Teraz na antenie

undefined - undefined

Następnie

undefined - undefined

8 września

06:00
Konkurs Chopinowski

Wybór nagrań z Konkursów Chopinowskich w opracowaniu Piotra Wawrowskiego.

07:00
Fryderyka Chopina dzieła wszystkie 

Audycja archiwalna  

Tematem audycji profesora Mieczysława Tomaszewskiego będą przede wszystkim pieśni Fryderyka Chopina - niesłusznie niedoceniana i spychana na margines część twórczości kompozytora. Wśród wykonawców Henryka Januszewska, Ewa Podleś, Teresa Żylis-Gara i Andrzej Hiolski. W programie zabrzmi również Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22 w dwóch interpretacjach: Haliny Czerny-Stefańskiej oraz Krystiana Zimermana.

8:00
Laureaci Nagrody PR

Audycja Anny Skulskiej poświęcona Rafałowi Blechaczowi – zwycięzcy XV Konkursu Chopinowskiego (2005). W wykonaniu artysty usłyszymy m.in. Koncert fortepianowy e-moll op. 11 patrona naszej anteny z towarzyszeniem Royal Concertgebouw Orchestra pod dyrekcją Jerzego Semkowa.

9:00
Polacy w Konkursach Chopinowskich 

Audycja archiwalna  

Bohaterem audycji Stanisława Dybowskiego będzie Józef Śmidowicz – pianista i pedagog (nauczyciel fortepianu m.in. Władysława Szpilmana), wielokrotny członek jury Konkursu Chopinowskiego. W programie muzyka Juliusza Zarębskiego, Fryderyka Chopina i Aleksandra Zarzyckiego.

10:00
Chopin jak to łatwo powiedzieć

Agata Kwiecińska zaprasza na spotkanie z pianistą, historykiem, kulturoznawcą, badaczem społecznej historii muzyki XIX i XX wieku Michałem Brulińskim.

11:00
Weekendowe potpourri

[PREMIERA]

W programie audycji z cyklu Weekendowe potpourri tym razem Małgorzata Pęcińska proponuje: Zapomniany Koncert C-dur na 2 altówki i orkiestrę Antona Wranitzkiego, ambitnego ucznia Józefa Haydna (Nils Mönkemeyer, Teresa Schwamm – altówki, Orkiestra Radia w Monachium, dyr. Reinhard Goebel), a także samego papy Haydna 79. Symfonię F-dur z pięknej, jubileuszowej serii przygotowywanej sukcesywnie przez Giovanniego Antoniniego na 300. rocznicę urodzin wielkiego klasyka oraz jedną z najwspanialszych osiemnastowiecznych arii koncertowych Haydna do tekstu Metastasia  Scena de Berenice (Sandrine Piau, Il Giardino Armonico), a także młodzieńczy Sekstet Es-dur op. 81b Beethovena (Hermann Baumann, Vladimir Dshambasov, Gewandhaus-Quartett) i I Koncert fortepianowy Beli Bartoka, w którym węgierski modernista eksperymentuje z kontrapunktem, ale nie rezygnuje jednocześnie z szorstkości brzmienia, i efektów perkusyjnych, do czego wprzęga fortepian (Pierre-Laurent Aimard, San Francisco Symphony, Esa-Pekka Salonen). Zapraszamy!

13:00
Laureaci Konkursów Chopinowskich

XV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina - I etap

Pilchen Maxence

14:00
Chopin. Uniwersum

Drugi wielki wybuch w Uniwersum Chopina to wydanie jego Etiud op. 10 – a nawet nie samo wydanie, lecz już powstawanie, o którym kompozytor napisał skromnie w liście: "Napisałem exercice duży en forme w moim jednym sposobie". Chopinowskie etiudy zmieniły całkowicie ten wcześniej niemal wyłącznie pedagogiczny gatunek. Dr Kamila Stępień-Kutera.

15:00
W tempie rubato    

[PREMIERA]

Nagrania wielkiego Wilhelma Kempfa wydane przez MeloKlassic - dzieła Bacha, Mozarta, Beethovena i Schummana (nowo wydane archiwalia oraz nagrania live). Usłyszymy także Koncert fortepianowy Schumanna z Adeliną Larą (uczennicą Klary Schumann). Ponadto w audycji o festiwalach Chopin i jego Europa i Vratislavia Cantans, a na koniec rozmowa z samym Garrickiem Ohlssonem! Zapraszamy!

17:00
Chopin na żywo - Szymon Nehring i Marcin Zdunik

Zapraszamy Państwa na retransmisję koncertu z cyklu „Chopin na żywo” emitowanego na antenie Programu 1 Polskiego Radia 9 czerwca 2019 roku. W Studiu Koncertowym PR im. Władysława Szpilmana wystąpili: Szymon Nehring i Marcin Zdunik. W programie: Sonata g-moll op. 65 Fryderyka Chopin oraz Introdukcja i Polonez C-dur op. 3. Prowadzenie koncertu i rozmowa z artystami: Adam Rozlach.

19:00
Muzycy o Chopinie

Bohaterem audycji Marka Brachy będzie jeden z największych pianistów XX wieku - Wilhelm Kempff. Usłyszymy go w repertuarze chopinowskim i nie tylko.

20:00
Romantyczne Weberiana, czyli antenowe powroty Jana Webera

[PREMIERA]

Karol Szymanowski od dłuższego czasu nosił się z zamiarem skomponowania większego dzieła o tematyce religijnej. Kilka czynników – zarówno osobistych, jak i zewnętrznych, sprawiło, że w 1924 roku kompozytor odsunął na bok inne, „świeckie” utwory i poświęcił się pisaniu dzieła, które opisywał w liście jako: „rodzaj polskiego Requeim, coś chłopskiego i kościelnego, naiwnie dewocyjnego, rodzaj modlitwy za dusze, mieszanina prostodusznej religijności, pogaństwa i pewnego surowego chłopskiego realizmu”. Do Stabat Mater (opartym na tekście XIII-wiecznej sekwencji) Szymanowski wplótł zarówno motywy muzyki dawnej, w tym melodie chorału gregoriańskiego, jak i elementy muzyki Podhala. Melodie góralskie znalazły odzwierciedlenie także w innym (ukończonym 5 lat później) utworze, który również zabrzmi w audycji Jana Webera. Usłyszymy pierwsze w historii nagranie Stabat Mater oraz ustępy z baletu Harnasie zarejestrowane w 1951 roku podczas I Festiwalu Muzyki Polskiej. Zapraszamy!

22:00
Z archiwum PR    

[PREMIERA]

W najbliższej audycji redaktor Dariusz Marciniszyn zaprezentuje kolejną porcję sensacyjnych, koncertowych nagrań Radu Lupu wydanych przez wytwórnię DOREMI kilka miesięcy temu (co ciekawe, wiele z nich pochodzi z pirackich źródeł, ponieważ artysta od pewnego momentu kariery nie godził się na rejestrację swoich recitali). W programie muzyka m.in. Johanna Sebastiana Bacha i Wolfganga Amadeusa Mozarta. Zapraszamy!