Teraz na antenie

undefined - undefined

Następnie

undefined - undefined

23 lipca

 

06:00
Konkurs Chopinowski

Wybór nagrań z Konkursów Chopinowskich w opracowaniu Piotra Wawrowskiego.

07:00
Cień Chopina. Wokół Europy romantycznej i młodopolskiej

[PREMIERA]

Karol Furtak prezentuje: 3 Danses polonaises Ferenca Liszta w wykonaniu I Culture Orchestra, pod dyrekcją Andrzeja Boreyko oraz Suite polonaise op. 16 i Polonaise mélancolique op. 10 Juliusza Zarębskiego, w wykonaniu Piotra Sałajczyka.

8:00
Laureaci nagrody PR

Anna Skulska przedstawi sylwetkę Krzysztofa Jabłońskiego – laureata III nagrody na XI Konkursie Chopinowskim (1985). W wykonaniu polskiego pianisty, kameralisty i pedagoga usłyszymy m.in. Fantaisie Impromptu cis-moll op. 66, Etiudę c-moll op. 10 nr 12, oraz Rondo á la Krakowiak F-dur op. 14 Chopina z towarzyszeniem Sinfonii Varsovii pod batutą Jacka Kasprzyka, a także Kinderszenen op. 15 Schumanna.

9:00
Warszawa czasów Chopina

[PREMIERA]

Tym razem do Warszawy czasów Chopina przeniesiemy się za sprawą muzyki symfonicznej i operowej. Usłyszymy dzieła, które w latach 1810-1811 wybrzmiewały na scenie Teatru Narodowego, na której debiutował wówczas Karol Kurpiński. Frapujące uwertury do oper Kurpińskiego i Elsnera przeniosą nas na chwilę do świata wczesnoromantycznego imaginarium, obfitującego w historie i zjawiska niezwykłe. W toku naszej opowieści pojawi się także Karol Lipiński, a konkretnie jego symfonie op. 2. Za ich sprawą udamy się na chwilę do Lwowa... aby na koniec powrócić do Wiednia u progu drugiej dekady XIX wieku, gdzie w tym samym czasie wykonano po raz pierwszy dwa koncerty fortepianowe w tonacji Es-dur, ucznia i mistrza - Riesa i Beethovena. Nie zabraknie także muzyki "sceny mniejszej" - warszawskich salonów, którą u progu drugiej dekady XIX wieku wypełniały przede wszystkim dźwięki intymnej muzyki kameralnej. Zaprasza Michał Bruliński.

11:00
Audycja specjalna. Władysław Żeleński - Goplana

Audycja specjalna poświęcona „Goplanie” – cieszącej się największym powodzeniem operze Władysława Żeleńskiego. Na program zaprasza Marta Jankowska.

14:00
Lekcja mistrzowska - Maria Joao Pires

Anna Skulska rozmawia z prof. Andrzejem Ratusińskim - pianistą i pedagogiem - o mistrzach, wykonawcach, dziełach, twórcach i wydarzeniach. Bohaterką odcinka jest Maria Joao Pires.

15:00
Drogi i bezdroża

Główną pozycją program dzisiejszej audycji Marcina Majchrowskiego będzie II Koncert fortepianowy e-moll Friedricha Kalkbrennera w interpretacji Howarda Shelley'a i Tasmanian Symphony Orchestra.

16:00
Ten piękny wiek XIX

[PREMIERA]

Schubert na 4 ręce… Tym razem w cyklu Ten piękny wiek XIX zapomniana fortepianowa Sonata C-dur - Gran Duo – pełnokrwiste, czteroczęściowe dzieło o Beethovenowskim rozmachu i pewnych rysach charakterystycznych dla stylu wiedeńskiego klasyka, uwielbianego przez Schuberta artystycznego mentora w nagraniu mistrzowskim Dua Crommelynck. Zaprasza Małgorzata Pęcińska.

17:00
Chopin osobisty

Odcinek programu Róży Światczyńskiej poświęcony Sergiejowi Edelmannowi. W programie m.in. Mazurek a-moll op. 67 nr 4, Ballada F-dur op. 38 oraz Fantazja f-moll op. 49.

18:00
Romantyczne brzmienia

Dzisiejszą audycję Klaudii Baranowskiej wypełnią m.in. V Koncert skrzypcowy A-dur KV 219 Wolfganga Amadeusza Mozarta (wyk. Isabelle Faust, Il Giardino Armonico, dyr. Giovanni Antonini) oraz Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina (wyk. Kevin Kenner, Apollon Musagete Quartett, dyr. Sławomir Rozlach).

20:00
Chopin na ludowo

W najbliższej audycji nagrania chopinowskich mazurków z 1932 roku w wykonaniu Alexandra Unińskiego, amerykańskiego pianisty, pochodzenia Ukraińskiego urodzonego w Kijowie. W jego wykonaniu także wybrane mazurki z płyty „Chopin récital de piano par Alexandre Uninsky 1956”. W audycji także opowieści o zabawach wiejskich i weselach Kapeli Braci Tarnowskich z Domaniowa, wybitnych interpretatorów ludowych mazurków z regionu radomskiego oraz nagrania pieśni ukraińskich w wykonaniu Mychaiło Chaja oraz zespołu Dziczka.

21:00
Chop-in-pop  

"a imię jego FRYDERYK!"

Chopiniana, Chopinesque... Tak zatytułowanych utworów, które powstały w hołdzie dla Fryderyka Chopina jest wiele. A co z imieniem? Czy inspiruje tak samo jak nazwisko? Czy bywa wybierane jako tytuł kompozycji? Czy każdy Fryderyk to Chopin? Odpowiedzi brzmią: tak, tak i nie, nie każdy Fryderyk to Chopin, ale w wybranych przeze mnie przykładach naprawdę nie ma wątpliwości, o którego Fryderyka chodzi. Zaprasza Mariusz Gradowski.

22:00
Czarne na białych  

Georges Cziffra live - do intuicyjnej, zdawałoby się, wirtuozerii tylko pozornie popisowego pianisty, dokładamy temperaturę kontaktu z publicznością. I w niej rodzi się nadzwyczajna kreacja Koncertu Griega z 1959 roku i frapujący recital z Besancon, z roku 1961.