Teraz na antenie

undefined - undefined

Następnie

undefined - undefined

29 października

06:00
Konkurs Chopinowski

Wybór nagrań z Konkursów Chopinowskich w opracowaniu Piotra Wawrowskiego.

07:00
Cień Chopina. Wokół Europy romantycznej i młodopolskiej

[PREMIERA]

W początkowych latach twórczości tego kompozytora powinniśmy mówić raczej o „Cieniu Beethovena”, jednak jego muzyka fortepianowa bezpośrednio nawiązuje do Fryderyka Chopina. Bohaterem odcinka będzie Johannes Brahms, a program rozpoczniemy oczywiście od Ballad z op. 10 (wyk. Arturo Benedetii Michelangeli).

8:00
Laureaci nagrody PR

Anna Skulska przypomni słuchaczom sylwetkę Nelsona Goernera - laureata Konkursu im. F. Liszta w Buenos Aires, także Konkursu Pianistycznego w Genewie. Podczas XIII Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie w 1995 roku artysta otrzymał wyróżnienie, a także nagrodę dziennikarzy akredytowanych przy Konkursie. W programie zabrzmią m.in. Nokturn fis-moll op. 48 nr 2 oraz Rondo a la Krakowiak F-dur op. 14 Fryderyka Chopina z towarzyszeniem Orkiestry XVIII wieku pod batutą Fransa Brüggena.

9:00
Warszawa czasów Chopina

Tym razem do Warszawy czasów Chopina przeniesiemy się za sprawą muzyki symfonicznej i operowej. Usłyszymy dzieła, które w latach 1810-1811 wybrzmiewały na scenie Teatru Narodowego, na której debiutował wówczas Karol Kurpiński. Frapujące uwertury do oper Kurpińskiego i Elsnera przeniosą nas na chwilę do świata wczesnoromantycznego imaginarium, obfitującego w historie i zjawiska niezwykłe. W toku naszej opowieści pojawi się także Karol Lipiński, a konkretnie jego symfonie op. 2. Za ich sprawą udamy się na chwilę do Lwowa... aby na koniec powrócić do Wiednia u progu drugiej dekady XIX wieku, gdzie w tym samym czasie wykonano po raz pierwszy dwa koncerty fortepianowe w tonacji Es-dur, ucznia i mistrza - Riesa i Beethovena. Nie zabraknie także muzyki "sceny mniejszej" - warszawskich salonów, którą u progu drugiej dekady XIX wieku wypełniały przede wszystkim dźwięki intymnej muzyki kameralnej. Zaprasza Michał Bruliński!

11:00
Polacy w Konkursach Chopinowskich 

Bohaterem audycji Stanisława Dybowskiego będzie Jan Ekier – polski pianista, pedagog, kompozytor, laureat VIII nagrody na III Konkursie Chopinowskim (1937), wielokrotny juror Konkursów Chopinowskich oraz wydawca dzieł patrona naszej anteny.  W programie zabrzmią: Polonez As-dur oraz Sonata b-moll Fryderyka Chopina, a także IV Symfonia koncertująca Karola Szymanowskiego z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Narodowej pod batutą Witolda Rowickiego.

12:00
Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?

Marcin Majchrowski skonfrontuje ze sobą brzmienia fortepianu historycznego i współczesnego na przykładzie Nokturnu Es-dur op. 55 nr 2 Fryderyka Chopina w wykonaniach Dang Thai Sona. W programie również Witold Małcużyński w Koncercie f-moll patrona naszej anteny.

13:00
Krąg pieśni Chopina

Podczas kilku najbliższych spotkań z pieśniami Chopina, przyjrzymy się autorom ich tekstów. Kim byli? Jak wyglądała ich znajomość z kompozytorem? Co kryje się w ich poezji? Na te pytania wspólnie poszukamy odpowiedzi w najbliższy wtorek o godz. 13.00, na początek śledząc losy przyjaźni Chopina ze Stefanem Witwickim. Zaprasza Marta Jankowska.

14:00
Lekcja mistrzowska

Anna Skulska rozmawia z prof. Andrzejem Ratusińskim – pianistą i pedagogiem – o mistrzach, wykonawcach, dziełach, twórcach i wydarzeniach. Bohaterem czternastej – ostatniej – Lekcji jest francuski pianista  Lucas Debargue.

