06:00
Konkurs Chopinowski
Teraz na antenie
undefined - undefined
Następnie
undefined - undefined
Teraz na antenie
undefined - undefined
Następnie
undefined - undefined
06:00
Konkurs Chopinowski
Wybór nagrań z Konkursów Chopinowskich w opracowaniu Piotra Wawrowskiego.
07:00
Muzyka epoki Chopina
W programie Ewy Szczecińskiej zabrzmią: Kwartet smyczkowy nr 2 op. 56 Karola Szymanowskiego, Duo na klarnet i fortepian op. 47 Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Trzy nowe tańce hiszpańskie op. 65 Maurycego Moszkowskiego oraz druga część I Sekstetu dętego Es-dur Franciszka Lessela.
8:00
Laureaci nagrody PR
Ivo Pogorelić – absolwent Moskiewskiego Konserwatorium, zwycięzca Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych w Terni i Montrealu, uhonorowany został nagrodą Polskich Krytyków i sprawozdawców muzycznych akredytowanych przy X Konkursie Chopinowskim w Warszawie w 1980 r. w uznaniu wybitnej indywidualności. W programie muzyka Fryderyka Chopina i Maurice'a Ravela. Zaprasza Anna Skulska.
9:00
Paderewski i Chopin – pokrewieństwa nie tylko z wyboru
Audycje sto siedemnasta i sto osiemnasta - jako kończące cykl - poświęcone zostaną prezentacji najciekawszych nagrań utrwalonych przez Ignacego Jana Paderewskiego oraz najznakomitszych interpretacji jego dzieł. W audycji przedostatniej - 117, usłyszymy m.in. Symfonię h-moll, fragmenty opery „Manru” oraz pieśni naszego bohatera. Monika Mandau przypomni też najbardziej wzruszające, najpiękniejsze wykonania muzyki Chopina jakie zarejestrował Paderewski.
11:00
Polacy w Konkursach Chopinowskich
Stanisław Dybowski przypomina sylwetkę Kazimierza Gierżoda - polskiego pianisty i pedagoga muzycznego. W wykonaniu artysty usłyszymy m.in. Scherzo h-moll op. 20, Andante spianato i Wielkiego poloneza op. 22 oraz wybrane walce Fryderyka Chopina.
12:00
Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?
Ekscentryczny pianista austriacki Friedrich Gulda w m.in. Koncercie fortepianowym e-moll Fryderyka Chopina oraz porównanie Etiudy cis-moll op. 10 nr 4 na instrumencie historycznym i współczesnym w wykonaniu Krzysztofa Jabłońskiego. Zaprasza Marcin Majchrowski.
13:00
Laureaci Konkursów Chopinowskich
Gillham Jayson
XVI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina - III etap
14:00
Chopin. Uniwersum
Lata 30' to w życiu Chopina jeden z momentów przełomowych. Radykalnie zmieniło się nie tylko jego życie – gdy opuścił Polskę – ale przeobrażeniu ulegał też jego styl kompozytorski. Widoczne to jest w koncertach fortepianowych, ale także w utworach, których dziś posłuchamy: Fantazji na tematy polskie op. 13 oraz Andante spianato i Wielkim Polonezie Es-dur op. 22. Zaprasza Dr Kamila Stępień-Kutera.
15:00
Drogi i bezdroża
Bohaterem dzisiejszej audycji będzie Jerzy Gablenz – polski kompozytor, muzyk, dyrygent i pedagog, który wciąż czeka na zajęcie właściwego miejsca w przestrzeni różnych zjawisk muzyki polskiej pierwszych dekad XX wieku. Posłuchamy Koncertu fortepianowego Des-dur op. 25.
16:00
Muzyka ukraińska czasów Chopina
[PREMIERA]
Zofia Iwanowa zaprasza na czwarte spotkanie z wybitną ukraińską pianistką – Lubką Kołessą (1902-1997). Artystka większość życia spędziła poza ojczyzną, lecz zawsze podkreślała, że jest Ukrainką. „Moje uczucia i moje serce zawsze były ukraińskie” - pisała. W grze Lubki Kolessy połączone zostały dwie romantyczne tradycje - chopinowska i lisztowska - które wraz z indywidualnymi cechami pianistki, stworzyły jej niepowtarzalny, artystyczny wizerunek.
17:00
Arcydzieło miesiąca
[PREMIERA]
W Arcydziele miesiąca kontynuujemy wątek ballad Fryderyka Chopina. Będziemy krążyć wokół Ballady g-moll op. 23 Fryderyka Chopina. Wsłuchamy się w ludową balladę, która stała się pierwowzorem dla ballady Lilije Adama Mickiewicza, a także w jedną z pieśni Carla Loewego z cyklu Polnische Balladen nadającego poezjom Mickiewicza formę niemieckich Lieder. Przysłuchamy się echom ludowych i romantycznych ballad w twórczości współczesnych muzyków folk-rockowych i heavy metalowych. Na koniec wrócimy do Ballady g-moll, tym razem w charyzmatycznym wykonaniu Marthy Argerich i refleksyjnej interpretacji Krystiana Zimmermana. Zaprasza Paweł Siechowicz.
18:00
Romantyczne brzmienia
Magdalena Łoś zaprezentuje repertuar złożony z dzieł Mendelssohna oraz Kurpińskiego i Brahmsa. W programie zabrzmi m.in. IV Symfonia A-dur „Włoska” op. 90 Mendelssohna w interpretacji Orkiestra Barokowa we Fryburgu pod dyrekcją Pabla Heras-Casady.
20:00
Była sobie improwizacja
Możdżer&Bałdych "Passacaglia"
21:00
Szlakiem Chopina
Fryderyk Chopin - twórca kosmopolityczny, ale jednak swojski, obywatel Europy, a przesiąknięty polskością, podróżujący po całej ojczyźnie i jednocześnie na wskroś warszawski. Spróbujmy podążyć szlakiem, który wiedzie po najważniejszych dla Chopina miejscach; miejscach, które znaczone były zarówno ciepłymi wspomnieniami, jak i przykrymi doświadczeniami. Zapraszamy na muzyczne zwiedzanie – Europy, Polski, salonów, wiejskich gospodarstw, gór i nadmorskich okolic… wszędzie tam, gdzie, jakże bogate, życiowe losy poniosły kompozytora.
W najbliższej audycji Piotr Wojciechowski opowie o fascynacji Chopina brzmieniem wiolonczeli i jego przyjaźni z Augustem Franchommem.
22:00
Czarne na białych
Całe życie stał nieco z boku, ale znakomicie „robił swoje”. Znaczy: grał muzykę Janáčka, który poniekąd był wychowankiem, Dvořáka, Martinů, obok Mozarta, Beethovena, Schumanna czy Chopina. W pierwszej audycji poświęconej Rudolfowi Firkušnemu posłuchamy zarówno wyjątkowo przejmujących interpretacji Janáčka, jak i Dvořáka, Mozarta i Schuberta.