Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku zakończyło, realizowane w ciągu ostatnich dwóch lat, zadanie z zakresu konserwacji zbiorów. Celem projektu pn. „Konserwacja fortepianów z kolekcji Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku” było poddanie zabiegom konserwatorskim i w niektórych przypadkach restauratorskim, dziewięciu instrumentów.
W pracowniach konserwatorskich w Kaliszu (Piano Renovation Professional Grażyna i Wojciech Kozłowscy oraz Top Piano Łukasz Siuda) i w niedalekich Śliwnikach (Piano Studio Ryszard Mariański), pod nadzorem konserwatorskim Piotra Trybuszewskiego (specjalisty w zakresie konserwacji zabytkowych mebli) oraz prof. dr. hab. Krzysztofa Rottermunda (specjalisty w zakresie zabytkowego instrumentarium), uratowano przed postępującą degradacją i przywrócono dawny blask i piękno dziewięciu unikatowym, niezwykle ważnym dla kultury i dziedzictwa narodowego fortepianom.
W 2022 r. poddano konserwacji pięć instrumentów: z fabryk warszawskich „Antoni Hofer” z ok. 1870 r oraz 2 szt. „Kerntopf i Syn” (jeden z 1898 r. i drugi nieco młodszy z 1904 r.), z poznańskiej firmy „H. Droste” z 1845 r. oraz „Calisię” z Kalisza z 1958 r.
W 2023 r. zakonserwowano cztery instrumenty: z kaliskiej fabryki „Fryderyk Hintz” z ok. 1865-70 r., z warszawskich „Józef Budynowicz” z ok. 1880 r. i „Juliusz Małecki” z 1858 r. oraz jeden produkcji czeskiej firmy „Anton Petrof” (Hradec Kralove), z ok. 1890 r.
Każdy z instrumentów jest rzadkim już dziś i cennym przykładem stosowanych technik, budowy. Każdy niesie z sobą opowieść o historii Polski, przemysłu, fabryk, osobach, rodzinach, tradycjach. Z uwagi na stan zachowania wytypowane instrumenty wymagały pilnej interwencji konserwatorskiej.
Jeden spośród nich – „Calisia” z 1958 r., model M-280 – fortepian pełnokoncertowy, autorstwa Gustawa Arnolda Fibigera, został poddany także renowacji, dzięki której odzyskał swą funkcję użytkową. Po otwarciu skrzydła zachodniego Muzeum, znajdzie się on w nowej sali koncertowej Muzeum, służąc organizacji koncertów dla mieszkańców Ziemi Kaliskiej, Wielkopolski i wszystkich zainteresowanych. To właśnie jego „drugie życie” zainauguruje 24 listopada 2023 r. Jakub Kuszlik, laureat IV Nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina oraz Nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków, zdobywca wielu nagród w konkursach pianistycznych, koncertujący w Polsce i na świecie. W programie opatóweckiego recitalu znajdą się: Sonata fortepianowa c-moll HOB XVI: 20 Josepha Haydna, I zeszyt Images Claudeʼa Debussy'ego oraz utwory Fryderyka Chopina (Fantazja f-moll, 3 Mazurki op. 50 oraz III Scherzo cis-moll).
Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Mecenasi koncertu: Bank Spółdzielczy Ziemi Kaliskiej oraz Komoda Club Residence Państwa Margoty i Cezarego Suszyńskich z Kalisza.