15:00
Drogi i bezdroża

W programie Marcina Majchrowskiego wypełni muzyka Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu znakomitego pianisty, Alfreda Brendla z towarzyszeniem Academy of St. Martin in the Fields, pod batutą Neville’a Marrinera. Usłyszymy: Koncert fortepianowy c-moll KV 491 oraz Koncert fortepianowy A-dur KV 488.

16:00
Ten piękny wiek XIX

[PREMIERA]

W programie Koncert skrzypcowy d-moll Roberta Schumanna, w którego emocjonalną tkankę wpisany jest tragiczny epizod życia niemieckiego romantyka, nieudana próba samobójcza i psychiczne załamanie, zwiastujące początki choroby psychicznej, która unicestwiła jego twórczą aktywność i doprowadziła do śmierci w zakładzie zamkniętym w Endenich. Posłuchamy nagrania Gidona Kremera i Chamber Orchestra of Europe pod dyrekcją Nikolausa Harnoncourta. Zaprasza Małgorzata Pęcińska

17:00
Chopin osobisty

Róża Światczyńska zaprezentuje nagrania Menahema Presslera – jednego z najznakomitszych i najbardziej zasłużonych muzyków na świecie. W programie Nokturn cis-moll nr 20 op. posth., trzecia i czwarta część Sonaty g-moll op. 65  (w wykonaniu Menahema Presslera i na wiolonczeli Antonio Menesesa) oraz Trio fortepianowe g-moll op. 8.

18:00
Audycja specjalna

[PREMIERA]

Michał Bruliński zaprasza na rozmowę z Kamilą Sacharzewską i Igorem Kretem o Januszu Olejniczaku.

20:00
Chopin na ludowo 

Włoska pianistka Beatrice Rana oraz jej nagrania Scherza h-mol op. 20 i Scherza E-dur op. 54 z płyty „Chopin” z roku 2021. W audycji także opowieści Ewa Grochowskiej o Orkiestrze Jarmarku Jagiellońskiego, zespole składającym się z młodych artystów którzy wykonują melodie tradycyjne z regionu Lubelszczyzny, m.in.: z  repertuaru Orkiestry Dętej ze Zdziłowic, Kapeli Dętej z Woli Gródeckiej, Kapeli Stanisława Mroza z Makowisk, Kapeli Dudków ze Zdziłowic, Orkiestry Dętej z Goraja, Kapeli Wojciechowskiej z Wojciechowa, Kapeli Rodzinnej „Kurasie” z Lubziny, Kapeli Braci Bździuchów z Aleksandrowa czy repertuaru śpiewaczego Zespołu „Jarzębina” z Kocudzy. W „Chopinie na ludowo” także nagrania z albumu „Lato.Jesień” Kaji i Janusza Prusinowskich. Zaprasza Kuba Borysiak.

21:00
Chop-in-pop  

Album Michała Sobkowiaka „List do Chopina” w spokojniejszym, fortepianowym wydaniu. Parafrazy Sobkowiaka zestawione z oryginalnymi kompozycjami Chopina w wykonaniu Vladimira Horowitza, dla kontrastu i urozmaicenia zabrzmi też garść preludiów Chopina zagranych na Fenderze Rhodesie (Kiko Kichi), będzie Menuet G-dur Ignacego Jana Paderewskiego w parafrazie Krzysztofa Herdzina, a także prosto z Majorki – Manfred Kullmann i jego Trio (z Pepem Lluisem Garcią oraz Wojtkiem Sobolewskim) w parafrazie Walca cis-moll z płyty „Mar Abierto”, czyli „otwarte morze”. Zaprasza, Mariusz Gradowski.

22:00
Z archwium PR

Bohaterką dzisiejszej audycji Jakuba Puchalskiego będzie amerykańska pianistka polskiego pochodzenia, Ruth Slenczynska. W programie zabrzmią dzieła Johanna Sebastiana Bacha (Preludium i fuga BWV 848), Samuela Barbera (Nocturne) oraz Fryderyka Chopina (m.in. cztery ballady, Etiudy op. 10 i Scherzo h-moll).