Teraz na antenie

undefined - undefined

Następnie

undefined - undefined

16 lutego

06:00
Konkurs Chopinowski

Wybór nagrań z Konkursów Chopinowskich w opracowaniu Piotra Wawrowskiego.

07:00
Muzyka epoki Chopina

Maciej Łukasz Gołębiowski prezentuje dzieła Stanisława Moniuszki, Emanuela Kani, Jana Nepomucena Bobrowicza oraz Ignacego Jana Paderewskiego. W programie zabrzmi m.in. Bajka - Uwertura fantastyczna Moniuszki w wykonaniu Sinfonii Varsovii pod dyrekcją Grzegorza Nowaka oraz Sonata a-moll na fortepian i wiolonczelę Kani w interpretacji Pawła Głombika oraz Marii Szwajgier-Kułakowskiej.

8:00
Laureaci Nagrody PR

Anna Skulska przypomni słuchaczom sylwetkę Garricka Ohlssona – zwycięzcy VIII Konkursu Chopinowskiego (1970). W wykonaniu amerykańskiego pianisty usłyszymy Sonatę fortepianową A-dur D. 664 Franciszka Schuberta, a także Sonatę fortepianową b-moll op. 35 oraz wybrane mazurki Fryderyka Chopina.

9:00
Paderewski i Chopin – pokrewieństwa nie tylko z wyboru

Dwudziesty trzeci odcinek nowej audycji poświęconej wybitnemu pianiście, kompozytorowi i politykowi Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Monika Mandau opowie o jego sztuce wykonawczej, twórczości, a także działalności publicznej, osadzonych w szeroko rozumianym kontekście chopinowskim. Program wypełnią m.in. Wariacje i fuga a-moll op. 11 Paderewskiego w interpretacji Karola Radziwonowicza oraz II Rapsodia węgierska cis-moll HS 244 Franciszka Liszta w kilku znakomitych interpretacjach. Zapraszamy!

11:00
Chop-in-pop

Piosenki z tekstami napisanymi do melodii chopinowskich, które wykonują Barbara Streisand, Fabian Rodriguez, Judy Garland czy Pery Como. Zaprasza Mariusz Gradowski.

12:00
Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?

Marcin Majchrowski porównuje interpretacje utworów Chopina na instrumencie historycznym i współczesnym. W programie zabrzmią: Walc As-dur op. 42 w wykonaniu Józefa Hofmanna, Mazurki op. 50 w interpretacji Janusza Olejniczka, a także III Sonata fortepianowa h-moll op. 58 w wykonaniu Lang Langa.

13:00
Laureaci Konkursów Chopinowskich

W pierwszej części programu usłyszymy występ Marca Laforet z I etapu XI Konkursu Chopinowskiego (1985). Artysta wykonał wtedy m.in. Scherzo b-moll op. 31 oraz Nokturn c-moll op. 48 nr 1. Następnie zabrzmi recital Jewgienija Bożanowa z II etapu XVI Konkursu Chopinowskiego w 2010 roku. Usłyszymy m.in. Barkarolę Fis-dur op. 60, Poloneza B-dur op. 71 nr 2 oraz wybrane Mazurki patrona naszej anteny.

14:00
Chopin. Uniwersum

Ludwig Rellstab, najbardziej zajadły krytyk muzyki Fryderyka Chopina, napisał swego czasu: "autor ma skłonność do pisania w sposób wyszukany i nienaturalny; przynajmniej w przedłożonych tańcach syci tę swoją żądzę aż do obrzydzenia". Rellstab odnosił się w ten sposób do mazurków – mistrzowskich, niedoścignionych miniaturowych poematów tanecznych, w jakie Chopin zmienił popularne wówczas stylizacje polskich tańców. Na szczęście w swojej krytyce był odosobniony – tych dzieł kompozytora po prostu nie zrozumiał. Dr Kamila Stępień-Kutera zaprasza na pierwsze spotkanie z chopinowskimi mazurkami.

