Film będzie walczył o nagrodę w kategorii Arts Programming. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas 52. Międzynarodowej Gali Rozdania Nagród Emmy w Nowym Jorku, 25 listopada.
"Pianoforte" jest pierwszym polskim filmem dokumentalnym w historii nominowanym do tej prestiżowej nagrody. Do tej pory tylko dwa inne polskie filmy zostały wyróżnione przez Akademię. Produkcja Jakuba Piątka to opowieść o dojrzewaniu, buncie, muzyce i ogromnych oczekiwaniach. Twórca towarzyszy uczestnikom Konkursu Chopinowskiego za kulisami wydarzenia oraz w życiu prywatnym. - Zacząłem cały proces od około 50 pogłębionych rozmów przez internet z zakwalifikowanymi pianistami. Potem towarzyszyłem wybranym w trakcie Eliminacji do Konkursu pianistom, na kilka miesięcy przed samym wydarzeniem. W ten sposób wybrałem bohaterów filmu. Nie kierowałem się rankingiem pianistycznym, tylko czystym dokumentalnym zainteresowaniem i intuicją. Realizacja tego filmu była swojego rodzaju zakładem z samym Konkursem - mówi reżyser.
Źródło: Against Gravity/YouTube
Polskimi koproducentami są Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (Artur Szklener, Joanna Chorzępa), Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy (Anna Spisz) oraz MX35 (Mateusz Wajda, Paweł Ziemilski). Film "Pianoforte" powstał w koprodukcji także z nadawcami HBO Max (Hanka Kastelicova) i BBC Storyville (Lucie Kon). Film został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Film Jakuba Piątka miał swoją premierę podczas prestiżowego festiwalu filmowego Sundance oraz otrzymał Nagrodę Publiczności na polskim festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Przy okazji obu wydarzeń został entuzjastycznie przyjęty zarówno przez publiczność jak i krytykę. Więcej o informacji filmie można znaleźć na stronie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.