06:00
Konkurs Chopinowski
Teraz na antenie
Szlakiem Chopina
20:00 - 21:00
Następnie
Chop-in-pop
21:00 - 22:00
Teraz na antenie
20:00 - 21:00
Następnie
21:00 - 22:00
06:00
Konkurs Chopinowski
Wybór nagrań z Konkursów Chopinowskich w opracowaniu Piotra Wawrowskiego.
07:00
Cień Chopina. Wokół Europy romantycznej i młodopolskiej
W historii zapisał się jako uczeń Fryderyka Chopina – Karol Mikuli. Wielokrotnie będziemy wracać do jego dorobku w audycji Cień Chopina – pierwsze spotkanie z jego twórczością skupi się jednak tylko przez chwilę na wątkach chopinowskich, głównie zajmiemy się bowiem wpływem muzyki rumuńskiej na jego kompozycje i twórczością pieśniową Mikulego.
8:00
Laureaci Nagrody PR
Dang Thai Son zwycięzca X Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w 1980, artysta uhonorowany został także specjalnymi nagrodami za interpretację Mazurków (przyznawaną przez Polskie Radio), Poloneza (nagroda Towarzystwa Chopinowskiego w Warszawie) i Koncertu (nagroda fundowana przez Filharmonię Narodową).
9:00
W kręgu Chopina i Paderewskiego
Tym razem Monika Mandau zajmie się gatunkiem fantazji w muzyce XIX wieku. Będzie to ponad 110 minut wspaniałej muzyki w znakomitych, frapujących wykonaniach: mi.in. Claudio Arraua, Sergio Fiorentino, Michaela Dalberto, Kun Woo Paika i Jakuba Kuszlika.
Zabrzmią fantazje Fryderyka Chopina, Franciszka Lista, Roberta Schumanna, Franciszka Schuberta oraz Johannesa Brahmsa. Na zakończenie audycji posłuchamy fragmentu Fantazji op. 77 Ludwiga van Beethovena.
11:00
Polacy w Konkursach Chopinowskich
Stanisław Dybowski prezentuje sylwetkę Ewy Pobłockiej. W wykonaniu artystki usłyszymy: I Koncert fortepianowy e-moll patrona naszej anteny z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą Kazimierza Korda, Fantazję chromatyczną i fugę d-moll BWV 903 oraz Gawoty i Gigue Johanna Sebastiana Bacha.
12:00
Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy Chopin współczesny?
Jak brzmi Etiuda c-moll op. 10 nr 12 Chopina na fortepianie historycznym i współczesnym dowiemy się na przykładzie interpretacji Krzysztofa Jabłońskiego. W audycji usłyszymy również dzieła patrona naszej anteny w wykonaniu Witolda Małcużyńskiego, Ewy Pobłockiej oraz Marthy Argerich. Zaprasza Marcin Majchrowski.
13:00
Laureaci Konkursów Chopinowskich
W drugiej części usłyszymy Koncert e-moll op. 11 w interpretacji Yundiego Li z towarzyszeniem Orkiestra Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Kazimierza Korda. Nagranie pochodzi z finału XIV Konkursu Chopinowskiego (2000)
14:00
Chopin. Uniwersum
Drugi wielki wybuch w Uniwersum Chopina to wydanie jego Etiud op. 10 – a nawet nie samo wydanie, lecz już powstawanie, o którym kompozytor napisał skromnie w liście: "Napisałem exercice duży en forme w moim jednym sposobie". Chopinowskie etiudy zmieniły całkowicie ten wcześniej niemal wyłącznie pedagogiczny gatunek. Dr Kamila Stępień-Kutera.
15:00
Drogi i bezdroża
Dzisiejszy program Marcina Majchrowskiego wypełnią Koncert fortepianowy g-moll op. 33 Antonina Dworzaka oraz Andante i Allegro op. 88 Ignaza Brulla.
16:00
Muzyka ukraińska czasów Chopina
[PREMIERA]
W 2025 roku ukraińska wspólnota muzyczna obchodzi 130. rocznicę urodzin Borysa Latoszyńskiego - wybitnego kompozytora i pedagoga, mistrza symfoniki, ojca ukraińskiego modernizmu, który wywarł znaczący wpływ na kolejne generacje rodzimych twórców. Zofia Iwanowa zaprasza na pierwszą z dwóch audycji poświęconych tej wybitnej postaci.
17:00
Arcydzieło miesiąca
[PREMIERA]
Koniec żartów, bo żarty skończyły się wraz ze Scherzem b-moll op. 31 Fryderyka Chopina. O ile Scherzo h-moll op. 20 można było jeszcze odczytywać jako rodzaj czarnego humoru, o tyle Scherzo b-moll nie daje już najmniejszego powodu do uśmiechu, nawet ironicznego. Paweł Siechowicz zaprasza na drugą audycję poświęconą chopinowskiemu arcydziełu.
18:00
Romantyczne brzmienia
W dzisiejszej audycji Magdaleny Łoś zabrzmią m.in.: Rondo h-moll op. 70 D 895 i Sonata A-dur op. posth. 162 D 574 Franciszka Schuberta (wyk. Ariadne Daskalakis, Paolo Giacometti), I Symfonia C-dur Ludwiga van Beethovena (wyk. Akademie für Alte Musik Berlin, dyr. Bernhard Forck), a także Sekstet B-dur op. 18 Johannesa Brahmsa (wyk. Hausmusik London).
20:00
Nie samym Chopinem...
Radu Lupu gra Schuebrta. Zaprasza Adam Rozlach.
21:00
Wszyscy ludzie Fryderyka
Piotr Wojciechowski przybliży postać Justyny Chopin z domu Krzyżanowskiej – matki naszego patrona. Jaki wpływ na kompozytora miała jego rodzicielka? Tego dowiemy się już w najbliższy piątek. W programie m.in. Fantazja A-dur na tematy polskie op. 13, Mazurek fis-moll op. 6 nr 1.
22:00
Czarne na białych
Georges Cziffra live - do intuicyjnej, zdawałoby się, wirtuozerii tylko pozornie popisowego pianisty, dokładamy temperaturę kontaktu z publicznością. I w niej rodzi się nadzwyczajna kreacja Koncertu Griega z 1959 roku i frapujący recital z Besancon, z roku 1961.