06:00
Konkurs Chopinowski
Teraz na antenie
undefined - undefined
Następnie
undefined - undefined
Teraz na antenie
undefined - undefined
Następnie
undefined - undefined
06:00
Konkurs Chopinowski
Wybór nagrań z Konkursów Chopinowskich w opracowaniu Piotra Wawrowskiego.
07:00
Cień Chopina. Wokół Europy romantycznej i młodopolskiej
[PREMIERA]
Karol Furtak zaprasza na spotkanie z muzyką ojca polskiej opery narodowej, Stanisława Moniuszki. Przyjrzymy się orkiestracji jego utworów i posłuchamy m.in. Uwertury fantastycznej „Bajka” w wykonaniu {oh!} orkiestry, pod dyrekcją Dirka Vermeulena oraz Uwertury do opery „Halka” w interpretacji Sinfonii Varsovii, którą dyryguje Marc Minkowski.
8:00
Laureaci nagrody PR
Bohaterem dzisiejszej audycji Anny Skulskiej będzie Garrick Ohlsson – zwycięzca VIII Konkursu Chopinowskiego (1970). W wykonaniu artysty zabrzmią m.in. Polonez c-moll op. 1, Polonez b-moll, Wariacje B-dur op. 2 z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie pod dyrekcją Kazimierza Korda, a także wybrane pieśni Chopina, wykonane z udziałem Ewy Podleś.
9:00
Warszawa czasów Chopina
Odcinek siódmy nowej odsłony audycji „Warszawa czasów Chopina” rozpoczniemy od przepysznej kameralistyki Franciszka Lessla w znakomitych interpretacjach na instrumentach historycznych. Spotkanie upłynie nam tym razem pod znakiem fortepianu w różnych odsłonach. Wspólnie odkryjemy rozmaite interpretacje I Sonaty fortepianowej Webera, zastanawiając się nad tym, w jaki sposób i za czyją sprawą ten dość hermetyczny repertuar stał się elementem fortepianowej „kultury popularnej”. Chociaż główne wektory naszych spotkań zorientowane są raczej „historycznie” i „dziełowo” niż wykonawczo – sporo miejsca poświęcimy postaci znakomitej pianistki i związanej z Warszawą, Felicji Blumental. W jej wykonaniu usłyszymy Koncert fortepianowy C-dur (1812) Frederika Kuhlaua – dzieło zapomniane raczej niesłusznie. To wykonanie zestawimy z dziełem Hummla (ten sam skład, rok i tonacja). Jedynym utworem bez fortepianu na tym etapie naszej podróży będzie… koncert fagotowy. Czyj, i jaki ma związek z muzyczną konstelacją tego etapu naszej podróży? – odpowiedź już we wtorek i czwartek o 9:00. Do usłyszenia – Michał Bruliński
11:00
Polacy w Konkursach Chopinowskich
Stanisław Dybowski przypomina sylwetkę Kazimierza Gierżoda - polskiego pianisty i pedagoga muzycznego. W wykonaniu artysty usłyszymy m.in. Scherzo h-moll op. 20, Andante spianato i Wielkiego poloneza op. 22 oraz wybrane walce Fryderyka Chopina.
12:00
Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?
W dzisiejszym programie Marcin Majchrowski prezentuje m.in. Mazurka cis-moll op. 50 nr 3 w interpretacji Fou Ts’onga na fortepianie Erard z 1849 roku, Etiudę As-dur op. 25 nr 1 w wykonaniu Krzysztofa Jabłońskiego, również na Erardzie z 1849 roku, a także Preludia op. 28 w interpretacji Friedricha Guldy na instrumencie współczesnym.
13:00
Krąg pieśni Chopina
W najbliższej audycji z cyklu w Kręgu pieśni Chopina sięgniemy po płytę z kolekcji Dzieł wszystkich wydaną nakładem Polskiego Radia. Komplet pieśni Patrona naszej anteny usłyszymy w wykonaniu wyśmienitej Stefanii Woytowicz-Rudnickiej i Andrzeja Bachledy-Curusia z towarzyszeniem Wandy Klimowicz. Serdecznie zapraszamy!
