Środa, 10 kwietnia 2024 r., godz. 19:00
Teraz na antenie
undefined - undefined
Następnie
undefined - undefined
Teraz na antenie
undefined - undefined
Następnie
undefined - undefined
10 kwietnia rozpoczyna się V Festiwal Polskiego Radia Chopin w Pałacu Radziwiłłów w Antoninie. Poniżej zamieszczamy program tego dnia.
Tomasz Kamieniak Foto: David Yu
Środa, 10 kwietnia 2024 r., godz. 19:00
Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie, ul. Pałacowa 1
Tomasz Kamieniak – fortepian
PROGRAM:
Fryderyk Chopin (opr. Ferenc Liszt)
Sześć śpiewów polskich S. 480 (wybór)
Wiosna
Pierścień
Hulanka
Ludwig van Beethoven (opr. Charles-Valentin Alkan)
Allegro con brio z Koncertu fortepianowego c-moll op. 37
Charles-Valentin Alkan
Trzy utwory w tonie patetycznym op. 15
Kochaj mnie
Wiatr
Martwy
Tomasz Kamieniak to pianista i kompozytor, który chętnie wykonuje dzieła nie tylko znanych postaci, takich jak Franciszek Liszt, ale także Charlesa-Valentina Alkana i innych mniej znanych kompozytorów. Kamieniak jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu Joanny Domańskiej. Swoją grę doskonalił pod kierunkiem Rolfa-Dietera Arensa w Hochschule für Musik Franz Liszt w Weimarze, Konstantina Scherbakowa (mistrzowskie kursy pianistyczne), Zbigniewa Raubo (studia podyplomowe w Katowicach) i Lesliego Howarda w Londynie.
Laureat nagrody specjalnej na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Liszta w Weimarze oraz nagrał wybrane utwory Józefa Wieniawskiego jako zdobywca Grand Prix na IV konkursie na projekt nagraniowy „Zapomniana Muzyka Polska” organizowanym przez wytwórnię Acte Préalable. Stypendysta Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach i Towarzystwa Wagnerowskiego w Bayreuth, otrzymał także nagrodę Burmistrza Miasta Tarnowskich Gór za osiągnięcia kulturalne.
Ważniejsze solowe występy Tomasza Kamieniaka to m.in. wykonanie Koncertu na fortepian solo Charlesa-Valentina Alkana na festiwalach „Babie lato w Lewoczy” na Słowacji, „Piano Extravaganza” w Sofii oraz podczas recitali w Kijowie, Weimarze, Londynie, Bayreuth i Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach oraz Symfonii na fortepian solo Alkana w Akademii Muzycznej w Katowicach a także w Bielsku-Białej i Zakopanem. Recitale w Bayreuth i Wenecji zorganizowane przez Towarzystwo Ryszarda Wagnera oraz koncert z Leslie Howardem w Londynie (wykonanie symfonii faustowskiej Liszta w wersji na dwa fortepiany). W 2008 roku podczas trzyczęściowego recitalu w Steingraeber Haus w Bayreuth wykonał wszystkie lisztowskie transkrypcje z dzieł Wagnera na fortepianie z 1876 roku. W 2021 roku wystąpił na Festiwalu Amerykańskiego Towarzystwa im. Liszta za pośrednictwem internetu, ponieważ pandemia uniemożliwiła podróżowanie. W 2023 roku zadebiutował na Tajwanie jak i ponownie wystąpił na festiwalu w Lewoczy oraz zadebiutował na festiwalu „Les Nuits Romantiques” w Verbanii w północnych Włoszech na instrumentach historycznych.
Z Polską Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną pod dyrekcją Andrzeja Affeltowicza, Kamieniak zadebiutował wykonując II koncert fortepianowy Liszta; grał koncert fortepianowy Józefa Wieniawskiego z Filharmonią Koszalińską pod dyrekcją Moniki Wolińskiej podczas Festiwalu „Swego nie znacie” oraz w Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Alexandra Walkera podczas „Świętokrzyskich Dni Muzyki”; koncert na fortepian op. 40 Henryka Mikołaja Góreckiego i Tirol Concerto Philipa Glassa z orkiestrą smyczkową NOMOS pod dyrekcją Mieczysława Ungera podczas Festiwalu Muzyki Nowej w Bytomiu; II Koncert fortepianowy Kilara i koncert na fortepian op. 40 Góreckiego z orkiestrą smyczkową Archetti pod dyrekcją Macieja Tomasiewicza w Jaworznie.
Oprócz działalności pianistycznej Tomasz Kamieniak jest także kompozytorem, a jego bogata twórczość zyskała uznanie wykonawców i publiczności. Kamieniak jest autorem utworów fortepianowych, klawesynowych, muzyki kameralnej, chóralnej, liryki wokalnej, muzyki filmowej oraz transkrypcji fortepianowych.
W 2022 roku jego Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową op. 78 miał premierę w Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka i solistką Anną Krzysztofik-Buczyńską, później w Studio Koncertowym im. Lutosławskiego w Warszawie a następnie w 2023 roku w Jaworznie z orkiestrą smyczkową Archetti. Podczas festiwalu Muzyka w Starym Kościele w Białymstoku w 2022 wykonano Anioły kolorów na chór żeński i klawesyn op. 80. W 2023 odbyła się premiera kompozycji Sceny filmowe na wiolonczelę i fortepian op. 81 w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach a w berlińskiej Schwartzsche Villa zabrzmiały premierowo Songs of Experience op. 50 na baryton i fortepian. W kwietniu 2024 roku w Galerii Sleńdzińskich w Białymstoku zabrzmi najnowsza kompozycja Wandermusik na dwa klawesyny op. 83 z Lilianną Stawarz i Anną Krzysztofik-Buczyńską.
Jego utwory mają w repertuarze tacy muzycy jak Hanna Balcerzak, Aleksandra Gajecka-Antosiewicz, Anna Górecka, Anna Krzysztofik-Buczyńska, Gabriela Szendzielorz-Jungiewicz, Lilianna Stawarz, Marcin Łukaszewski, Przemysław Wierzba, Ben Connor. Jego kompozycje i transkrypcje publikowane są przez Muse Press w Japonii i Ars Musica w Polsce.
Na jego dyskografię składa się album z utworami Józefa Wieniawskiego (Acte Préalable), dwa albumy z własnymi kompozycjami fortepianowymi (Acte Préalable) oraz album z muzyką klawesynową, album z utworami Valentina Silvestrova (Brilliant Classics), Liszta Polonicum (DUX) oraz pierwszy wolumin muzyki fortepianowej Waltera Niemanna (Toccata Classics).