Teraz na antenie

undefined - undefined

Następnie

undefined - undefined

23 lutego

06:00
Konkurs Chopinowski

Wybór nagrań z Konkursów Chopinowskich w opracowaniu Piotra Wawrowskiego.

07:00
Laureaci Konkursów Chopinowskich  

W drugiej części usłyszymy Koncert e-moll op. 11 w interpretacji Yundiego Li z towarzyszeniem Orkiestra Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Kazimierza Korda. Nagranie pochodzi z finału XIV Konkursu Chopinowskiego (2000).

8:00
Chopina dzieła wszystkie 

W dzisiejszej audycji prof. Tomaszewski opowie o znajomości Chopina z Marią Wodzińską. Opowieść zilustrują m.in. utwory, które patron naszej anteny wpisał do sztambucha Marii. W programie zabrzmi m.in. Walc As-dur op. 69 nr 1, zinterpretowany przez Vladimira  Ashkenazego, a także pieśń Pierścień do słów Stefana Witwickiego, w wykonaniu Urszuli Kryger i Charlesa Spencera.

9:00
Chopin: konteksty, kontrasty, konfrontacje...  

W swojej audycji Maciej Grzybowski przyjrzy się motywom krakowiakowym w muzyce Fryderyka Chopina. W programie m.in. Rondo a'la Krakowiak F-dur i finał Tria g-moll op. 8.

10:00
Literatura czasów Chopina     

Na odcinek poświęcony szkole ukraińskiej polskiego romantyzmu zaprasza Katarzyna Hagmajer-Kwiatek, której gościem będzie dr hab. Karol Samsel.

11:00
Weekendowe potpourri 

W programie audycji z cyklu Weekendowe potpourri tym razem Małgorzata Pęcińska proponuje: Zapomniany Koncert C-dur na 2 altówki i orkiestrę Antona Wranitzkiego, ambitnego ucznia Józefa Haydna (Nils Mönkemeyer, Teresa Schwamm – altówki, Orkiestra Radia w Monachium, dyr. Reinhard Goebel), a także samego papy Haydna 79. Symfonię F-dur z pięknej, jubileuszowej serii przygotowywanej sukcesywnie przez Giovanniego Antoniniego na 300. rocznicę urodzin wielkiego klasyka oraz jedną z najwspanialszych osiemnastowiecznych arii koncertowych Haydna do tekstu Metastasia Scena de Berenice (Sandrine Piau, Il Giardino Armonico), a także młodzieńczy Sekstet Es-dur op. 81b Beethovena (Hermann Baumann, Vladimir Dshambasov, Gewandhaus-Quartett) i I Koncert fortepianowy Beli Bartóka, w którym węgierski modernista eksperymentuje z kontrapunktem, ale nie rezygnuje jednocześnie z szorstkości brzmienia, i efektów perkusyjnych, do czego wprzęga fortepian (Pierre-Laurent Aimard, San Francisco Symphony, Esa-Pekka Salonen). Zapraszamy!

13:00
Chopin jak to łatwo powiedzieć   

Gościem Agaty Kwiecińskiej będzie Ignacy Zalewski.

14:00
Chopin. Uniwersum

W kolejnej części minicyklu poświęconego znaczeniu i wymowie tonacji w utworach Fryderyka Chopina, Dr Kamila Stępień-Kutera zajmie się dziełami napisanymi w H-dur i h-moll. Zapraszamy!

15:00
W tempie rubato

[PREMIERA]

W najbliższym W tempie rubato zatrzymamy się na dłużej w Italii. Przyjrzymy się bliżej anonsowanej już nowej, chopinowskiej płycie wyjątkowego wirtuoza, Francesco Libetty, a także pożegnamy zmarłą 10 lutego wybitną pianistkę, Marię Tipo. Obok nagrań studyjnych posłuchamy jej recitalu z 1979 r. z Lugano, gdzie obok sonat Mozarta i Beethovena wykonała także cztery Ballady Chopina. Zaprasza Jakub Puchalski.

17:00
Wielki, większy, największy

[PREMIERA]

IV Konkurs Chopinowski 1949 – jak feniks z popiołów

Kolejny Konkurs Chopinowski miał się odbyć w 1942 roku, wojna te plany pokrzyżowała. Pianiści stanęli w chopinowskie szranki dopiero w roku 1949. 

Pierwsze miejsce ex aequo zajęły Halina Czerny-Stefańska i Bella Dawidowicz. Znakomicie wypadli Polacy, którzy zajęli większość premiowanych miejsc. 

W audycji posłuchamy nagrań uczestników konkursu i chopinowskich interpretacji członków jury. W świat pierwszego powojennego Konkursu Chopinowskiego pomogą nam się przenieść wspomnienia zarejestrowane przez Polskie Radio. 

19:00
Audycja specjalna

Michał Dębski zaprasza na rozmowę z Piotrem Mysłakowskim. Bohaterami audycji będą Mikołaj i Emilia Chopin.

20:00
Urodziny Chopina

[PREMIERA]

Zapraszamy na retransmisję koncertu Szymona Nehringa z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z 2023 roku.

Usłyszymy m.in. Koncert e-moll op. 11 Fryderyka Chopina.

22:00
Z archiwum PR   

Fragemnty recitali i nagrań studyjnych Jana Krzysztofa Broi. W programie m.in. Sonata f-moll Johannes Brahmsa oraz Nokturny i mazurki Fryderyka Chopina. Zaprasza Dariusz Marciniszyn.