Teraz na antenie

undefined - undefined

Następnie

undefined - undefined

28 marca

06:00
Konkurs Chopinowski

Wybór nagrań z Konkursów Chopinowskich w opracowaniu Piotra Wawrowskiego.

07:00
Cień Chopina. Wokół Europy romantycznej i młodopolskiej

Karol Furtak zaprasza na spotkanie z muzyką ojca polskiej opery narodowej, Stanisława Moniuszki. Przyjrzymy się orkiestracji jego utworów i posłuchamy m.in. Uwertury fantastycznej „Bajka” w wykonaniu {oh!} orkiestry, pod dyrekcją Dirka Vermeulena oraz Uwertury do opery „Halka” w interpretacji Sinfonii Varsovii, którą dyryguje Marc Minkowski.

8:00
Laureaci Nagrody PR

W wykonaniu Henryka Sztompki zabrzmią Mazurki op. 17 i op. 24 oraz Fantazja f-moll op. 49. Nagrania prezentuje Anna Skulska.

9:00
W kręgu Chopina i Paderewskiego

Tym razem Monika Mandau powróci do romantycznych ballad instrumentalnych i pieśni. Przedstawi kilka najbardziej emocjonalnych pieśni Schuberta i ich transkrypcje. Tematem wspólnym tych dzieł będą gwałtowne uczucia, dramat i …..śmierć. Posłuchamy wybranych ballad Chopina i ballad Lista. Natomiast w  drugiej części audycji zabrzmi Kwartet d-moll Schuberta inspirowany jego własną, deklamacyjną pieśnią Der Tod und das Madchen / Śmierć i dziewczyna.

11:00
Polacy w Konkursach Chopinowskich

Dzisiejszy odcinek audycji Stanisława Dybowskiego będzie poświęcony Markowi Drewnowskiemu. W wykonaniu pianisty usłyszymy m.in. II Koncert fortepianowy Aleksandra Tansmana z towarzyszeniem Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie pod batutą Antoniego Wita oraz 6 Walców Fryderyka Chopina.

12:00
Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy Chopin współczesny?

W dzisiejszej audycji Marcina Majchrowskiego usłyszymy nagrania zmarłego w 2020 roku Fou Ts’onga (Mazurek c-moll op. 56 nr 3), Alfreda Cortota (Ballada f-moll i As-dur, Etiudy op. 25) oraz Louisa Lortie (Walc Ges-dur op. 70 nr 1).

13:00
Laureaci Konkursów Chopinowskich

Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej w Warszawie

Finał 20.10.2010

Koncert e-moll op. 11

14:00
Chopin. Uniwersum

W 1835 roku w życiu Chopina wiele się działo. Uczestniczył w ważnych w swej karierze koncertach, ale przede wszystkim istotne wydarzenia miały miejsce w jego życiu prywatnym: po latach spotkał się wreszcie z rodzicami, później zaś potajemnie się zaręczył. Opowiemy historię planów małżeńskich Fryderyka oraz posłuchamy powstałych w tamtym okresie walców i mazurków. Zaprasza Dr Kamila Stępień-Kutera.

15:00
Drogi i bezdroża   

Dzisiejszą audycję Marcina Majchrowskiego wypełnią dzieła Bennetta Williama Sterndale’a: I Koncert fortepianowy d-moll op. 1 oraz II Koncert fortepianowy Es-dur op. 4 w wykonaniu Howarda Shelley’a z towarzyszeniem BBC Scottish Symphony Orchestra.

16:00
Muzyka ukraińska czasów Chopina

[PREMIERA]

Bohaterem audycji Zofii Iwanowej po raz trzeci będzie Zoltan Alamaszi - utalentowany ukraiński wiolonczelista, kompozytor i pedagog. Zapraszamy!

17:00
Arcydzieło miesiąca

W audycji „Arcydzieło miesiąca” kontynuujemy spotkanie z Balladą F-dur op. 38. Mówiliśmy o materiałach, z których zbudowana jest jej narracja: pastoralnej sicilianie, burzliwej zawierusze i miłosnym duecie. Ważniejsze od tego, z czego jest zrobiona, jest to, jaki użytek zrobił kompozytor z materiałów podsłuchanych w operze. Przyszedł czas, żeby opowiedzieć Balladę F-dur op. 38 własnymi słowami. Będą to słowa przekładu interpretacji Bellmana na język polski. W odczytywaniu zawoalowanych znaczeń partytury Chopina towarzyszyć nam będzie błyskotliwa interpretacja Bruce’a Liu ze zwycięskiego dla amerykańskiego pianisty Konkursu Chopinowskiego w 2021 roku. W drugiej części audycji wsłuchamy się w historyczne nagrania splecione z historią Polski. Usłyszymy Zofię Rabcewicz, Raula Koczalskiego, Witolda Małcużyńskiego i Janusza Olejniczaka, którego interpretacje znalazły się na ścieżce dźwiękowej filmu Pianista Romana Polańskiego. Zaprasza Paweł Siechowicz.

18:00
Romantyczne brzmienia

Program niepozornie rozpocznie Mazurek a-moll op. 17 nr 4 Chopina pod palcami Janusza Olejniczaka, ale zaraz potem zabrzmi opus magnum Beethovena – jego IX Symfonia w wykonaniu orkiestry Anima Eterna Brugge pod batutą Josa van Immerseela. Całość uzupełnią utwory Schuberta i Rossiniego. Zaprasza Klaudia Baranowska.

20:00
Była sobie improwizacja

W dzisiejszej audycji zabrzmią rozmaite jazzowe duety. Będziemy przysłuchiwać się muzycznym spotkaniom mistrzów improwizacji. Rozpoczniemy od fortepianu i od nagrania z niepowtarzalnego koncertu Adama Makowicza i Leszka Możdżera z Carnegie Hall. W programie także m.in. Django Reinhardt, Stephan Grapelli, Chick Corea, Bobby McFerrin, Bill Evans, Jim Hall i Tomasz Stańko.

21:00
Wszyscy ludzie Fryderyka

Zapraszamy na odcinek poświęcony jednemu z muzycznych mentorów Fryderyka Chopina, któremu jedenastoletni wtedy kompozytor dedykował skomponowany w 1821 roku Polonez As-dur. Bohaterem audycji Piotra Wojciechowskiego będzie polski pianista czeskiego pochodzenia, kompozytor i pedagog – Wojciech Żywny.

22:00
Czarne na białych

Rudolfa Serkina znamy przede wszystkim jako precyzyjnego, klarownego i kontrolowanego, choć zarazem dynamicznego interpretatora największych klasyków, zwłaszcza Beethovena i Brahmsa. Jego ściśle racjonalny, ale efektowny styl gry doprowadził go na szczyty – w drugiej połowie XX wieku ten wychowanek Wiedeńskiego Konserwatorium stał się punktem odniesienia dla całej nowoczesnej, neoklasycznej stylistyki, a zarazem najlepiej opłacanym pianistą świata (tę pozycję dzielił wyłącznie z Horowitzem). Czy jednak obraz znany z nagrań Serkina w pełni pokrywa się z jego działalnością koncertową? Zastanowimy się nad tym słuchając nagrań dokonanych na żywo, m.in. „rokokowego” Bacha, błyskotliwego Mendelssohna – i zimnych, ale logicznych... Etiud op. 25 Chopina. Zaprasza Jakub Puchalski.