Teraz na antenie

undefined - undefined

Następnie

undefined - undefined

Muzyka w Raju

W dniach 4 - 20 sierpnia odbędzie się XXI edycja festiwalu „Muzyka w Raju”. W tym roku, oprócz pocysterskiego klasztoru w Paradyżu, miejscem koncertów będą inne miejscowości na Ziemi Lubuskiej i na Dolnym Śląsku. To okazja do spotkania z muzyką w niezwykłych i nieprzewidywalnych wykonaniach, ale także szansa na poznanie tej wciąż nieodkrytej części Polski. Między 3 a 12 listopada odbędzie się internetowa część festiwalu.

Muzyka w Raju Foto: mat. prasowe

Od roku 2003 w pocysterskim klasztorze w Paradyżu-Gościkowie na Ziemi Lubuskiej odbywa się międzynarodowy festiwal muzyki dawnej „Muzyka w Raju”. W ciągu dwudziestu lat zyskał sobie renomę jednego z najciekawszych wydarzeń w polskim życiu muzycznym i zdobył wierną grupę słuchaczy, którzy w sierpniu zjeżdżają z kraju i z Europy, by przez kilkanaście dni towarzyszyć wykonawcom z całego świata, dla których jest to często pierwszy kontakt z Polską i z polską publicznością. Festiwal dał początek wielu innym projektom muzycznym takim jak choćby „Przedsionek Raju”, „Filharmonia bez Filharmonii’, „Nasz Telemann”, „Infinite Baroque”, a wcześniej „Festiwal Haendlowski” w Toruniu, „Festiwal Trzech Baroków” we Wrocławiu, „Poznań Baroque”, „Poznań Vivaldi Days”, „Sound of Early Poznań” i „Festiwal Barokowych Smyczków i Strun” w Poznaniu.

Podobnie jak w roku 2022 wybrane programy będzie można usłyszeć kilkukrotnie w różnych miejscach. W ten sposób twórcy festiwalu chcieliby umożliwić wysłuchanie koncertów jak największej liczbie słuchaczy, w szczególności tym melomanom, dla których codzienny przyjazd do Paradyża może okazać się problem organizacyjnym lub, o czym musimy dzisiaj pamiętać, ekonomicznym.

W dniach od 4 do 15 sierpnia koncerty festiwalu odbędą się w Żaganiu, Zielonej Górze, Letnicy, Zaborze, Gorzowie Wlkp., Świebodzinie, Międzyrzeczu i Jerzmanowej. Natomiast finałowa część „Muzyki w Raju” będzie miała miejsce w dniach od 16 do 20 sierpnia w Paradyżu-Gościkowie.

Wykonawcy tegorocznej edycji festiwalu to m.in. międzynarodowa orkiestra barokowa Kore, zespoły La Morra, FOWR i La Nébuleuse oraz soliści występujący, zgodnie z festiwalową tradycją, w różnych konfiguracjach: Michał Gondko, Corina Marti, Jesenka Balic Zunic, Teodoro Bau, Francesca Benetti, Max Volbers, Manon Papasergio, Gabriel Rignol, Georges Bathel, Elena Andreyev, Katarzyna Olszewska. Dla części z nich będzie to nie tylko pierwszy występ na festiwalu, ale także pierwsza wizyta w Polsce.

W czasie festiwalu odbędzie się blisko 50 koncertów, a programy większości z nich zostały przygotowane specjalnie na tę okazję. Będę one obejmować szerokie spektrum repertuarowe od średniowiecza po muzykę późnego baroku i wczesnego klasycyzmu. Obok dzieł należących do kanonu muzyki dawnej usłyszymy wiele utworów, które stanowią rzadkość nie tylko na polskiej scenie muzyki dawnej.

Bilety na koncerty dostępne są w Internecie oraz bezpośrednio przed koncertami. Informacji na ten temat należy szukać na stronie internetowej festiwalu: www.muzykawraju.pl. W tamtejszym kalendarium też znajdą Państwo szczegółowy plan koncertów.

Między 3 a 12 listopada 2023 odbędzie się internetowa część festiwalu, w trakcie której zaprezentowane zostaną filmy powstałe w sierpniu oraz premierowe nagrania koncertów, które miały miejsce w czasie wcześniejszych edycji festiwalu.