Teraz na antenie

undefined - undefined

Następnie

undefined - undefined

22 sierpnia

06:00
Konkurs Chopinowski

Wybór nagrań z Konkursów Chopinowskich w opracowaniu Piotra Wawrowskiego.

07:00
Cień Chopina. Wokół Europy romantycznej i młodopolskiej

W najbliższym odcinku Karol Furtak przybliży postać śpiewaczki operowej, autorki wokalnych transkrypcji mazurków Fryderyka Chopina – Pauline Viardot. W programie m.in. 12 Mazourkes de Frédéric Chopin (wyk. Ina Kancheva - sopran, Kamelia Kader - mezzosopran, Ludmil Angelov – fortepian), Sonatina na skrzypce i fortepian (wyk. David Juritz - skrzypce, Diana Ambache – fortepian).

8:00
Laureaci Nagrody PR

Bohaterem audycji Anny Skulskiej będzie Maurizio Pollini. W programie zabrzmią: Koncert e-moll op. 11 z towarzyszeniem Philharmonia Orchestra, pod dyrekcją Paula  Kletzky'ego oraz Mazurki op. 63, Walc As-dur op. 64 nr 3 i Polonez As-dur op. 53.

9:00
Warszawa czasów Chopina

W piątym odcinku audycji „Warszawa czasów Chopina” z roku 1811 powoli będziemy przemieszczać się ku rokowi kolejnemu. Poprzednie etapy naszej podróży zdominowała muzyka koncertowa, kameralna oraz instrumentalna w wersji solo. Tym razem na dłużej zabawimy w domenie muzyki sakralnej, która odgrywała w kulturze muzycznej Warszawy przełomu wieków niezwykle doniosłą rolę. W ramach małego historycznego śledztwa rozwikłamy zagadkę: co poza tonacją i datą powstania łączy msze Hummla, Dussika i Beethovena. W odniesieniu do ostatniego z wymienionych – posłuchamy zarówno dzieła, które w jego (i niektórych krytyków) mniemaniu uchodziło za największą artystyczną klęskę twórcy, jak również innego, które zgodnie sytuowano na drugim końcu „skali sukcesu”. Nie zabraknie powstałej w 1811 roku i rozbrzmiewającej na ówczesnych stołecznych salonach znakomitej muzyki polskiej – Kurpińskiego i Lessla – w najlepszych interpretacjach. Cieszę się na spotkanie z Państwem – do usłyszenia! Michał Bruliński

11:00
Polacy w Konkursach Chopinowskich

Bohaterem dzisiejszej audycji Stanisława Dybowskiego będzie Józef Stompel – polski pianista i pedagog, który otrzymał wyróżnienie na VI Konkursie Chopinowskim (1960). W programie zabrzmią wybrane etiudy Fryderyka Chopina, Kołysanka op. 48 Władysława Żeleńskiego oraz I Koncert fis-moll op. 3 Zygmunta Stojowskiego (z towarzyszeniem Orkiestry Polskiego Radia w Krakowie pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego).

12:00
Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?

W programie Marcina Majchrowskiego wysłuchamy dzieł Fryderyka Chopina na fortepianie historycznym i współczesnym. W audycji zabrzmią: Mazurek F-dur op. 68 nr 3 w wykonaniu Józefa Śmidowicza, ballady Chopina w interpretacji Ivana Moravca oraz Walce: op. 69 nr 1, op. 34 nr 1, Es-dur op. posth. w wykonaniu Artura Benedettiego Michelangelego.

13:00
Krąg pieśni Chopina

W programie zabrzmią pieśni Fryderyka Chopina w interpretacji Hany Blazikovej i Katarzyny Drogosz. Zaprasza Marta Jankowska.

14:00
Lekcja mistrzowska

W cyklu "Lekcja mistrzowska" Anna Skulska rozmawia z prof. Andrzejem Ratusińskim - pianistą i pedagogiem - o mistrzach, wykonawcach, dziełach, twórcach i wydarzeniach. Bohaterką odcinka jest Alicia de Larrocha.

15:00
Drogi i bezdroża

Dzisiejszą audycję Marcina Majchrowskiego wypełnią dzieła Ferenca Liszta. Usłyszymy m.in. Fantazję na tematy węgierskie w interpretacji Shury Cherkassky’ego oraz Totentanz pod palcami Krystiana Zimermana.

16:00
Ten piękny wiek XIX

[PREMIERA]

W audycji z cyklu Ten piękny wiek XIX tym razem zabrzmią kompozycje kameralne Carla Marii Webera. Zabrzmią efektownie z blaskiem i kolorem,  bo miał ten wszechstronnie utalentowany romantyk szczególny dar do pisania melodyjnie i niewątpliwą skłonność do wirtuozowskiej brawury, co podziwiamy nie tylko w znakomitych dramaturgicznie scenach z jego oper, lecz także w muzyce czysto instrumentalnej. W programie Kwintet smyczkowy  B-dur Webera z koncertującym klarnetem (Peter Schmidl i członkowie Wiener Oktett), a także I Sonata fortepianowa C-dur (Claudio Arrau), której wabikiem jest Perpetuum mobile w szalonym tempie Presto.  Zaprasza Małgorzata Pęcińska.

17:00
Chopin osobisty

Ciąg dalszy prezentacji chopinowskich interpretacji argentyńskiej artystki z nowych płyt wydanych przez amerykańską wytwórnię DOREMI oraz NIFC (Martha Argerich na VII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w 1965 r. oraz na festiwalu "Chopin i jego Europa" w 2010 r.).

W programie m.in. Koncert fortepianowy e-moll op. 11 zarejestrowany w Filharmonii Narodowej w Warszawie z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jacka Kaspszyka. Zaprasza Róża Światczyńska.

18:00
Romantyczne brzmienia

W dzisiejszej audycji Klaudia Baranowska usłyszymy nagrania Andrása Schiffa (Sonata As-dur op. 110, Pieśń myśliwska, Abschied Ludwiga van Beethovena i Koncert fortepianowy g-moll Antoniego Dworzaka). W programie zabrzmi również Kwintet smyczkowy op. 163 Franciszka Schuberta (wyk. Quatuor Festetics i Wieland Kuijken).

20:00
Chopin na ludowo

W swojej kolejnej audycji poświęconej licznym związkom twórczości Fryderyka Chopina z polską muzyką ludową, Kuba Borysiak skupi się na mazurkach. Usłyszymy chopinowskie miniatury pod palcami Janusza Olejniczaka oraz melodie tradycyjne w wykonaniach takich zespołów, jak Kapela Maliszów, Janusz Prusinowski Kompania czy Kapela Ze Wsi Warszawa.

21:00
Chop-in-pop

Akordeon Sound – obszerne fragmenty płyty Motion Trio Chopin, a także inne przykłady akordeonowego czytania muzyki Chopina. Zaprasza Mariusz Gradowski.

22:00
Czarne na białych

Bohaterką programu Jakuba Puchalskiego będzie Clara Haskil. Pianistka zaprezentuje utwór Noce w ogrodach Hiszpanii Manuela de Falli, Koncert fortepianowy a-moll Roberta Schumanna, Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina.