06:00
Konkurs Chopinowski
Teraz na antenie
undefined - undefined
Następnie
undefined - undefined
Teraz na antenie
undefined - undefined
Następnie
undefined - undefined
06:00
Konkurs Chopinowski
Wybór nagrań z Konkursów Chopinowskich w opracowaniu Piotra Wawrowskiego.
07:00
Muzyka epoki Chopina
W dzisiejszej audycji Milena Gąsienica zaprezentuje utwory Huberta Leszetyckiego, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Oskara Kolberga oraz Stanisława Moniuszki. Zabrzmią m.in. Koncert fortepianowy c-moll op. 9 Leszetyckiego w interpretacji Huberta Rutkowskiego z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą Michała Klauzy, Trzy pieśni (Jaskółka, Kochanka gwiazdy, On zginął) Kolberga do słów Stefana Witwickiego w wykonaniu Anny Radziejewskiej i Mariusza Rutkowskiego, a także Mazurek a-moll op. 37 nr 2 Dobrzyńskiego w interpretacji Elżbiety Karaś Krasztel.
8:00
Laureaci nagrody PR
Bohaterem programu Anny Skulskiej jest Władysław Kędra. Wysłuchamy w jego wykonaniu dzieł Carla Marii von Webera, W.A. Mozarta, Fryderyka Chopina i Ferenca Liszta.
9:00
Paderewski i Chopin – pokrewieństwa nie tylko z wyboru
W programie m.in. Album Tatrzańskie op. 12 w dwóch odsłonach: będzie wersja na fortepian solo oraz na dwa fortepiany. W audycji także tańce Johannesa Brahmsa, Franciszka Liszta oraz Fryderyka Chopina. Zaprasza Monika Mandau.
11:00
Polacy w Konkursach Chopinowskich
Nagrania Krzysztofa Jabłońskiego – w programie Etiudy op. 10, Preludium cis-moll op. 45, Impromptu: As-dur op. 29 i Fis-dur op. 36, a także Rondo à la krakowiak F-dur op. 14. Zaprasza Stanisław Dybowski.
12:00
Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?
Brzmieniowe niuanse między interpretacjami na fortepianach historycznych i współczesnych Marcin Majchrowski przedstawi posługując się znakomitymi nagraniami m.in. Ignacego Friedmana (Mazurek cis-moll op. 41 nr 4), Adama Harasiewcza (Mazurki op. 56) oraz Krzysztofa Jabłońskiego (Etiuda f-moll op. 10 nr 9).
13:00
Laureaci Konkursów Chopinowskich
W programie prezentacja recitalu Rafała Blechacza z II etapu XV Konkursu Chopinowskiego (2005). W programie zabrzmią m.in. wybrane mazurki oraz Sonata h-moll op. 58.
14:00
Chopin. Uniwersum
Powoli zbliżamy się do końca wędrówki przez tonacje i ich znaczenia na podstawie twórczości Chopina. Najbliższe spotkanie poświęcimy m.in. tonacji As-dur, która, jak wierzyli teoretycy w wieku XIX, jest pełna emocji i nasycona marzycielską ekspresją. Zaprasza Dr Kamila Stępień-Kutera.
15:00
Niepodległość zaszyfrowana w dźwiękach
W dzisiejszym odcinku audycji Marcina Gmysa i Marcina Majchrowskiego zabrzmią polonezy: Michała Kleofasa Ogińskiego, Karola Kurpińskiego, Karola Lipińskiego i Marii Szymanowskiej.
16:00
Muzyka ukraińska czasów Chopina
Ukraińskie tropy w muzyce Chopina odnajdujemy przede wszystkim w jego pieśniach, ale pojawiają się one także w kompozycjach instrumentalnych, zwłaszcza tych o ukrytych intencjach programowych. Polski kompozytor – i nie był on pod tym względem wyjątkiem na tle swoich romantycznych kolegów literatów i malarzy – miał wielu przyjaciół wywodzących się z terenów dzisiejszej Ukrainy. W audycji przybliżać będziemy romantyczną muzykę ukraińską, zaskakująco bliską muzyce polskiej, nieustannie odnosząc ją do dzieł patrona anteny.
Zofia Iwanowa zaprasza na spotkanie z muzyką Maksyma Berezowskiego (1745-1777), kompozytora przełomu epok, tworzącego w czasie burzliwego dla całej światowej kultury momentu przejścia od baroku do klasycyzmu. Berezowski często był porównywany z W.A. Mozartem, a nawet nazywany „ukraińskim Mozartem”. Gdy wyjechał do Włoch, studiował w Bolonii, w słynnej Akademii Filharmonicznej u Giovanni Battisty Martiniego. Zresztą, w tym samym czasie, co i W.A.Mozart. Posłuchamy muzyki sakralnej i świeckiej tego niesprawiedliwie zapomnianego kompozytora
17:00
Arcydzieło miesiąca
Pierwszy odcinek cyklu poświęconego Fantazji f-moll op. 49 Fryderyka Chopina. Zaprasza Paweł Siechowicz.
18:00
Romantyczne brzmienia
W dzisiejszym programie Magdaleny Łoś zabrzmią m.in.: Ballada f-moll Fryderyka Chopina w interpretacji Kate Liu, Kwartet smyczkowy Es-dur Feliksa Mendelssohna w wykonaniu The Eroica Quartet, a także Symfonia Es-dur nr 3 „Eroica” Ludwiga van Beethovena w wykonaniu Anima Eterna pod dyrekcją Josa van Immerseela.
20:00
Była sobie improwizacja
Dzisiejszą audycję wypełnią jazzowe opracowania dwóch dzieł. W pierwszej części będziemy się przysłuchiwać improwizacjom na temat Chopinowskiego Walca cis-moll op. 64 nr 2, w drugiej – jazzowemu standardowi My Prince will come. Wśród wykonawców m.in.: Hazel Scott, Eugen Cicero, Peter Beets, Miles Davis, Chet Baker i Herbie Hancock. Zaprasza Magdalena Sawicka.
21:00
Szlakiem Chopina
Fryderyk Chopin - twórca kosmopolityczny, ale jednak swojski, obywatel Europy, a przesiąknięty polskością, podróżujący po całej ojczyźnie i jednocześnie na wskroś warszawski. Spróbujmy podążyć szlakiem, który wiedzie po najważniejszych dla Chopina miejscach; miejscach, które znaczone były zarówno ciepłymi wspomnieniami, jak i przykrymi doświadczeniami. Zapraszamy na muzyczne zwiedzanie – Europy, Polski, salonów, wiejskich gospodarstw, gór i nadmorskich okolic… wszędzie tam, gdzie, jakże bogate, życiowe losy poniosły kompozytora.
W najbliższej audycji Piotr Wojciechowski opowie o podróży Chopina do Lipska (wrzesień 1836) i spotkaniu z Robertem Schumannem.
22:00
Czarne na białych
Szwajcar Walter Rehberg był w pewnym sensie pierwszym „etatowym” pianistą wytwórni Deutsche Grammophon. To on utrwalił więc wiele utworów jako pierwszy w historii, w tym Poloneza-Fantazję Chopina. Jakiego typu artystą był muzyk, któremu przypadła tak wyjątkowa rola? W programie dzieła m.in. Fryderyka Chopina, Ferenca Liszta, Josepha Haydna czy Roberta Schumanna. Zaprasza Jakub Puchalski.