERA]