Teraz na antenie

undefined - undefined

Następnie

undefined - undefined

20 września

06:00
Konkurs Chopinowski

Wybór nagrań z Konkursów Chopinowskich w opracowaniu Piotra Wawrowskiego.

07:00
Muzyka epoki Chopina

Audycja poświęcona Fryderykowi Chopinowi, Stanisławowi Moniuszce oraz Emilowi Młynarskiemu. Usłyszymy m.in.  Preludia op. 28 patrona naszej anteny w wykonaniu Raula Koczalskiego, wybrane pieśni Moniuszki w interpretacji Mai Nosowskiej i Jadwigi Rappe, a także Koncert skrzypcowy nr 2 Młynarskiego (wyk. Konstanty Andrzej Kulka i Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Kazimierz Kord.

8:00
Laureaci nagrody PR

Bohaterem programu będzie Andrzej Czajkowski (1935-1982) - laureat VIII nagrody V Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w 1955 roku w Warszawie. Artysta otrzymał również sporo nagród jako najmłodszy polski laureat, m.in. pianino Calisia. Zaprasza Anna Skulska.

9:00
Paderewski i Chopin – pokrewieństwa nie tylko z wyboru

W dzisiejszym odcinku audycji poświęconej wybitnemu pianiście, kompozytorowi i politykowi Ignacemu Janowi Paderewskiemu zabrzmią m.in. Symfonia h-moll op. 24 "Polonia" Paderewskiego w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej pod batutą Bohdana Wodiczko, Chants polonais op. 74 Franciszka Liszta w interpretacji Marka Drewnowskiego, a także Suita Es-dur na orkiestrę smyczkową op. 9 Zygmunta Stojowskiego w wykonaniu Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej pod kierownictwem Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego. Zaprasza Monika Mandau!

11:00
Polacy w Konkursach Chopinowskich

Archiwalna audycja nieodżałowanego Stanisława Dybowskiego poświęcona sylwetce i pianistyce Henryka Sztompki, wyróżnionego na I Konkursie Chopinowskim (1927) nagrodą Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków. W programie mazurki i nokturny Chopina.

12:00
Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?

W programie Marcina Majchrowskiego m.in. Mazurek fis-moll op. 59 nr 3 w wykonaniu samego Ignacego Jana Paderewskiego, a także Kevin Kenner, Apollon Musagete Quartet i Sławomir Rozlach w kameralnej wersji Koncertu f-moll Chopina.

13:00
Laureaci Konkursów Chopinowskich

W pierwszej części audycji wysłuchamy recitalu Phillippe Giusiano z finału XIII Konkursu Chopinowskiego (1995).  Usłyszymy Rondo a la Krakowiak F-dur op.14 oraz I Koncert e-moll op. 11 z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą Kazimierza Korda.

14:00
Chopin. Uniwersum

Piękne lato w Nohant roku 1842 pozwoliło Chopinowi zebrać siły po dramatycznych przeżyciach związanych ze śmiercią Jasia Matuszyńskiego (którą, jak zanotowała George Sand, przeżył niemal jak własną). Znakiem powrotu kompozytora do życia było oddanie się tworzeniu. Tego lata powstają Polonez As-dur op. 53 i Scherzo E-dur op. 54. Zaprasza Dr Kamila Stępień-Kutera.

15:00
Drogi i bezdroża

W dzisiejszej audycji Marcina Majchrowskiego zabrzmią dwa koncerty fortepianowe Ignaza Moschelesa: C-dur op. 87 nr 5 oraz c-moll op. 93 nr 7 "Pathétique" w wykonaniu Howarda Shelleya z towarzyszeniem Tasmanian Symphony Orchestra.

16:00
Muzyka ukraińska czasów Chopina

[PREMIERA]

"Zapomniane nazwisko ukraińskiego paryżanina" - tak można by krótko scharakteryzować bohatera następnej audycji Zofii Iwanowej. Będzie nim Fedir Jakymenko (1876- 1945), znany również i jako Theodor Akimenko, ukraiński kompozytor, pianista i pedagog. W swojej twórczości Jakymenko łączył wpływy romantyczne i modernistyczne, nie stronił też od mistycyzmu. Zapraszamy na trzecie spotkanie z jego muzyką.

17:00
Arcydzieło miesiąca

Trzeci odcinek cyklu poświęconego Fantazji f-moll op. 49 Fryderyka Chopina. Zaprasza Paweł Siechowicz.

18:00
Romantyczne brzmienia

W dzisiejszej audycji Klaudia Baranowska usłyszymy nagrania Andrása Schiffa (Sonata As-dur op. 110, Pieśń myśliwska, Abschied Ludwiga van Beethovena i Koncert fortepianowy g-moll Antoniego Dworzaka). W programie zabrzmi również Kwintet smyczkowy op. 163 Franciszka Schuberta (wyk. Quatuor Festetics i Wieland Kuijken).

20:00
Była sobie improwizacja  

Drugi odcinek audycji Była sobie improwizacja rozpoczniemy z Django Reinhardtem. Będzie jego Minor swing i Improwizacja na temat I części Koncertu d-moll Bacha. W programie zabrzmią również jazzowe impresje na temat wybranych Etiud Fryderyka Chopina pod palcami Leszka Możdżera. Będzie również Możdżer grający Komedę i Komeda wykonujący kompozycję inspirowaną muzyką Bacha. Zaprasza Magdalena Sawicka.

21:00
Szlakiem Chopina  

„[…] moje Szkotki pokoju mi nie dają!” - to słowa relacji Chopina ze swojego pobytu na Wyspach Brytyjskich. Po nieudanym początku w Anglii miał przyjść czas na epizod szkocki. Na pewno urozmaicenie w trudnym momencie życia, ale także i kolejny wysiłek, na co coraz częściej brakowało sił witalnych. Jak zaopiekowały się nim oddane siostry Stirling, kogo spotkał i jakie miejsca odwiedził kompozytor – na tę opowieść zaprasza Piotr Wojciechowski w najbliższej audycji „Szlakiem Chopina”.

22:00
Czarne na białych

Paul Badura-Skoda - portret zmarłego w 2019 roku znakomitego austriackiego pianisty, znanego jako jeden z najwybitniejszych klasyków interpretacji muzycznej w drugiej połowie XX wieku. W audycji, której gościem był Dariusz Marciniszyn, znajdą się nagrania z różnych okresów działalności artysty, dokonane na współczesnych, jak i historycznych fortepianach, ukazujących artystę jako równie świetnego wykonawcę Beethovena, jak i Chopina, a nawet... gawędziarza. Zaprasza Jakub Puchalski.