Teraz na antenie

undefined - undefined

Następnie

undefined - undefined

Chopin w kontekstach

W kontekstach niekiedy zaskakujących, ale też dzięki temu odkrywczych. Tak - jak co roku  - wygląda program festiwalu Chopin i Jego Europa, który rozpoczyna się w Warszawie już 18 sierpnia.

Plakat Festiwalu "Chopin i jego Europa" 2023 Foto: materiały promocyjne

Koncerty wokalne, kameralne, pianistyczne z orkiestrą i solo - podczas festiwalu nie brakuje żadnej dziedziny muzyki, które fascynowały Fryderyka Chopina. Najważniejszy pewnie był  śpiew, którego Chopin był koneserem, usiłując także przełożyć go na klawiaturę fortepianu: w ramach festiwalu zabrzmią dwa recitale wokalne (Juliana Pregardiena z Saskią Giorgini na fortepianie i Olgi Pasiecznik z Natalią Pasiecznik; trzeci koncert musiał zostać odwołany), znajdzie też swoje miejsce belcantowa opera ("Paria" Moniuszki), a nawet... retorycznie kształtowane madrygały okresu manieryzmu i wczesnego baroku (Collegium Vocale Gent, dyr. Philippe Herreweghe). To właśnie jeden z nieoczekiwanych kontekstów, który jednak ma szansę rozszerzać nasz sposób słyszenia muzyki Chopina.

Kameralistyka dla polskiego kompozytora była chlebem powszednim - naturalnym, a zarazem ukochanym sposobem uprawiania muzyki. Dość wspomnieć biorące się z porozumienia przy instrumentach najgłębsze przyjaźnie Chopina - pierw z wcześnie zmarłym Slavikiem, jeszcze w Wiedniu, w Paryżu natomiast trwającą do końca życia najbliższą przyjaźń z wiolonczelistą Franchomme'em. Na festiwalu kameralistykę reprezentują kwartety smyczkowe (m.in. Belcea, Apollon Musagete), duo skrzypiec i fortepianu (Alena Baeva i Vadim Kholodenko) oraz inne kombinacje. Następnie koncerty z orkiestrą - od których Chopinowska kariera się rozpoczęła. Wśród najsławniejszych wirtuozów znajdzie się tu, ponownie w Warszawie w tym utworze, Koncercie fortepianowym f-moll naszego twórcy, Ivo Pogorelić. Także monumentalny koncert fortepianowy zakończy festiwal: Yulianna Avdeeva zagra I Koncert d-moll Johannesa Brahmsa. 

Esencją imprezy pozostają jednak recitale fortepianowe - co naturalne, zważywszy na fakt, że 90 procent twórczości kompozytora to utwory na fortepian solo. Wśród tych koncertów usłyszeć można będzie stałych bywalców warszawskiej estrady, w tym Benjamina Grosvenora i Alexeia Lubimova, ale też - jak zwykle - całą plejadę laureatów ostatnich Konkursów Chopinowskich. A to bynajmniej nie wszystkie atrakcje! Pełen program znajduje się w tym miejscu.