06:00
Konkurs Chopinowski
Teraz na antenie
undefined - undefined
Następnie
undefined - undefined
Teraz na antenie
undefined - undefined
Następnie
undefined - undefined
06:00
Konkurs Chopinowski
Wybór nagrań z Konkursów Chopinowskich w opracowaniu Piotra Wawrowskiego.
07:00
Muzyka epoki Chopina
W programie Krzysztofa Dziuby będziemy mogli usłyszeć m.in. Wariacje h-moll na polski temat ludowy op. 10 i 4 Etiudy op. 4 Karola Szymanowskiego w wykonaniu Marka Szlezera.
8:00
Laureaci nagrody PR
Bohaterem audycji Anny Skulskiej będzie Maurizio Pollini. W programie zabrzmią: Koncert e-moll op. 11 z towarzyszeniem Philharmonia Orchestra, pod dyrekcją Paula Kletzky'ego oraz Mazurki op. 63, Walc As-dur op. 64 nr 3 i Polonez As-dur op. 53.
9:00
Paderewski i Chopin – pokrewieństwa nie tylko z wyboru
W audycji „Paderewski i Chopin – pokrewieństwa nie tylko z wyboru” Monika Mandau odtworzy nagranie transmisji radiowej koncertu Ignacego Jana Paderewskiego z Lozanny z 1938 roku. Amerykańska rozgłośnia radiowa zrejestrowała cały ten recital Paderewskiego, wykonany w Lozannie 25 września 1938 roku. Było to pierwszy radiowy koncert Paderewskiego transmitowany do Ameryki. Artysta grał dzieła Haydna, Mozarta, Chopina oraz Wagnera i Schuberta. W drugiej części audycji autorka zaprezentuje wybrane dzieła Fryderyka Chopina w wykonaniach dawnych mistrzów (w tym naszego bohatera) oraz w interpretacjach pianistów współczesnych, m.in. Sergio Tiempo i Stanisława Bunina. Audycję dopełnią - jak co tydzień, fragmenty listów Ignacego Jana Paderewskiego odczytane przez Adama Baumana.
11:00
Polacy w Konkursach Chopinowskich
Stanisław Dybowski prezentuje sylwetkę Krystiana Zimermana jako kameralisty (Mity oraz Pieśń Roksany Karola Szymanowskiego z udziałem Kai Danczowskiej) oraz wirtuoza dzielnie rywalizującego lub – w zależności od potrzeby – zgodnie współpracującego z wielką orkiestrą symfoniczną (m.in. Koncert fortepianowy Witolda Lutosławskiego pod dyrekcją kompozytora).
12:00
Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?
W programie Marcina Majchrowskiego m.in. Mazurek fis-moll op. 59 nr 3 w wykonaniu samego Ignacego Jana Paderewskiego, a także Kevin Kenner, Apollon Musagete Quartet i Sławomir Rozlach w kameralnej wersji Koncertu f-moll Chopina.
13:00
Laureaci Konkursów Chopinowskich
W pierwszej części programu usłyszymy recital Tony'ego Yike Yanga z finału XVII Konkursu Chopinowskiego (2015). Pianista wykonał wtedy Koncert e-moll op. 11 Chopina z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka.
14:00
Chopin. Uniwersum
Najbliższą audycję Dr Kamila Stępień-Kutera poświęci Nokturnom Fryderyka Chopina. Zapraszamy!.
15:00
Drogi i bezdroża
W dzisiejszej audycji Marcina Majchrowskiego usłyszymy III Koncert fortepianowy Es-dur Johna Fielda oraz III Koncert fortepianowy Es-dur Carla Marii von Webera.
16:00
Muzyka ukraińska czasów Chopina
W historii muzyki ukraińskiej jest niemało tak zwanych „białych plam”. Kompozytorów, o których tak mało wiemy. Przyczyny są różne, ale w większości są to skutki reżimu komunistycznego. 2 sierpnia o 16:00 Zofia Iwanowa zaprasza na kolejną opowieść, o niestety prawie zapomnianym kompozytorze, Borysie Kudryku (1897- 1952).
Informacje o jego życiu są bardzo skąpe, ponieważ dopiero w 90-ch latach XX wieku można było o nim mówić oraz wykonywać jego kompozycje. Wcześniej wszystko związane z tym artystą, było tematem tabu.
