06:00
Konkurs Chopinowski
Teraz na antenie
undefined - undefined
Następnie
undefined - undefined
Teraz na antenie
undefined - undefined
Następnie
undefined - undefined
06:00
Konkurs Chopinowski
Wybór nagrań z Konkursów Chopinowskich w opracowaniu Piotra Wawrowskiego.
07:00
Muzyka epoki Chopina
W audycji Ewy Szczecińskiej zabrzmią m.in.: Trzy pieśni op. 32 Karola Szymanowskiego (wyk. Krystyna Szostek-Radkowa, Jerzy Lefeld), Rapsodia op. 23 Zygmunta Stojowskiego (wyk. Jonathan Plowright, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Łukasz Borowicz), a także Koncert na organy i orkiestrę g-moll op. 35 Mieczysława Surzyńskiego (wyk. Jerzy Dziubiński, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Jacek Rogala).
8:00
Laureaci nagrody PR
Anna Skulska prezentuje fragmenty recitalu z Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach-Zdroju (2010, 2012) zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego z 2015 roku Seong-Jin Cho. Zabrzmią m.in. Etiudy op. 10 oraz Polonez As-dur op. 53 Chopina, a także kompozycje Liszta (La Campanella) i Ravela (poemat La Valse).
9:00
Warszawa czasów Chopina
Marcin Jachim w dzisiejszej audycji skupi się na muzyce Józefa Elsnera, Karola Kurpińskiego, Bernharda Romberga oraz Ludwiga van Beethovena. W programie zabrzmią m.in. Requiem c-moll i Kwartet smyczkowy d-moll op. 8 pedagoga Fryderyka Chopina, a także pierwsza Symfonia C-dur op. 21 mistrza z Bonn.
11:00
Polacy w Konkursach Chopinowskich
W archiwalnej audycji Stanisława Dybowskiego – wyłącznie nagrania Adama Harasiewcza z 2007 roku. W wykonaniu zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego z 1955 roku usłyszymy wybór Etiud z op. 10 oraz II Koncert fortepianowy f-moll Chopina z towarzyszeniem Wiener Symphoniker pod dyrekcją Heinricha Hollreisera.
12:00
Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?
W dzisiejszej audycji dowiemy się jak brzmią utwory Fryderyka Chopina na fortepianie historycznym i współczesnym na przykładzie interpretacji Artura Rubinsteina i Louisa Lortie. W programie zabrzmią: Polonez fis-moll op. 44, Nokturn Es-dur op. 55 nr 2 i Scherzo b-moll op. 31. Ponadto w audycji usłyszymy Sonatę wiolonczelową g-moll op. 65 patrona naszej anteny w interpretacji Jana Kalinowskiego i Marka Szlezera. Zaprasza Marcin Majchrowski.
13:00
Krąg pieśni Chopina
Podczas kilku najbliższych spotkań z pieśniami Chopina, przyjrzymy się autorom ich tekstów. Kim byli? Jak wyglądała ich znajomość z kompozytorem? Co kryje się w ich poezji? Na te pytania wspólnie poszukamy odpowiedzi w najbliższy wtorek o godz. 13.00, na początek śledząc losy przyjaźni Chopina ze Stefanem Witwickim. Zaprasza Marta Jankowska.
14:00
Lekcja mistrzowska
Anna Skulska rozmawia z prof. Andrzejem Ratusińskim - pianistą i pedagogiem - o mistrzach, wykonawcach, dziełach, twórcach i wydarzeniach. Bohaterką odcinka jest Alicia de Larrocha.
15:00
Drogi i bezdroża
W dzisiejszej audycji Marcina Majchrowskiego usłyszymy I Koncert fortepianowy C-dur op. 15 Beethovena w wykonaniu Roberta Levina oraz Konzertstück f-moll op. 79 Webera w interpretacji Melvyna Tana.
16:00
Ten piękny wiek XIX
Małgorzata Pęcińska sięga po formy i gatunki, które z lubością uprawiał Fryderyk Chopin, ale odnajduje je w twórczości kompozytorów z nimi niekojarzonych. W programie m.in. polonezy na fortepian Ryszarda Wagnera i Sonata h-moll Ryszarda Straussa.
17:00
Chopin osobisty
Róża Światczyńska zestawia obok siebie nagrania dwóch wybitnych pianistów - Krzysztofa Jabłońskiego i Szymona Nehringa. W wykonaniu pierwszego wysłuchamy 12 Etiud op. 25, w wykonaniu drugiego Nokturn G-dur op. 37 nr 2 oraz cztery Mazurki z op. 33.
18:00
Romantyczne brzmienia
Dzisiejszy program Magdaleny Łoś wypełnią dzieła Fryderyka Chopina i Ludwiga van Beethovena. W audycji usłyszymy m.in. Barkarolę Fis-dur op. 60 i Scherzo h-moll patrona naszej anteny w interpretacji Benjamina Grosvenora oraz II Symfonię D-dur op. 36 Beethovena w wykonaniu Isabelle Faust, Alexandra Melnikova i Jean-Guihena Queyrasa.
20:00
Chopin na ludowo
Audycję wypełnią chopinowskie mazurki pod palcami Williama Kapella, mazurki ludowe w skrzypcowym wykonaniu Andrzeja Rożeja z Tomaszowa Mazowieckiego oraz muzyka Piotra Damasiewicza i zespołu Into The Roots.
21:00
Chop-in-pop
Album Michała Sobkowiaka „List do Chopina” w spokojniejszym, fortepianowym wydaniu. Parafrazy Sobkowiaka zestawione z oryginalnymi kompozycjami Chopina w wykonaniu Vladimira Horowitza, dla kontrastu i urozmaicenia zabrzmi też garść preludiów Chopina zagranych na Fenderze Rhodesie (Kiko Kichi), będzie Menuet G-dur Ignacego Jana Paderewskiego w parafrazie Krzysztofa Herdzina, a także prosto z Majorki – Manfred Kullmann i jego Trio (z Pepem Lluisem Garcią oraz Wojtkiem Sobolewskim) w parafrazie Walca cis-moll z płyty „Mar Abierto”, czyli „otwarte morze”. Zaprasza, Mariusz Gradowski.
22:00
Czarne na białych
„Ostatni romantyk” Shura Cherkassky należy do największych legend pianistyki drugiej połowy XX wieku. W audycji Jakuba Puchalskiego posłuchamy go w nadzwyczajnym występie na żywo: recitalu z Festiwalu w Salzburgu, z 3 sierpnia 1968 r. Zabrzmią: Partita e-moll BWV 830 Johanna Sebastiana Bacha, III Sonata f-moll op. 5 Johannesa Brahmsa, wyjątkowe Preludia op. 28 Fryderyka Chopina oraz 5 Studien für Klavier Richarda Rodneya Bennetta.