06:00
Konkurs Chopinowski
Teraz na antenie
undefined - undefined
Następnie
undefined - undefined
Teraz na antenie
undefined - undefined
Następnie
undefined - undefined
06:00
Konkurs Chopinowski
Wybór nagrań z Konkursów Chopinowskich w opracowaniu Piotra Wawrowskiego.
07:00
Muzyka epoki Chopina
Trzy pieśni Oskara Kolberga w wykonaniu Mariusza Rutkowskiego i Anny Radziejewskiej zainaugurują program Mileny Gąsienicy. W dalszej części programu zabrzmi Kwintet fortepianowy g-moll op. 34 (w opracowaniu na fortepian i orkiestrę smyczkową) Juliusza Zarębskiego, który Ewa Pobłocka wykona z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus.
8:00
Laureaci nagrody PR
Bohaterem dzisiejszej audycji Anny Skulskiej będzie Arthur Moreira Lima (laureat II nagrody VII Konkursu Chopinowskiego). W wykonaniu artysty usłyszymy m.in. Balladę g-moll, Scherzo b-moll, Fantazję f-moll op. 49 oraz wolne części I i II Koncertu fortepianowego patrona naszej anteny z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Witolda Rowickiego.
9:00
Paderewski i Chopin – pokrewieństwa nie tylko z wyboru
Czterdziesty siódmy odcinek nowej audycji poświęconej wybitnemu pianiście, kompozytorowi i politykowi Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Monika Mandau opowie o jego sztuce wykonawczej, twórczości, a także działalności publicznej, osadzonych w szeroko rozumianym kontekście chopinowskim. W programie zabrzmią m.in. dwie interpretacje 3 aktu dramatu lirycznego w trzech aktach „Manru” Paderewskiego z librettem według Chaty za wsią Ignacego Kraszewskiego, a także Nokturn Es-dur op. 9 nr 2 Chopina w nagraniach: Paderewskiego, Michałowskiego i Wąsowskiego. Zapraszamy!
11:00
Polacy w Konkursach Chopinowskich
Ignacy Jan Paderewski jako interpretator utworów Zygmunta Stojowskiego, Roberta Schumanna, Ferenca Liszta i Fryderyka Chopina. Program Stanisława Dybowskiego.
12:00
Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?
W programie Marcina Majchrowskiego wysłuchamy dzieł Fryderyka Chopina na fortepianie historycznym i współczesnym. W audycji zabrzmią: Mazurek F-dur op. 68 nr 3 w wykonaniu Józefa Śmidowicza, ballady Chopina w interpretacji Ivana Moravca oraz Walce: op. 69 nr 1, op. 34 nr 1, Es-dur op. posth. w wykonaniu Artura Benedettiego Michelangelego.
13:00
Laureaci Konkursów Chopinowskich
W programie wysłuchamy recitalu Takako Takahashiego z III etapu XII Konkursu Chopinowskiego (1990). Zabrzmią m.in. wybrane mazurki, Impromptu Fis-dur op. 36 oraz 3 Sonata h-moll. W drugiej części audycji zabrzmią: Barkarola Fis-dur op. 60 i Walc F-dur op. 34 nr 3 w interpretacji Lukasa Geniusasa. Nagranie pochodzi z koncertu laureatów XVI Konkursu Chopinowskiego (2010).
14:00
Chopin. Uniwersum
Wieść o upadku powstania listopadowego zastała Chopina w Wiedniu. Przeżycie stało się dla niego traumą, która naznaczyła całe jego życie. Czy wtedy właśnie powstało Scherzo h-moll op. 20? Jak Chopin zmienił gatunek scherza, do tamtej chwili opierający się na utworach pogodnych, nawet żartobliwych? Na te pytania odpowie Dr Kamila Stępień-Kutera. Zapraszamy.
15:00
Niepodległość zaszyfrowana w dźwiękach
Dzisiejszy program Marcina Gmysa i Marcina Majchrowskiego wypełnią dzieła Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego: II Symfonia c-moll op. 15 „Charakterystyczna” (wyk. Orkiestra Polskiego Radia w Krakowie, dyr. Arnold Rezler) oraz Uwertura do opery „Monbar czyli Flibustierowie” (wyk. Concerto Köln, dyr. Michael Güttler).
16:00
Ten piękny wiek XIX
Małgorzata Pęcińska zaprezentuje muzykę François Couperina, Ludwiga van Beethovena, Franciszka Liszta i Jeana Sibeliusa.
17:00
Chopin i świat literatury
W kolejnej audycji w dalszym ciągu śledzimy meandry relacji Chopina z Mickiewiczem – tym razem skupimy się na latach związku z George Sand, dzięki której znajomość poety i kompozytora się zacieśniła, oraz na trudnym okresie, w którym Mickiewicz przystał do sekty towiańczyków. Program Iwony Puchalskiej.
18:00
Romantyczne brzmienia
Klaudia Baranowska prezentować będzie nagrania Andrása Schiffa: m.in. V partitę G-dur BWV 829 Jana Sebastiana Bacha, Sonatę Es-dur op. 120 nr 2 na klarnet i fortepian Johannesa Brahmsa (na klarnecie Joerg Widman) oraz Guarda, che bianca luna, D. 688 No. 2, Franciszka Schuberta w wykonaniu Cecilii Bartoli.
20:00
Na Jazzowo
Andrzej Zieliński zaprasza na pierwszą część dyptyku, poświęconego albumowi „Chopin Live At The National Philharmonic” Andrzej Jagodzińskiego i jego tria. Płyta ta została nagrana kilka lat po spektakularnym sukcesie studyjnej płyty „Chopin” z 1993 roku, zapoczątkowując nurt chopinowsko-jazzowy w Polsce, ale też i na świecie.
21:00
Chop-in-pop
Mariusz Gradowski zaprasza na nowy odcinek audycji, w którym królować będzie współczesne opracowanie chopinowskiego arcydzieła: Sonaty h-moll op. 58!
[PREMIERA]
22:00
Czarne na białych
Gdy wypływają na wierzch kolejne archiwalne nagrania i gdy wraca się do tych, które znane już są od dawna, postać Gezy Andy rośnie. Z jednego z wybitnych pianistów, którego dokonaniem była pierwsza rejestracja kompletu Koncertów fortepianowych Mozarta, staje się jednym z absolutnie największych pianistów II połowy XX wieku. Tym razem prześledzimy jego drogę od pierwszych nagrań w roku 1942 i 1943, do etapu dojrzałego i mistrzowskiego – w późniejszych rejestracjach dla Westdeutsche Rundfunk.
[PREMIERA]