Teraz na antenie

undefined - undefined

Następnie

undefined - undefined

31 października

06:00
Konkurs Chopinowski

Wybór nagrań z Konkursów Chopinowskich w opracowaniu Piotra Wawrowskiego.

07:00
Cień Chopina. Wokół Europy romantycznej i młodopolskiej

W początkowych latach twórczości tego kompozytora powinniśmy mówić raczej o „Cieniu Beethovena”, jednak jego muzyka fortepianowa bezpośrednio nawiązuje do Fryderyka Chopina. Bohaterem odcinka będzie Johannes Brahms, a program rozpoczniemy oczywiście od Ballad z op. 10 (wyk. Arturo Benedetii Michelangeli).

8:00
Laureaci Nagrody PR

W programie Anna Skulska przedstawi Kevina Kennera jako interpretatora dzieł Fryderyka Chopina. Na muzyczny deser autorka programu zaserwuje w wykonaniu pianisty utwór „The peace, peace” Billa Evansa.

9:00
Warszawa czasów Chopina

Michał Bruliński zaprasza na premierowy odcinek Warszawy czasów Chopina 

11:00

Polacy w Konkursach Chopinowskich

Stanisław Dybowski prezentuje sylwetkę Witolda Małcużyńskiego. W wykonaniu artysty usłyszymy: Chaconne d-moll Bacha/Busoniego,  Rapsodię g-moll op. 79 nr 2 Johannesa Brahmsa oraz Walc cis-moll op. 64 i II Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina z towarzyszeniem Philharmonia Orchestra pod dyrekcją Pawła Kleckiego.

12:00
Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?

Jak brzmi Etiuda c-moll op. 10 nr 12 Chopina na fortepianie historycznym i współczesnym dowiemy się na przykładzie interpretacji Krzysztofa Jabłońskiego. W audycji usłyszymy również dzieła patrona naszej anteny w wykonaniu Witolda Małcużyńskiego, Ewy Pobłockiej oraz Marthy Argerich. Zaprasza Marcin Majchrowski.

13:00
Krąg pieśni Chopina

W dzisiejszej audycji Marty Jankowskiej posłuchamy wszystkich pieśni Fryderyka Chopina w znakomitych interpretacjach Aleksandry Kurzak, Mariusza Kwietnia i Nelsona Goernera.

14:00
Lekcja mistrzowska

W cyklu "Lekcja mistrzowska" Anna Skulska rozmawia z prof. Andrzejem Ratusińskim - pianistą i pedagogiem - o mistrzach, wykonawcach, dziełach, twórcach i wydarzeniach. Bohaterami szóstej Lekcji są dyrygenci Nelo Santi i Wolfgang Sawallisch.

15:00
Drogi i bezdroża

W dzisiejszej audycji Marcina Majchrowskiego usłyszymy III Koncert fortepianowy Es-dur Johna Fielda oraz III Koncert fortepianowy Es-dur Carla Marii von Webera.

16:00
Ten piękny wiek XIX

[PREMIERA]

Tym razem w programie najsłynniejsze dzieło Roberta Schumanna – jeden z emblematów muzyki romantycznej – Koncert fortepianowy a-moll w wykonaniu Nelsona Freire i Filharmoników Monachijskich pod batutą Rudolfa Kempe. Usłyszymy również Fantazję D-dur op. 131 kompozytora (Patricia Kopatchinskaja, WDR Sinfonieorchester Köln, Heinz Holliger). Zaprasza Małgorzata Pęcińska.

17:00
Chopin osobisty

Bohaterem audycji Róży Światczyńskiej będzie, niezwykle wszechstronny repertuarowo, francuski pianista Cedric Thibergien. Tym razem pojawi się jednak wyłącznie w utworach Fryderyka Chopina, m.in. Preludiach op. 28 i Scherzu b-moll.

18:00
Weekendowe potpurri - Halloween

Czary i czarty, czarownice i czarnoksiężnik, złowrogi król gór, duchy, i rozmaite demony -  biesy, szatany, licha, trolle. Od zawsze rozbudzały wyobraźnię i były ponętnym tematem sztuki, także muzyki. Na nadciągający Halloween, który to zwyczaj już na dobre zadomowił się i u nas, poszukamy, kompozycji, w których nie tylko straszy, ale wieje grozą i przeraża. Danse macabre, Walc Mefisto, Noc na Łysej Górze, rozmaite wcielenia Fausta, Marsz na miejsce stracenia, czy zabawnie zatrważająca aria o  duchu w starym zegarze, co kuranty ciął jak z nut – to takie plakatowe przykłady, ale w programie specjalnego wydania Weekendowego potpourri znajdą się i inne, nie mniej atrakcyjne. Małgorzata Pęcińska zaprasza o 18.00!

20:00
Chopin na ludowo

W programie interpretacje francusko-belgijskiego pianisty z Meksyku Michela Blocka, ulubieńca publiczności i wielkiego przegranego VI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. W 1960 roku zdobył jedynie wyróżnienie, ale uznanie dla jego talentu wyraził honorowy przewodniczący jury Artur Rubinstein, przyznając mu nagrodę specjalną. Usłyszymy nagrania konkursowe Mazurków Chopina -  cis-moll op. 30 nr 4, c-moll op. 56 nr 3 i  As-dur op. 59 nr 2 oraz późniejsze interpretacje Mazurków op. 17 i op. 68. W audycji także nagrania archiwalne i opowieści jednego z najwybitniejszych skrzypków Radomszczyzny - Tadeusza Jedynaka z Przystałowic Małych. Zaprasza Kuba Borysiak.

21:00
Chop-in-pop

W audycji Chop-in-pop śledziliśmy przetworzenia muzyki Chopina w różnych częściach świata. Teraz przyszedł czas na Afrykę. Będzie więc muzyka Chopina przerabiana w duchu południowoafrykańskiego jazzu, będzie Chopin samplowany w nigeryjskim r&b, będzie Chopin z Kongo, będzie marimba, będzie też klasyczna kompozycja zderzająca inspiracje Chopinem i muzyką afrykańską. A to, tradycyjnie, nie wszystko! Zaprasza Mariusz Gradowski.

22:00
Czarne na białych

Jakub Puchalski szkicuje sylwetkę wielkiego niemieckiego pianisty Wilhelma Backhausa, prezentując go nie tylko w repertuarze, z którego ów artysta znany jest najbardziej (52. Sonata fortepianowa Es-dur Josepha Haydna, I Koncert fortepianowy d-moll Johannesa Brahmsa) ale także Fryderyka Chopina (zjawiskowe kreacje Berceuse op. 57 czy Etiud z opusów 10 i 25).