Urodzony w Rohatynie, kształcił się w Wiedniu. Kochał Lwów, nazywał go "galicyjskim Gewandhauzem".Kształcił się także i na Uniwersytecie Lwowskim. "Twórczość kompozytorów ukraińskich XIX wieku zjednoczonych w szkole Przemyskiej" – to tytuł jego pracy magisterskiej. Promotorem młodego ukraińskiego kompozytora był ówczesny kierownik katedry muzykologii Adolf Chybinski.
Borys Kudryk - pianista, akompaniator, kompozytor, pedagog. Aresztowany przez władze sowieckie, zesłany na Syberię. I nawet w tamtych nieludzkich warunkach pisał muzykę…Nie wrócił.
17:00
Arcydzieło miesiąca
[PREMIERA]
Paweł Siechowicz zaprasza na pierwszą audycję cyklu poświęconego chopinowskiej Barkaroli. Spotkania z tym arcydziełem rozpoczniemy od wsłuchania się w jej wybrane fragmenty, na które w swoich interpretacjach zwracają uwagę Jarosław Iwaszkiewicz i Dariusz Czaja. W programie m.in. w nagranie zaprzyjaźnionego z Iwaszkiewiczem Artura Rubinsteina i rekomendowane przez Czaję wykonanie czeskiego pianisty Ivana Moravca.
18:00
Romantyczne brzmienia
W programie najbliższej audycji Magdaleny Łoś: Trio fortepianowe g-moll Chopina (Camille Thomas, Daniel Hope, Julien Brocal), Symfonia A-dur “Włoska” Mendelssohna (Les Ambassadeurs i Alexis Kossenko) oraz Kwintet fortepianowy f-moll Cesara Francka (Trio Wanderer, Catherine Montier, Christophe Gaugué). Zapraszamy!
20:00
Była sobie improwizacja
Bohaterem dzisiejszej audycji Andrzeja Zielińskiego będzie Włodzimierz Nahorny – polski muzyk jazzowy, pianista, saksofonista, flecista, kompozytor i aranżer. W programie zabrzmią: „Fantazja Polska” Chopina oraz „Mity- Źródło Aretuzy, Driady i Pan” Karola Szymanowskiego w wykonaniu Zespołu Włodzimierza Nahornego, a także Chopinowskie Preludium h-moll op. 28 nr 6 w wykonaniu Sekstetu Włodzimierza Nahornego.
21:00
Szlakiem Chopina
Fryderyk Chopin - twórca kosmopolityczny, ale jednak swojski, obywatel Europy, a przesiąknięty polskością, podróżujący po całej ojczyźnie i jednocześnie na wskroś warszawski. Spróbujmy podążyć szlakiem, który wiedzie po najważniejszych dla Chopina miejscach; miejscach, które znaczone były zarówno ciepłymi wspomnieniami, jak i przykrymi doświadczeniami. Zapraszamy na muzyczne zwiedzanie – Europy, Polski, salonów, wiejskich gospodarstw, gór i nadmorskich okolic… wszędzie tam, gdzie, jakże bogate, życiowe losy poniosły kompozytora.
Sytuacja na Majorce staje się coraz poważniejsza, pogoda nie sprzyja, Chopin czuje się coraz gorzej – podróżnicy zaczynają czuć się na wyspie jak w pułapce, a wymarzona dla George Sand samotnia, w której chciała oddać się pracy, stała się miejscem udręki, w której zamiast pisać musiała wejść w rolę lekarki i pielęgniarki. Zapraszam na ostatni z Balearów epizod Szlakiem Chopina, by poznać okoliczności, w jakich nasi bohaterowie ewakuowali się z wyspy – wyspy tak cudownej dla wielu, a dla nich ostatecznie miejsce udręki. Piotr Wojciechowski.
22:00
Czarne na białych
[PREMIERA]
Tragicznie zmarła nadzieja włoskiej, a właściwie ogólnoświatowej pianistyki – Dino Ciani – zagości na antenie w programie Jakuba Puchalskiego. W wykonaniu artysty usłyszymy m.in. Sonatę h-moll Fryderyka Chopina, Sonatę d-moll op. 31 nr 2 Ludwiga van Beethovena, miniaturę Vogel als Prophet Roberta Schumanna, a także etiudę La Campanella Ferenca Liszta.