Teraz na antenie
Chopin na ludowo
20:00 - 21:00
Następnie
Chop-in-pop
21:00 - 22:00
Teraz na antenie
20:00 - 21:00
Następnie
21:00 - 22:00
Zbliża się lato, to znak, że rozpoczynamy cykl koncertów pod nazwą "Wakacje z Chopinem" 2024. Jest to corocznie organizowany przez Ośrodek Chopinowski w Szafarni cykl koncertów, których program skupia się na kompozycjach Fryderyka Chopina. Koncerty odbywać się będą we wszystkie niedziele lipca i sierpnia o godzinie 12:15 w sali koncertowej instytucji. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. W ramach recitali chopinowskich w Szafarni wystąpią uznani muzycy, a także młodzi pianiści, którzy zaprezentują publiczności różnorodne gatunkowo, znane, jak i rzadko wykonywane utwory Fryderyka Chopina.
Ośrodek Chopinowski w Szafarni Foto: materiały prom.
Pierwszy koncert odbędzie się już 7 lipca (niedziela) o godzinie 12:15. Na szafarskiej scenie wystąpi Katarzyna Drzewiecka-Szlachcikowska (wiolonczela), Wojciech Szlachcikowski (skrzypce) z akompaniamentem Joanny Maurer (fortepian). W wykonaniu muzyków wysłuchamy Tria g-moll op. 8 Fryderyka Chopina. Koncert będzie również możliwością do zaprezentowania umiejętności uczestników Międzynarodowych Warsztatów Pianistycznych, którzy wykonają następujące utwory Fryderyka Chopina:
Zoé Fallot – Mazurek a-moll op. 17 nr 4
Lilas Tornare – Nokturn e-moll op. 72
Sophie Helle – Mazurek cis-moll op. 6 nr 2
Anne Tarnawski – Barkarola Fis-dur op. 60
Yannis Mathenitis – Fantazja-Impromptu op. 66
Catherine Aeschbach (fortepian) i Christian Aeschbach (flet) - Wariacje E-dur na temat Rossiego
Joanna Maurer urodziła się w Toruniu. Studia rozpoczęła we Wrocławiu, a kontynuowała w warszawskiej Akademii Muzycznej, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem. W trakcie studiów zdobywała nagrody na konkursach, w tym I nagrodę Estrady Młodych XXII Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, co pozwoliło jej nagrać płytę z utworami Liszta i Villa-Lobosa oraz nagrania dla Polskiego Radia.
Brała udział w międzynarodowych konkursach, zdobywając nagrody m.in. na Majorce, w Niemczech, we Włoszech i w Holandii. Koncertuje jako solistka i kameralistka, współtworząc m.in. duet fortepianowy z prof. Barbarą Halską oraz grając z wiolonczelistką Katarzyną Drzewiecką. Od 1999 roku pracuje w Conservatoire Populaire de Musique Danse et Théâtre w Genewie, prowadząc klasę fortepianu. Od 2001 roku współtworzy Quintette Opus 23, wykonując repertuar na fortepian i kwartety smyczkowe. Organizuje wymiany kulturalne między szkołami muzycznymi w Polsce, Hiszpanii i Szwajcarii.
Katarzyna Drzewiecka-Szlachcikowska urodziła się w Bydgoszczy w rodzinie muzycznej. Ukończyła studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie wiolonczeli prof. Kazimierza Michalika i prof. Stanisława Firleja. Doskonaliła swoje umiejętności na kursach mistrzowskich u takich pedagogów, jak Maria Czajkowska, Michaił Chomitzer, Miloš Sádlo, Michael Flaksman i Daniel Szafran. Zdobyła I miejsce oraz nagrody specjalne na Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym im. Dezyderiusza Danczowskiego w Poznaniu (1987) oraz specjalne wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w Hamburgu (1990).
Katarzyna koncertuje jako solistka (m.in. z orkiestrami Sinfonia Varsovia i Brussels Philharmonic Orchestra) oraz kameralistka. Jest współzałożycielką tria Consonare per Varsavia, tria fortepianowego Con fuoco, oraz triów smyczkowych Per archi i L’Arbre Noble. W 1997 roku z Orkiestrą Filharmonii Bałtyckiej wykonała polskie prawykonanie utworu Ningaloo Richarda Cornella. Nagrywała dla Telewizji Polskiej. Od 2003 roku jest muzyk-solistką w orkiestrze Sinfonia Varsovia i koncertowała jako solistka z Polską Orkiestrą Kameralną podczas europejskich tournée, często występując z Nigelem Kennedym.
Wojciech Szlachcikowski ukończył studia muzyczne w Akademii Muzycznej w Gdańsku w 1988 roku w klasie skrzypiec prof. Krystyny Jureckiej. Doskonalił swoje umiejętności na kursach mistrzowskich w Łańcucie, Weimarze i Sienie u takich pedagogów, jak Mirosław Rusin, Boris Belkin i Emanuel Borok. Po studiach został asystentem prof. Krystyny Jureckiej, a przewody kwalifikacyjne ukończył w latach 1994 (I stopnia) i 2001 (II stopnia). W 2012 roku otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych.
Prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie od 2021 roku pełni funkcję Prorektora ds. artystycznych. W latach 2012-2021 był kierownikiem Katedry Instrumentów Smyczkowych. Od 1992 do 2007 roku był solistą Estrady Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie. Koncertował w kraju i za granicą, współpracując z wieloma orkiestrami, w tym z Filharmonią Bałtycką, Polską Filharmonią Kameralną, Polską Orkiestrą Kameralną i Orkiestrą Sinfonia Varsovia.
***
Do zobaczenia w Szafarni!