Teraz na antenie

undefined - undefined

Następnie

undefined - undefined

26 marca

06:00
Konkurs Chopinowski

Wybór nagrań z Konkursów Chopinowskich w opracowaniu Piotra Wawrowskiego.

07:00
Cień Chopina. Wokół Europy romantycznej i młodopolskiej

W najbliższym odcinku Karol Furtak przybliży postać śpiewaczki operowej, autorki wokalnych transkrypcji mazurków Fryderyka Chopina – Pauline Viardot. W programie m.in. 12 Mazourkes de Frédéric Chopin (wyk. Ina Kancheva - sopran, Kamelia Kader - mezzosopran, Ludmil Angelov – fortepian), Sonatina na skrzypce i fortepian (wyk. David Juritz - skrzypce, Diana Ambache – fortepian).

8:00
Laureaci Nagrody PR

Bohaterką dzisiejszej audycji Anny Skulskiej będzie Martha Argerich. Wybitna argentyńska pianistka wykona dzieła, Witolda Lutosławskiego, Manuela de Falli i Maurice’a Ravela.

9:00
W kręgu Chopina i Paderewskiego

[PREMIERA]

Tym razem Monika Mandau powróci do romantycznych ballad instrumentalnych i pieśni. Przedstawi kilka najbardziej emocjonalnych pieśni Schuberta i ich transkrypcje. Tematem wspólnym tych dzieł będą gwałtowne uczucia, dramat i …..śmierć. Posłuchamy wybranych ballad Chopina i ballad Lista. Natomiast w  drugiej części audycji zabrzmi Kwartet d-moll Schuberta inspirowany jego własną, deklamacyjną pieśnią Der Tod und das Madchen / Śmierć i dziewczyna.

11:00
Polacy w Konkursach Chopinowskich

W archiwalnej audycji Stanisława Dybowskiego nagrania Zbigniewa Szymonowicza – laureata VIII nagrody na IV Konkursie Chopinowskim (1949). W wykonaniu polskiego pianisty i kompozytora usłyszymy Preludia op. 28, 3 Mazurki: a-moll op. 6 nr 2, f-moll op. 7 nr 3 i C-dur op. 24 nr 12, a także Nokturn F-dur op. 15 nr 1.

12:00
Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?

W dzisiejszym programie Marcin Majchrowski prezentuje m.in. Mazurka cis-moll op. 50 nr 3 w interpretacji Fou Ts’onga na fortepianie Erard z 1849 roku, Etiudę As-dur op. 25 nr 1 w wykonaniu Krzysztofa Jabłońskiego, również na Erardzie z 1849 roku, a także Preludia op. 28 w interpretacji Friedricha Guldy na instrumencie współczesnym.

13:00
Laureaci Konkursów Chopinowskich

XVI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina - III etap

Wakarecy Paweł

14:00
Chopin. Uniwersum

Powoli zbliżamy się do końca wędrówki przez tonacje i ich znaczenia na podstawie twórczości Chopina. Najbliższe spotkanie poświęcimy m.in. tonacji As-dur, która, jak wierzyli teoretycy w wieku XIX, jest pełna emocji i nasycona marzycielską ekspresją. Zaprasza Dr Kamila Stępień-Kutera.

15:00
Drogi i bezdroża

W dzisiejszej audycji Marcin Majchrowski prezentuje muzykę Wolfganga Amadeusza Mozarta i Ludwiga van Beethovena. W programie zabrzmią: II Koncert fortepianowy B-dur op. 19, trzecia część Allegro z Koncertu fortepianowego Es-dur KV 482, a także Rondo B-dur WoO 6.

16:00
Ten piękny wiek XIX

Carl Maria von Weber - jeden z najciekawszych romantyków wczesnej fazy rozwoju stylu – kompozytor wszechstronny i w wielu gatunkach nowator. W audycji trochę różności z kilku rozdziałów tej twórczości – symfoniki (Uwertura do Wolnego strzelca i I Symfonia C-dur), z kameralistyki – Sonata C-dur na fortepian i skrzypce, a także fortepianowe i wokalne drobiazgi. Zaprasza Małgorzata Pęcińska.

17:00
Burzyciel i budowniczy: Beethoven 

Archiwalny cykl audycji specjalnych z 2019 roku poświęcony Ludwigowi van Beethovenowi. Na pierwszy odcinek zapraszają Marcin Majchrowski Marcin Gmys. W programie zabrzmią m.in. pierwsza część Sonaty C-dur op. 2 nr 3, fragment IX Symfonii d-moll oraz część druga Sonaty c-moll op. 111.

18:00
Romantyczne brzmienia

Dzisiejszą audycję Klaudii Baranowskiej zdominują dzieła Ludwiga van Beethovena, Franza Schuberta oraz Johannesa Brahmsa. W programie zabrzmi m.in. V Symfonia c-moll w wykonaniu Chamber Orchestra of Europe pod batutą Nicolausa Harnoncourta.

20:00
Była sobie improwizacja

Dzisiaj w programie królować będzie trzech gigantów jazzu: Chick Corea, Gerry Mulligan i Bill Evans. Co ich łączy? Każdy z nich zainspirował się muzyką Fryderyka Chopina i stworzył swoją własną aranżację jednego z Preludiów z opusu 28. Tak więc dzisiaj będziemy przysłuchiwać się znakomitym jazzowym ujęciom Preludium e-moll nr 4 i Preludium c-moll nr 20. A Chopina na jazzowo będziemy przeplatać innymi znakomitymi nagraniami tych artystów. Zaprasza Magdalena Sawicka.

21:00
Chop-in-pop

W najbliższej audycji przeniesiemy się do współczesnej Valldemossy na Majorce, gdzie w 2016 roku odbył się koncert „24 Preludia dla Chopina”. 24 kompozytorek i kompozytorów z Hiszpanii napisało po jednym preludium inspirowanym jednym z utworów cyklu Chopina skomponowanego właśnie na Majorce. Powstał cykl chopinowski z ducha, a andaluzyjsko-katalońsko-majorkińsko-kastylisjki-i-w-ogóle-hiszpański w treści. Zaprasza Mariusz Gradowski.

22:00
Czarne na białych

[PREMIERA]

W najbliższej audycji Jakub Puchalski skupi się na pianistyce Wilhelma Kempffa. Głównym punktem programu będzie muzyka Ferenca Liszta, ale posłuchamy też interpretacji Bacha i Beethovena w najwcześniejszych nagraniach wielkiego artysty.  Zapraszamy!