06:00
Konkurs Chopinowski
Teraz na antenie
undefined - undefined
Następnie
undefined - undefined
Teraz na antenie
undefined - undefined
Następnie
undefined - undefined
06:00
Konkurs Chopinowski
Wybór nagrań z Konkursów Chopinowskich w opracowaniu Piotra Wawrowskiego.
07:00
Cień Chopina. Wokół Europy romantycznej i młodopolskiej
Bohaterem audycji będzie kompozytor i przyjaciel Fryderyka Chopina – Ferenc Liszt. Spotkanie rozpoczniemy od najbardziej bezpośredniego wpływu patrona naszej anteny na twórczość tego węgierskiego romantyka – 6 Chants polonais de Frédéric Chopin, S.480, w wykonaniu Claudia Arraua. Zwrócimy także szczególną uwagę na rolę muzyki tradycyjnej w twórczości obu kompozytorów. Zaprasza Karol Furtak.
8:00
Laureaci Nagrody PR
Bohaterem programu Anny Skulskiej będzie Krzysztof Jabłoński. W audycji zabrzmią Preludia op. 28 i Preludium cis-moll op. 45 Fryderyka Chopina oraz wybór utworów z Kącika Dziecięcego Claude’a Debussy'ego.
9:00
Warszawa czasów Chopina
W tym odcinku audycji "Warszawa czasów Chopina" odbędziemy tym razem nieco mniej wojażów po europejskich kontekstach, za to więcej czasu spędzimy w samym stołecznym mieście – chociaż rozmaitych "kontekstów" nie zabraknie. Nadal podróżujemy przez rok 1810, a kolejny etap naszej peregrynacji wypełnią przede wszystkim formy koncertowe i kameralne. Usłyszymy m.in. znakomite dzieła Franciszka Lessla (koncert fortepianowy) i Augusta Fryderyka Duranowskiego (koncert skrzypcowy). Fantazję na duet fortepianowy trzynastoletniego Schuberta zestawimy z pierwszą polską fantazją na fortepian, przysłuchując się także temu, w jaki sposób uczeń i kopista Beethovena, Ferdynand Ries, radził sobie w tymże samym czasie z formą kwartetu fortepianowego. W doświadczaniu dźwiękowej aury epoki pomogą nam nagrania na instrumentach historycznych. Zaprasza Michał Bruliński.
11:00
Weekendowe potpourri
Powstanie Warszawskie - audycja specjalna
13:00
Krąg pieśni Chopina
W najbliższej audycji z cyklu w Kręgu pieśni Chopina sięgniemy po płytę z kolekcji Dzieł wszystkich wydaną nakładem Polskiego Radia. Komplet pieśni Patrona naszej anteny usłyszymy w wykonaniu wyśmienitej Stefanii Woytowicz-Rudnickiej i Andrzeja Bachledy-Curusia z towarzyszeniem Wandy Klimowicz. Serdecznie zapraszamy!
14:00
Lekcja mistrzowska
Anna Skulska rozmawia z prof. Andrzejem Ratusińskim - pianistą i pedagogiem - o mistrzach, wykonawcach, dziełach, twórcach i wydarzeniach. Bohaterem siódmej Lekcji jest Leonard Bernstein.
15:00
Drogi i bezdroża
W dzisiejszej audycji Marcina Majchrowskiego zabrzmią: IV Koncert fortepianowy E-dur op. 110 Johanna Nepomuka Hummla oraz Recollections of Ireland op. 69 Ignaza Moscheles w wykonaniu Howard Shelley i London Mozart Pleyers.
16:00
Ten piękny wiek XIX
Największe skarby fortepianowej muzyki Franciszka Schuberta na cztery ręce – Fantazja f-moll i Allegro a-moll "Lebensstürme" z ostatniego roku jego twórczości, dzieła o niezwykłej intensywności i głębi wyrazu, obsesyjnie smutne w wielu odcieniach melancholii, w których skrywają się emocje rozpaczy, dramatyzmu, zgasłych nadziei, śmiertelnie chorego kompozytora. Nagrania znakomitego Dua Crommelynck. Właśnie teraz, 11 lipca minęła 30 rocznica od chwili, gdy po 20-tu latach wspaniałej kariery, małżeński duet zamilkł na zawsze w 1994 roku, po tragicznej decyzji o zakończeniu życia. Zaprasza Małgorzata Pęcińska.
17:00
Chopin osobisty
W osobistym katalogu pianistów-chopinistów Róży Światczyńskiej usłyszymy tym razem Stefana Wojtasa. Zabrzmią m.in. Sonata h-moll i Mazurki op. 50 Fryderyka Chopina. Zapraszamy!
18:00
Romantyczne brzmienia
W audycji Klaudia Baranowska zaprezentuje m.in. uwerturę do opery Monbar czyli Flibustierowie Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego (wyk. Zespół kameralny Concerto Köln pod batutą Michaela Güttlera), I Sonatę skrzypcową A-dur op. 13 Gabriela Fauré w wykonaniu Tedi Papavrami i Nelsona Goernera, a także 6 Klavierstücke op. 118 Johannesa Brahmsa w interpretacji Marii Gabryś.
20:00
Chopin na ludowo
Dzisiejszą audycję Kuby Borysiaka wypełnią m.in. Mazurki op. 33 w wykonaniu Seong-Jin Cho, Mazurki op. 17 w interpretacji Artura Rubinsteina.
21:00
Chop-in-pop
W 1835 roku w życiu Chopina wiele się działo. Uczestniczył w ważnych w swej karierze koncertach, ale przede wszystkim istotne wydarzenia miały miejsce w jego życiu prywatnym: po latach spotkał się wreszcie z rodzicami, później zaś potajemnie się zaręczył. Opowiemy historię planów małżeńskich Fryderyka oraz posłuchamy powstałych w tamtym okresie walców i mazurków. Zaprasza Dr Kamila Stępień-Kutera.
22:00
Czarne na białych
Sergio Fiorentino w niecodziennej krainie kameralistyki, z klasycznym arcydziełem Beethovena (Kwintet na fortepian i instrumenty dęte) i romantycznym Francka (Kwintet fortepianowy), ale też wielkie Bachowskie Preludium i Fuga Es-dur „Sankt Anne” w układzie Busoniego, a także Schubert i Liszt. Nadzwyczajny wybór z późnych, amerykańskich koncertów nadzwyczajnego włoskiego pianisty. Zaprasza Jakub Puchalski.