15:00
Niepodległość zaszyfrowana w dźwiękach

Dzisiejszy program Marcina Gmysa i Marcina Majchrowskiego wypełnią dzieła Karola Kurpińskiego, Michała Kleofasa Ogińskiego oraz Józefa Elsnera. Zabrzmią m.in. Fuga i koda B-dur na temat „Jeszcze Polska nie zginęła” Kurpińskiego w interpretacji Krzysztofa Książka oraz Symfonia C-dur op. 11 pedagoga Fryderyka Chopina w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera pod batutą Bogusława Dawidowa.

16:00
Muzyka ukraińska czasów Chopina

Ukraińskie tropy w muzyce Chopina odnajdujemy przede wszystkim w jego pieśniach, ale pojawiają się one także w kompozycjach instrumentalnych, zwłaszcza tych o ukrytych intencjach programowych. Polski kompozytor – i nie był on pod tym względem wyjątkiem na tle swoich romantycznych kolegów literatów i malarzy – miał wielu przyjaciół wywodzących się z terenów dzisiejszej Ukrainy. W audycji przybliżać będziemy romantyczną muzykę ukraińską, zaskakująco bliską muzyce polskiej, nieustannie odnosząc ją do dzieł patrona anteny. Zofia Iwanowa zaprasza na piąte spotkanie z muzyką Sergiusza Bortkiewicza. Posłuchamy m.in. jego II Sonaty fortepianowej op. 60.

17:00
Arcydzieło miesiąca

W dzisiejszym odcinku audycji Magdalena Sawicka rozpoczyna nowy cykl poświęcony Nokturnom z opusu 9 Fryderyka Chopina.

18:00
Romantyczne brzmienia

Program niepozornie rozpocznie Mazurek a-moll op. 17 nr 4 Chopina pod palcami Janusza Olejniczaka, ale zaraz potem zabrzmi opus magnum Beethovena – jego IX Symfonia w wykonaniu orkiestry Anima Eterna Brugge pod batutą Josa van Immerseela. Całość uzupełnią utwory Schuberta i Rossiniego. Zaprasza Klaudia Baranowska.

20:00
Była sobie improwizacja

Drugi odcinek audycji Była sobie improwizacja rozpoczniemy z Django Reinhardtem. Będzie jego Minor swing i Improwizacja na temat I części Koncertu d-moll Bacha. W programie zabrzmią również jazzowe impresje na temat wybranych Etiud Fryderyka Chopina pod palcami Leszka Możdżera. Będzie również Możdżer grający Komedę i Komeda wykonujący kompozycję inspirowaną muzyką Bacha. Zaprasza Magdalena Sawicka.

21:00
Szlakiem Chopina

Fryderyk Chopin - twórca kosmopolityczny, ale jednak swojski, obywatel Europy, a przesiąknięty polskością, podróżujący po całej ojczyźnie i jednocześnie na wskroś warszawski. Spróbujmy podążyć szlakiem, który wiedzie po najważniejszych dla Chopina miejscach; miejscach, które znaczone były zarówno ciepłymi wspomnieniami, jak i przykrymi doświadczeniami. Piotr Wojciechowski zaprasza na muzyczne zwiedzanie – Europy, Polski, salonów, wiejskich gospodarstw, gór i nadmorskich okolic… wszędzie tam, gdzie, jakże bogate, życiowe losy poniosły kompozytora.

W najbliższej audycji Piotr Wojciechowski zajmie się niezwykle ważnym i trudnym dla Chopina momentem w życiu – momentem ostatecznej decyzji o emigracji z ojczyzny. Krakowiak F-dur op. 14.

22:00
Czarne na białych

Mógł być cudownym dzieckiem, zamiast tego jako nastolatek rozpoczął karierę od współpracy z najpoważniejszym skrzypkiem swoich czasów. Audycja Jakuba Puchalskiego poświęcona będzie wczesnym latom jednego z najważniejszych pianistów XX wieku, Rudolfa Serkina, grającego i nagrywającego utwory kameralne z Adolfem Buschem oraz całym Busch Quartet – słynnym do dziś kwartetem smyczkowym. W programie m.in. Sonata „Wiosenna” Beethovena oraz Kwintet fortepianowy Brahmsa, a także pewna rzadkość: tegoż Trio na fortepian, skrzypce i róg, z udziałem Aubraya Braina.