Teraz na antenie

undefined - undefined

Następnie

undefined - undefined

9 marca

06:00
Konkurs Chopinowski

Wybór nagrań z Konkursów Chopinowskich w opracowaniu Piotra Wawrowskiego.

07:00
Laureaci Konkursów Chopinowskich  

W audycji zabrzmi recital Jean-Marca Luisady z koncertu laureatów XI Konkursu Chopinowskiego (1985). Artysta wykonał wtedy Preludium As-dur op. 28 nr 17, Walc Es-dur op.18 oraz wybrane mazurki patrona naszej anteny.

W drugiej części programu zabrzmią m.in. Preludium f-moll op. 28 nr 18, 4 Mazurki op. 33 oraz Walc As-dur op. 34 nr 1 w interpretacji Marca Laforeta. Nagrania pochodzą z drugiego koncertu laureatów XI Konkursu Chopinowskiego (1985).

8:00
Chopina dzieła wszystkie 

Prof. Mieczysław Tomaszewski przybliża okoliczności powstania i znaczenie Etiud op. 10 Fryderyka Chopina, odwołując się także do tradycji stworzonej przez Marie Szymanowską oraz rezonans Chopinowskich arcydzieł w twórczości Claude’a Debussy’ego.  Etiudy Chopina i Debussy’ego wykona Maurizio Pollini, a Etiudy Szymanowskiej – Regina Smendzianka..

9:00
Chopin: konteksty, kontrasty, konfrontacje...  

Najbliższą audycję Maciej Grzybowski poświęci różnym interpretacjom Berceuse Des-dur i Poloneza-Fantazji As-dur Fryderyka Chopina. Wśród wykonawców: Artur Rubinstein, Arturo Benedetti Michelangeli, Józef Hofmann, Andrzej Czajkowski i Światosław Richter.

10:00
Literatura czasów Chopina     


11:00
Weekendowe potpourri 

[PREMIERA]

"Schubert w jednym akcie". Tak brzmi tytuł tego spotkania, w którym będą Państwo mieli sposobność poznać wiedeńskiego romantyka z innej, właściwie nieznanej strony. Muzyka sceniczna, opera, operetka wodewil, to było jedno z kompozytorskich marzeń Schuberta właściwie niespełnionych, chociaż w jego twórczym dorobku znajduje się kilkanaście tytułów kompozycji z różnych powodów nieudanych lub niedocenionych. Pewnym wyjątkiem jest opera zatytułowana Die verschworenen (Sprzysiężeni) do libretta wg komedii Arystofanesa, która wiele lat po śmierci kompozytora pod zmienionym tytułem została jednak wykonana w Wiedniu. Posłuchamy tego, bodaj najlepszego ze scenicznych dzieł Schuberta, w pięknym nagraniu pod dyrekcją Christopha Speringa z solistami oczywiście, chórem i jego świetną Das Neue Orchester i interpretacji, która oddaje jego prawdziwy artystyczny wymiar. Małgorzata Pęcińska zaprasza o 11.00.

13:00
Chopin jak to łatwo powiedzieć   

Gościem Agaty Kwiecińskiej będzie pianista, improwizator i kompozytor Marcin Masecki.

14:00
Chopin. Uniwersum

Wieść o upadku powstania listopadowego zastała Chopina w Wiedniu. Przeżycie stało się dla niego traumą, która naznaczyła całe jego życie. Czy wtedy właśnie powstało Scherzo h-moll op. 20? Jak Chopin zmienił gatunek scherza, do tamtej chwili opierający się na utworach pogodnych, nawet żartobliwych? Na te pytania odpowie Dr Kamila Stępień-Kutera. Zapraszamy.

15:00
W tempie rubato

[PREMIERA]

Na kolejną porcję nowości ze świata muzyki zaprasza tym razem Krzysztof Dziuba. W programie m.in. rozmowa z członkami Nemesis Quartet - znakomitego zespołu saksofonowego, który wydał właśnie płytę z aranżacjami muzyki polskiej (Witold Lutosławski, Karol Szymanowski, Zygmunt Noskowski, Ludomir Różycki, Szymon Laks, Fryderyk Chopin). Zapraszamy! 

17:00
Wielki - większy - największy

[PREMIERA]

Konkurs Chopinowski 1949 - Dwie zwyciężczynie 

W kolejnej audycji wracamy do wydarzeń pierwszego powojennego Konkursu Chopinowskiego, który zakończył się bez precedensu w historii - przyznano dwie pierwsze lokaty. Bella Dawidowicz i Halina Czerny-Stefańska - to one będą w centrum naszych zainteresowań. Posłuchamy, jak grały Chopina, jak ciekawie o nim i o sobie opowiadały. Nie zabraknie historii pewnego fonograficznego skandalu…   

Sporo miejsca poświęcimy też innym zdobywcom najwyższych lokat - posłuchamy wspomnień i chopinowskich interpretacji Ryszarda Baksta, Władysława Kędry, Gieorgija Murawlowa, Waldemara Maciszewskiego i Barbary Hesse-Bukowskiej. 

19:00
Muzycy o Chopinie

Najbliższą audycję Marka Brachy wypełnią nagrania trzech mistrzyń dam klawiatury: Myry Hess, Clary Haskil i Wandy Landowskiej. Usłyszymy m.in. nokturny i Koncert f-moll Chopina oraz Kinderszenen Schumana. Zaskakującą atrakcją programu będzie Mazurek C-dur op. 56 nr 2 naszego patrona w wersji... klawesynowej!

20:00
Romantyczne Weberiana, czyli antenowe powroty Jana Webera

Niewiele zachowało się nagrań muzyki fortepianowej Karola Szymanowskiego z przełomu lat 40’ i 50’. Tym bardziej zapraszamy Państwa do wysłuchania audycji Jana Webera, który zebrał dostępne rejestracje w jednym miejscu, opowiadając o tych zachowanych zapisach i brakujących ogniwach wydań płytowych twórczości polskiego kompozytora. Wśród nagrań, które wypełnią najbliższy program, jedno jest w pewnym sensie wyjątkowe – nie tylko ze względu na ciekawą i naprawdę piękną warstwę interpretacyjną, ale także nietypowy sposób zapisu – dokonany (oczywiście za zgodą wykonawcy) przez samego Jana Webera. Zaprasza Marta Jankowska.

22:00
Z archiwum PR   

W najbliższej audycji redaktor Dariusz Marciniszyn zestawi koncertowe kreacje dwóch uczestniczek Konkursu Chopinowskiego z 2000 roku: Michaeli Ursuleasy i Ingrid Fliter. Posłuchamy muzyki m.in. Ludwiga van Beethovena i Fryderyka Chopina. Zapraszamy!