Teraz na antenie

undefined - undefined

Następnie

undefined - undefined

Muzyka Polska - ocalić od zapomnienia. Zespół Musica Graziosa na koncercie w Szafarni

Ośrodek Chopinowski w Szafarni organizuje koncert zatytułowany "Muzyka Polska- ocalić od zapomnienia", który odbędzie się 22 czerwca o godzinie 17:00. Podczas wydarzenia wystąpi Zuzanna Kuliszewska (sopran) oraz Paulina Tkaczyk-Cichoń (klawesyn).

Podczas koncertu w Szaarni 22 czerwca wystąpią Zuzanna Kuliszewska (sopran) oraz Paulina Tkaczyk-Cichoń (klawesyn) Foto: mat. promocyjne

 

W programie koncertu znajduje się zapomniana i na nowo odkrywana muzyka polskich twórców drugiej połowy XVIII i pierwszej XIX wieku. Królować będzie POLONEZ, jeden z najważniejszych polskich tańców narodowych. Usłyszeć go można w ciekawej obsadzie na sopran i klawesyn oraz klawesyn solo w twórczości Józefa KozłowskiegoAntoniego Leopolda, jak również Michała Kleofasa Ogińskiego, który obok tanecznych miniatur komponował także pieśni i romanse. Są one niezwykle interesującym działem w jego twórczości. Oczarowują bogatą paletą muzycznych barw i niebywałymi środkami wyrazu. Napisane zostały do tekstów francuskich i włoskich, w tym programie wykonywane są między innymi w polskich tłumaczeniach, których autorką jest Wisława Szymborska. Perełkami repertuarowymi są także Dumka z opery „Kalmora czyli Prawo ojcowskie Amerykanów” Karola Kurpińskiego, arie Józefa Elsnera dedykowane Giuseppinie Mostowskiej oraz fragmenty mszy Józefa Kozłowskiego napisane na okoliczność śmierci króla Polski Stanisława Augusta.

Z uwagi na ciekawy repertuar bilety na sobotni koncert zostały wyprzedane.

Zuzanna Kuliszewska ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie w Akademii Muzycznej w Krakowie. Doskonaliła umiejętności u wybitnych pedagogów, takich jak Mariusz Kwiecień i Paul Esswood. Aktywnie koncertuje na ogólnopolskich festiwalach muzycznych i w Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. W 2019 roku zagrała Kleopatrę w operze "Giulio Cesare in Egitto" oraz Gasparinę w operze "La Canterina". W 2020 roku wystąpiła na Gali Operowej w Operze Krakowskiej. Prowadzi również klasę śpiewu w  Dębińskim Centrum Kultury w Jastwi.

Paulina Tkaczyk-Cichoń jest doktorem sztuk muzycznych, specjalizującą się w grze na klawesynie i flecie barokowym. Ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie oraz Hochschule für Musik we Freiburgu w Monachium, zdobywając liczne wyróżnienia i  stypendia. Założyła zespoły „Cantica Sacra”, „Musica Graziosa” i „Finesis Trio”, współpracuje z wieloma zespołami, jest członkiem „Baroque Collegium Musicum” i  Polskiego Towarzystwa Bachowskiego. Prowadzi kursy i wykłady z muzyki dawnej, koncertuje w kraju i za granicą, oraz wydała pięć płyt i książkę o Christliebie Siegmundzie Binderze.