06:00
Konkurs Chopinowski
Teraz na antenie
undefined - undefined
Następnie
undefined - undefined
Teraz na antenie
undefined - undefined
Następnie
undefined - undefined
06:00
Konkurs Chopinowski
Wybór nagrań z Konkursów Chopinowskich w opracowaniu Piotra Wawrowskiego.
07:00
Cień Chopina. Wokół Europy romantycznej i młodopolskiej
W najbliższym Cieniu Chopina wyjątkowo nie sięgamy do twórczości kompozytorów, na których wpływ miał Fryderyk Chopin, a odwrotnie – do twórczości kompozytora, który Chopina inspirował. Na audycję poświęconą twórczości Karola Kurpińskiego zaprasza Karol Furtak. W programie m.in. Bitwa pod Możajskiem, w wykonaniu Orkiestry XVIII wieku, pod dyrekcją Fransa Bruggena czy wybrane polonezy w wykonaniu Tobiasa Kocha.
8:00
Laureaci Nagrody PR
Bohaterem audycji Beaty Stylińskiej będzie Dang Thai Son. Program wypełnią m.in. Barkarola Fis-dur op. 60 oraz wybrane mazurki Fryderyka Chopina oraz Kącik dziecięcy Claude'a Debussy'ego.
9:00
Warszawa czasów Chopina
[PREMIERA]
Michał Bruliński zaprasza na premierowy odcinek Warszawy czasów Chopina.
11:00
Polacy w Konkursach Chopinowskich
Swoją audycję Stanisław Dybowski poświęcił pianistyce Witolda Małcużyńskiego, którego usłyszymy w nagraniach dzieł Szymanowskiego, Liszta i Chopina. Audycja archiwalna.
12:00
Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?
Marcin Majchrowski porównuje interpretacje utworów Chopina na instrumencie historycznym i współczesnym. W programie zabrzmią: Walc As-dur op. 42 w wykonaniu Józefa Hofmanna, Mazurki op. 50 w interpretacji Janusza Olejniczka, a także III Sonata fortepianowa h-moll op. 58 w wykonaniu Lang Langa.
13:00
Krąg pieśni Chopina
W Kręgu pieśni Chopina, nie zważając na pogodę przeniesiemy się nad wody jeziora Świteź, by wsłuchać się w różne opracowania jednej z najpopularniejszych ballad Adama Mickiewicza. Wybrzmi najstarsze ujęcie Świtezianki pióra matki małżonki wieszcza – Marii Szymanowskiej, nie zabraknie oczywiście opracowań Carla Loewego i Stanisława Moniuszki. Posłuchamy też Ballady F-dur op. 38 Fryderyka Chopina i poszukamy jej powiązań z poezją Mickiewicza. Zaprasza Marta Jankowska.
14:00
Lekcja mistrzowska
Anna Skulska rozmawia z prof. Andrzejem Ratusińskim - pianistą i pedagogiem - o mistrzach, wykonawcach, dziełach, twórcach i wydarzeniach. Bohaterem odcinka jest Carlos Kleiber.
15:00
Drogi i bezdroża
Najbliższą audycję Dr Kamila Stępień-Kutera poświęci uroczystościom żałobnym, które odbyły się w Paryżu po śmierci Chopina 30 października 1849 roku. W programie m.in. fragmenty Requiem d-moll Mozarta. Zapraszamy.
16:00
Ten piękny wiek XIX
Prawdziwy repertuarowy rarytas – Kantata żałobna Beethovena na śmierć cesarza Józefa II Habsburga, wczesna kompozycja wielkiego klasyka, wykonana jednak po raz pierwszy dopiero wiele lat po śmierci kompozytora, w roku 1884, to główna pozycja audycji z cyklu Ten piękny wiek XIX. Nagranie z udziałem wybitnych solistów, chóru Corydon Singers i Corydon Orchestra pod dyrekcją Matthew Besta. Posłuchamy także Concertina Es-dur op. 26 na klarnet i orkiestrę Karola Marii Webera (Sabine Meyer, Staatskapelle Dresden, Herbert Blomstedt). Zaprasza Małgorzata Pęcińska.
17:00
Chopin osobisty
Chopinowskie interpretacje włoskiego artysty Arturo Benedetti Michelangelego zarejestrowane podczas recitali w Londynie i Pradze w 1957 i 1960 roku, opublikowane na płycie wytwórni Praga Digitals (posłuchamy m.in. Sonaty b-moll op. 35). Róża Światczyńska przypomni także nagrania z chopinowskiej płyty artysty wydanej przez Deutsche Grammophon w 1972 roku.
18:00
Romantyczne brzmienia
W dzisiejszym programie Magdaleny Łoś zabrzmią m.in.: Polonez a-moll „Pożegnanie ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego, Stabat Mater Jakuba Jana Ryby, Fantasiestuecke op. 111 Roberta Schumanna, a także fragment Grande Messe des Morts Hectora Berlioza.
20:00
Chopin na ludowo
[PREMIERA]
O tradycyjnych pieśniach z Lubelszczyzny, specyfice gwary oraz przekazie tradycji opowiadać będzie Alina Myszak z zespołu Kocudzanki z Kocudzy. Towarzyszyć jej będzie młoda uczennica Gabriela Papież.
W audycji także: Ballada f-moll op. 52 oraz Scherzo E-dur nr. 4, op. 54 Fryderyka Chopina w interpretacji Cypriena Katsarisa, pianisty o francusko-cypryjskim pochodzeniu.
W „Chopinie na ludowo” także nagrania Sutari z albumów „Osty” oraz „Siostry rzeki”. Zaprasza Kuba Borysiak
21:00
Chop-in-pop
W audycji Mariusza Gradowskiego istna podróż przez historię muzyki popularnej – a to za sprawą jednego utworu Fryderyka Chopina: Marsza żałobnego z Sonaty b-moll. Wśród wykonawców Django Reinhardt, Cab Calloway, Art Tatum, Duke Ellington, Harry Nilsson i Leroy and The Drivers.
22:00
Audycja specjalna
[PREMIERA]
Audycja okolicznościowa Jakuba Puchalskiego w dniu 175. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina. Pogrzeb Chopina połączył zagadki śmierci kompozytora oraz jednego z najbardziej zagadkowych utworów w historii muzyki - Requiem Mozarta. Obu tym tajemnicom przyjrzymy się już w czwartek, 17 października o 22:00. Zapraszamy!