Teraz na antenie

undefined - undefined

Następnie

undefined - undefined

4 lutego

06:00
Konkurs Chopinowski

Wybór nagrań z Konkursów Chopinowskich w opracowaniu Piotra Wawrowskiego.

07:00
Cień Chopina. Wokół Europy romantycznej i młodopolskiej

[PREMIERA]

Karol Furtak zaprasza na spotkanie z muzyką Henryka Wieniawskiego. W programie I Koncert skrzypcowy fis-moll op. 14 (wyk. Piotr Pławner – skrzypce, Sinfonia Varsovia, dyr. Grzegorz Nowak), Polonez brillante D-dur op. 4 (wyk. Bartłomiej Nizioł – skrzypce, Andrzej Tatarski – fortepian) oraz  Fantaisie brillante sur des motifs de l'Opéra Faust de Gounod op. 20 (wyk. Bartłomiej Nizioł – skrzypce, BBC Scottish Symphony Orchestra, dyr. Łukasz Borowicz). Zapraszamy!

8:00
Laureaci nagrody PR

Kolejne spotkanie z pianistyką Piotra Palecznego – laureata III nagrody na Konkursie Chopinowskim w 1970 roku i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie poloneza. Usłyszymy nokturny i Scherzo cis-moll Chopina oraz Koncert potrójny Beethovena.

9:00
Warszawa czasów Chopina

Najnowszą audycję Michała Brulińskiego wypełni muzyka m.in. Ludwiga van Beethovena, Gioacchina Rossiniego, Karola Lipińskiego, Niccolo Paganiniego, a także Henriego Herza. Będziemy słuchać m.in. różnych wariacji na temat „Kopciuszka” Rossiniego.

11:00
Polacy w Konkursach Chopinowskich 

Stanisław Dybowski prezentuje sylwetkę Ewy Pobłockiej. W wykonaniu artystki usłyszymy: I Koncert fortepianowy e-moll patrona naszej anteny z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą Kazimierza Korda, Fantazję chromatyczną i fugę d-moll BWV 903 oraz Gawoty i Gigue Johanna Sebastiana Bacha.

12:00
Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?

Jak brzmi Walc a-moll op. 34 nr 2 Chopina na fortepianie historycznym i współczesnym dowiemy się na przykładzie dwóch interpretacji Janusza Olejniczaka. Audycję zwieńczy Trio g-moll naszego patrona w wykonaniu Jakuba Jakowicza, Andrzeja Bauera i Jana Krzysztofa Broji.

13:00
Krąg pieśni Chopina

W najbliższej audycji będziemy wsłuchiwać się w pieśni Chopina podążając śladami jego biografii – wyjazdów, radości, rozterek i tęsknot.  W tej podróży towarzyszyć nam będą nagrania miniatur wokalnych Patrona naszej anteny w interpretacji Elżbiety Szmytki i Malcolma Martineau. Zaprasza Marta Jankowska.

14:00
Lekcja mistrzowska

[PREMIERA]

Bohaterem dzisiejszej audycji jest Győrgy Cziffra. Z prof. Zbiegniewem Raubo rozmawia Anna Skulska.

15:00
Drogi i bezdroża

Dzisiejszy program Marcina Majchrowskiego wypełnią II Concerto symphonique h-moll op. 22 Henry’ego Charlesa Litolffa oraz Concertino pathetique e-moll na 2 fortepiany S 258/1 Ferenca Liszta.

16:00
Ten piękny wiek XIX

W audycji z cyklu Ten piękny wiek XIX tym razem zabrzmią kompozycje kameralne Carla Marii Webera. Zabrzmią efektownie z blaskiem i kolorem, bo miał ten wszechstronnie utalentowany romantyk szczególny dar do pisania melodyjnie i niewątpliwą skłonność do wirtuozowskiej brawury, co podziwiamy nie tylko w znakomitych dramaturgicznie scenach z jego oper, lecz także w muzyce czysto instrumentalnej. W programie Kwintet smyczkowy B-dur Webera z koncertującym klarnetem (Peter Schmidl i członkowie Wiener Oktett), a także I Sonata fortepianowa C-dur (Claudio Arrau), której wabikiem jest Perpetuum mobile w szalonym tempie Presto.  Zaprasza Małgorzata Pęcińska.

17:00
Chopin osobisty

Róża Światczyńska zaprezentuje nagrania Menahema Presslera – jednego z najznakomitszych i najbardziej zasłużonych muzyków na świecie. W programie Nokturn cis-moll nr 20 op. posth., trzecia i czwarta część Sonaty g-moll op. 65  (w wykonaniu Menahema Presslera i na wiolonczeli Antonio Menesesa) oraz Trio fortepianowe g-moll op. 8.

18:00
Romantyczne brzmienia

Muzyka XIX wieku na instrumentach współczesnych i z epoki. W programie m.in. Koncert fortepianowy f-moll Chopina pod palcami Krystiana Zimermana z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Festiwalowej i Grand Duo A-dur D574 Schuberta w wykonaniu Augustina Dumaya, Jean-Philippe Collarda. Program Magdaleny Łoś.

20:00
Chopin na ludowo

W audycji m.in.: nagrania chopinowskich polonezów w wykonaniu francuskiego pianisty Samsona François, artysty urodzonego w roku 1924, który studiował fortepian przed wojną u Alfreda Cortot i harmonię u Nadii Boulanger. Oprócz tego opowieści i nagrania Zdzisława Kwapińskiego, wirtuoza skrzypiec z okolic Lipska nad Wisłą, mieszkającego od wielu lat w Radomiu. Zabrzmią także pieśni maryjne w nieśmiertelnym wykonaniu Kapeli Brodów z gościnnym udziałem Adama Struga.

21:00
Chop-in-pop

Zespół - legenda. Mistrzowie polskiego folku. Kwartet Jorgi, najmniejszy kwartet świata, jak mówili o sobie swego czasu. Bracia Waldemar i Maciej Rychli, a obok nich  Andrzej Trzeciak, Grzegorz Kawka i inni muzycy. Poezja dźwięków szukanych w muzyce Karpat, Bałkanów, Polski nizinnej. Instrumenty pasterskie, gitara akustyczna, wiolonczela. Czasem komputer. W tle inspiracje tańcami ludowymi (oberek, chodzony), a także - Chopin, z którego Kwartet Jorgi odczytuje pierwotną myśl, inspirację, dźwięk lżejszy niż najlżejsze piano fortepianu.

22:00
Czarne na białych

Magdę Tagliaferro pamiętamy jako jurorkę kolejnych konkursów chopinowskich, znamy ją też z dość późnych nagrań, z których pamiętne są m.in. Polonez-Fantazja Chopina i V Koncert Saint-Saënsa. A jak francuska (choć urodzona w Brazylii) pianistka grała muzykę kompozytorów, w orbicie których się wychowała, których miała okazję znać osobiście? Przede wszystkim kolorową poezję Gabriela Fauré, ale też chwytliwego Reynaldo Hahna – albo obrazowego Debussy'ego, z którym wprawdzie nie miała okazji się przyjaźnić, lecz zapewne miała okazję słyszeć? Do tego jedno z najwcześniejszych nagrań koncertów fortepianowych Mozarta, kameralistyka z młodziutką gwiazdą Denise Sorian... Zaprasza Jakub Puchalski.