06:00
Konkurs Chopinowski
Teraz na antenie
undefined - undefined
Następnie
undefined - undefined
Teraz na antenie
undefined - undefined
Następnie
undefined - undefined
06:00
Konkurs Chopinowski
Wybór nagrań z Konkursów Chopinowskich w opracowaniu Piotra Wawrowskiego.
07:00
Muzyka epoki Chopina
W programie Mileny Gąsienicy zabrzmią m.in. Scherzo-Tarantella g-moll op.16 i Le Carnaval russe op. 11 Henryka Wieniawskiego w wykonaniu Konstantego Andrzeja Kulki.
08:00
Laureaci nagrody PR
Bohaterką dzisiejszej audycji Anny Skulskiej będzie Regina Smendzianka – laureatka XI nagrody na IV Konkursie Chopinowskim (1949), wybitna pedagog i chopinistka, która prowadziła wykłady i kursy interpretacyjne dotyczące twórczości Chopina na całym świecie. W jej wykonaniu usłyszymy m.in. Koncert fortepianowy f-moll op. 21 z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Narodowej pod batutą Witolda Rowickiego, Kołysankę Des dur op. 57, oraz wybrane Walce z op. 64.
09:00
Paderewski i Chopin – pokrewieństwa nie tylko z wyboru
Monika Mandau prezentuje: wybór Pieśni op. 22 Ignacego Jana Paderewskiego do poezji Catulle Mendesa w interpretacjach: Jerzego Knetiga i Ewy Pieńkowskiej-Jun oraz Hansa Jorag Mammela i Ewy Pobłockiej. A także 24 Preludia op. 28 Fryderyka Chopina w wykonaniu Jeana Nicolasa Diatkine'a. Zapraszamy!
[PREMIERA]
11:00
Chop-in-pop
Czy znają Państwo karcianą grę w kierki? W pewnym momencie rozgrywki pojawia się rozbójnik: czas, w którym jednocześnie pojawiają się wszystkie wcześniejsze obostrzenia: robi się ciekawie, a wszystkie chwyty zaczynają być dozwolone. I taka też będzie dzisiejsza audycja Chop-in-pop: bez podziału na style, na gatunki, będzie i tanecznie, i rockowo, i hip-hopowo, i akustycznie, eksperymentalnie, a i reggae się trafi. Będzie tryptyk ojcowski po polsku, rosyjsku i po słowacku, będą Ogromne Szczeniaki i Wszystkie Zjawiska. Na chopinowskiego rozbójnika zaprasza jak zwykle Mariusz Gradowski.
12:00
Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?
Jak brzmi Polonez g-moll Chopina na fortepianie historycznym i współczesnym dowiemy się na przykładzie interpretacji Philippe’a Giusiano (pianista wykonał utwór na Steinwayu oraz na Erardzie). W audycji usłyszymy również Alfreda Cortota (wybrane Etiudy z op.10 oraz Ballada g-moll i F-dur), a także Louisa Lortie (Walc h-moll op. 69 nr 2).
13:00
Laureaci Konkursów Chopinowskich
W programie zabrzmią Mazurki z op.59 oraz Sonata h-moll op. 58 w interpretacji Dang Thai Sona. Nagranie pochodzi z III etapu X Konkursu Chopinowskiego (1980 r.). W drugiej połowie audycji usłyszymy recital Shohei Sekimoto z koncertu laureatów XV Konkursu Chopinowskiego (2005): Scherzo b-moll op. 31, Mazurka a-moll op. 59 nr 1 oraz Berceuse Des-dur op. 57.
14:00
Chopin. Uniwersum
Audycja z cyklu "Chopin. Uniwersum" będzie tym razem taneczna – usłyszymy Mazurki op. 41, Walc op. 42 i Tarantella op. 43. Przy okazji pomówimy o XIX-wiecznym rozumieniu narodowości, uniwersalności i autentyczności w muzyce. Zaprasza Dr Kamila Stępień-Kutera.
15:00
Niepodległość zaszyfrowana w dźwiękach
W dzisiejszym programie Marcina Gmysa i Marcina Majchrowskiego zabrzmią pierwszy i drugi akt opery Cud mniemany, czyli Krakowiacy i górale z muzyką Jana Stefaniego i librettem Wojciecha Bogusławskiego.
16:00
Ten piękny wiek XIX
Dzisiejszy program Małgorzaty Pęcińskiej wypełnią 33 Wariacje na temat walca Diabellego op. 120 Beethovena w interpretacji Światosława Richtera.
17:00
Linie i pięciolinie
Jakub Beczek - wybitny krytyk literacki, znany z publikowanej na naszym portalu autorskiej rubryki „Ut musica poesis”, przybliżać Państwu będzie związki polskiej literatury i muzyki. Zapraszamy na drugą część mini cyklu poświęconego Jarosławowi Iwaszkiewiczowi. W programie zabrzmi muzyka Fryderyka Chopina, m.in. Scherzo h-moll op. 20 w interpretacji Ivo Pogorelicha, Wariacje B-dur op. 2 w wykonaniu Krzysztofa Jabłońskiego z towarzyszeniem Sinfonii Varsovii pod dyrekcją Jacka Kaspszyka, a także Scherzo E-dur op. 54 pod palcami Krystiana Zimermana.
18:00
Romantyczne brzmienia
W dzisiejszym programie Magdalena Łoś prezentuje m.in. II Koncert fortepianowy d-moll op. 40 Felixa Mendelssohna, IX Sonatę A-dur op. 12 nr 47 Ludwiga van Beethovena, a także Kwartet F-dur op. 41 nr 2 Roberta Schumanna.
20:00
Laureaci Konkursów Chopinowskich
W programie recitale kolejno: Yoh Reitei i Janusza Stechleya z I etapu IX Konkursu Chopinowskiego (1975). Zabrzmią m.in. Berceuse Des-dur op. 57, Polonez-Fantazja As-dur op. 61 i wybrane etiudy patrona naszej anteny.
21:00
Chop-in-pop
W najbliższej audycji przeniesiemy się do współczesnej Valldemossy na Majorce, gdzie w 2016 roku odbył się koncert „24 Preludia dla Chopina”. 24 kompozytorek i kompozytorów z Hiszpanii napisało po jednym preludium inspirowanym jednym z utworów cyklu Chopina skomponowanego właśnie na Majorce. Powstał cykl chopinowski z ducha, a andaluzyjsko-katalońsko-majorkińsko-kastylisjki-i-w-ogóle-hiszpański w treści. Zaprasza Mariusz Gradowski.
22:00
Czarne na białych
Tym razem bohaterką Jakuba Puchalskiego będzie znakomita, choć nieco dziś zapomniana francuska pianistka Monique Haas, której pianistyczny rodowód, mimo iż wirtuozka żyła w latach 1909-1987, dzięki jej artystycznym mentorom wywodzić można wprost z tradycji wykonawczej Fryderyka Chopina. Podczas dwóch godzin spotkania z olśniewającą sztuką Haas zabrzmi m.in. muzyka Ravela (w tym Koncert fortepianowy G-dur) i miniatury patrona anteny.