06:00
Konkurs Chopinowski
Teraz na antenie
undefined - undefined
Następnie
undefined - undefined
Teraz na antenie
undefined - undefined
Następnie
undefined - undefined
06:00
Konkurs Chopinowski
Wybór nagrań z Konkursów Chopinowskich w opracowaniu Piotra Wawrowskiego.
07:00
Laureaci Konkursów Chopinowskich
XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina
Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej w Warszawie
III Etap 16.10.2015
Carroccia Luigi
08:00
Chopina dzieła wszystkie
Mieczysław Tomaszewski omawia Chopinowskie Nokturny i opowiada o przyjaźni Chopina, Hillera i Liszta we wczesnych latach 30-tych XIX wieku. Nokturny usłyszymy w interpretacji Marii Joao Pires, Leszka Możdżera i Claudio Arraua.
09:00
W poszukiwaniu ideału
Ostatnia część tryptyku poświęconego pianistyce Dang Thai Sona, zwycięscy Konkursu Chopinowskiego w 1980 roku. W programie muzyka Fryderyka Chopina i Claude'a Debussy'ego. Zaprasza Róża Światczyńska.
11:00
Weekendowe potpourri
W sobotnim wydaniu Weekendowego potpourri muzyka późnoromantyczna z dwóch różnych geograficznie i kulturowo europejskich obszarów - Wielkiej Brytanii i Skandynawii, kompozytorów, którzy przyczynili się istotnie do tego, by ten czas powolnego zmierzchu romantyzmu zapisał się różnorodnością muzycznych zjawisk, wyrażanych przez narodowy styl, przez rodzaj emocjonalności, także, a może przede wszystkim stopniowym rozkładem języka dźwiękowego, znamionującego pewien przesyt systemu, który zawładnął sztuką dźwięków na ponad dwa stulecia. Posłuchamy muzyki teatralnej Edvarda Griega do dramatu Björnsona Sigurd Jorsalfar (Kare Bjorkoy, London Symphony Orchestra, Per Dreier, Oslo Philharmonic Chorus) oraz II Symfonii Es-dur Edwarda Elgara (London Philharmonic Orchestra, Sir Georg Solti). Zaprasza Małgorzata Pęcińska.
13:00
Metafizyka Chopinowska
Dr Kamila Stępień-Kutera zaprasza na kolejne spotkanie z muzyką Ryszarda Straussa. Posłuchamy jego komedii lirycznej pod tytułem Arabella - szóstego i ostatniego efektu współpracy kompozytora z librecistą Hugo von Hoffmanstahlem. Do usłyszenia!zamy!
14:00
W salonie PR Chopin
W dzisiejszym programie wysłuchamy recitalu Mateusza Dubiela, który odbył się w ramach 3. Festiwalu PR Chopin w Antoninie (12.06.2021). Pianista wykonał wtedy m.in. Sonatę Es-dur op. 31 nr 3 Beethovena, Rapsodię h-moll op. 79 nr 1 Johannesa Brahmsa, a także Barkarolę Fis-dur op. 60 Fryderyka Chopina.
16:00
Chopin. Odloty-przyloty
Utwory Fryderyka Chopina, przeznaczone pierwotnie na fortepian z orkiestrą, od początku były wykonywane także w innych wersjach obsadowych – na 2 fortepiany, na fortepian solo, czy na fortepian z zespołem kameralnym. To praktyczne rozwiązanie wychodziło naprzeciw konkretnym potrzebom – a były to nie tylko próby, lecz także wykonania koncertowe w mniejszych salach czy w sytuacjach, gdy nie było do dyspozycji orkiestry. Inicjatorem takich zredukowanych wersji bywał sam kompozytor, ale także wydawcy czy wykonawcy. Zabrzmi Fantazja op. 13 Fryderyka Chopina w opracowaniu na fortepian i kwintet smyczkowy, a wykonawcy to Karol Radziwonowicz i zespół I Solisti di Varsavia, prowadzony przez Tomasza Radziwonowicza. Usłyszymy również fragmenty cyklu 24 Preludiów op. 102 angielskiego kompozytora Yorka Bowena. Zaprasza Krzysztof Teodorowicz.
17:00
Nie samym Chopinem…
Artur Rubinstein gra sonaty Ludwiga van Beethovena: c-moll op. 13 "Patetyczną" oraz C-dur op. 53 „Waldsteinowską”. Zaprasza Adam Rozlach.
18:00
Złoty wiek muzyki kameralnej
Haydn op. 77 – 222-letni antydepresant
Pora roku dość ponura, więc na poprawę humoru w „Złotym wieku muzyki kameralnej” nieoceniony w tej roli Joseph Haydn. Napisał kiedyś do członków Towarzystwa Muzycznego na Rugii: „Jakiś tajemny głos szeptał mi często: «Tak mało jest na tym padole ludzi szczęśliwych i zadowolonych; zgryzota i smutek są zawsze ich udziałem. Może twój trud stanie się kiedyś źródłem, z którego człowiek przygnieciony troskami albo brzemieniem interesów będzie mógł zaczerpnąć parę chwil wytchnienia i pokrzepienia». Życzymy więc tego podczas słuchania jego dwóch kwartetów smyczkowych sprzed 222 lat (G-dur i F-dur op. 77) w ponadczasowym wykonaniu Amadeus Quartet.
19:00
IX Symfonia Chopina
[PREMIERA]
W drugim odcinku „IX Symfonii Chopina” przyjrzymy się życiu i twórczości „Il divino Boemo”, „Boskiego Czecha”, Josefa Myslivecka, XVIII-wiecznej gwiazdy muzyki klasycznej. Ten syn młynarza zrobił karierę porównywalną z największymi swoich czasów, odcisnął twórcze piętno na swoim młodszym koledze po fachu, W. A. Mozarcie i był wówczas być może najsłynniejszym kompozytorem słowiańskim. Po śmierci Myslivecka – typowej dla geniuszy muzycznych swojej epoki: w biedzie i zapomnieniu - zapomniano o jego twórczości operowej i symfonicznej. Tą drugą, licznie reprezentowaną, zajmiemy się w „IX Symfonii Chopina”. Dokończymy także opowieść o Karolu Lipińskim.
21:00
Kino Polonia. Chopin
"Lara". Pianistka, nauczycielka, matka
W najbliższej audycji zapraszam do posłuchania muzyki z filmu "Lara" w reż. Jana-Ole Gerstera. To historia kobiety, która w swoje 60. urodziny mierzy się z przeszłością. Oto jej syn, wschodząca gwiazda koncertowej pianistyki daje recital. Lara była jego nauczycielką. Sama też pragnęła grać. Film Gerstera pokazuje tę dynamikę pragnień, obowiązków, rzeczywistych działań niespełnionej pianistki, nauczycielki, matki. Ponieważ to film z fortepianem w tle - nie mogło zabraknąć Chopina, będzie też Beethoven, Schuman, a także oryginalna muzyka skomponowana do filmu "Lara" przez Arasha Safaiana. Świetni wykonawcy: Alice Sara Ott i Światosław Richter, a także Deutsches Kammerorchester Berlin. Zapraszam w sobotę, o 21.00, Mariusz Gradowski.
22:00
Czarne na białych
Artur Rubinstein - nagrania z czasów młodości. W programie m.in. Koncert e-moll Fryderyka Chopina i Koncert B-dur Johannesa Brahmsa. Zaprasza Jakub Puchalski.