14:00
Lekcja mistrzowska
[PREMIERA]
Mistrzem audycji jest Zbigniew Raubo, z którym Anna Skulska rozmawia o utworach inspirowanych tańcem. W programie m.in. Rondo à la Krakowiak Chopina czy V Taniec węgierski fis-moll Brahmsa.
15:00
Drogi i bezdroża
Dzisiejszą audycję Marcina Majchrowskiego wypełnią dzieła Bennetta Williama Sterndale’a: I Koncert fortepianowy d-moll op. 1 oraz II Koncert fortepianowy Es-dur op. 4 w wykonaniu Howarda Shelley’a z towarzyszeniem BBC Scottish Symphony Orchestra.
16:00
Ten piękny wiek XIX
W audycji cyklu Ten piękny wiek XIX tym razem wariacyjnie będzie krążyć wokół Beethovena. W łańcuchu muzycznych zdarzeń zazębią się kolejne ogniwa następująco: najpierw wiolonczelowe Wariacje Beethovena na temat z Czarodziejskiego fletu Mozarta (YO YO Ma, Emanuel Ax), potem na dwa fortepiany wariacje Saint-Saënsa na temat Beethovena, temat wyłuskany przez francuskiego kompozytora gdzieś ze środka fortepianowej Sonaty Es-dur op. 31 wielkiego klasyka, a na koniec ta właśnie sonata w całości w nagraniu Wilhelma Kempffa. Zaprasza Małgorzata Pęcińska.
17:00
Chopin osobisty
Róża Światczyńska zaprezentuje chopinowskie kreacje amerykańskiego pianisty i pedagoga Murray’a Perahii.
18:00
Romantyczne brzmienia
W swojej audycji Magdalena Łoś prezentuje m.in. Sonatę fortepianową b-moll Fryderyka Chopina w interpretacji Cho Seong-Jin oraz dwa dzieła Franciszka Schuberta: Sonatę na skrzypce i fortepian A-dur w wykonaniu Doroty Anderszewskiej i Piotra Anderszewskiego, a także Trio fortepianowe Es-dur nr 2 D.929 w wykonaniu L’Archibudelli.
20:00
Chopin na ludowo
W audycji mazurki chopinowskie w wykonaniu Rinko Kobayashi, japońskiej pianistki od lat mieszkającej w Warszawie. W „Chopinie na ludowo” nagrania z roku 2023, m.in.: Mazurek As-dur op. 17 nr 3, b-moll op. 24 nr 4 oraz As-dur op. 50 nr 2
Zaprosimy Państwa także na spotkanie z Samym Kowalskim, czyli muzykiem, który zdobył pierwszą w historii nagrodę ufundowaną przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w tegorocznym konkursie Nowa Tradycja. Sam Kowalski, czyli Mariusz Kowalski, wykonywał tradycyjne oberki i mazurki na małej gitarze zwanej guitalele, a nagrodę otrzymał za „oryginalne przełożenie oberkowych rytmów na nietypowe instrumentarium i nadanie zupełnie nowego oblicza polskiej tradycji”. Audycja Kuby Borysiaka.
21:00
Chop-in-pop
W najbliższej audycji Chop-in-pop - opracowania Preludiów Fryderyka Chopina pióra i w wykonaniu Matta Cataldiego, amerykańskiego pedagoga i pianisty młodego pokolenia. Każde preludium utrzymane jest w innym stylu. Czego tu nie ma - boogie woogie, ragtime, ska, hip-hop, rhythm and blues. Całość ma z zacięcie dydaktyczne, zrodzone z potrzeby przedstawienia adeptom klasycznej pianistyki pewnych próbek, chwytów, reguł, figur, podpowiedzi do muzykowania lżejszego, codziennego, równie atrakcyjnego. Ale nie tylko o dydaktykę tu chodzi - opracowań Cataldiego słucha się znakomicie! Warto się przekonać, zapraszamy!
22:00
Czarne na białych
Bohaterką dzisiejszej audycji Jakuba Puchalskiego będzie amerykańska pianistka polskiego pochodzenia, Ruth Slenczynska. W programie zabrzmią dzieła Johanna Sebastiana Bacha (Preludium i fuga BWV 848), Samuela Barbera (Nocturne) oraz Fryderyka Chopina (m.in. cztery ballady, Etiudy op. 10 i Scherzo h-moll).