06:00
Konkurs Chopinowski
Teraz na antenie
undefined - undefined
Następnie
undefined - undefined
Teraz na antenie
undefined - undefined
Następnie
undefined - undefined
06:00
Konkurs Chopinowski
Wybór nagrań z Konkursów Chopinowskich w opracowaniu Piotra Wawrowskiego.
07:00
Laureaci Konkursów Chopinowskich
W programie prezentacja recitalu Ingolfa Wundera z finału XVI Konkursu Chopinowskiego (2010). Artysta wykonał wtedy Koncert e-moll op. 11 z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą Antoniego Wita.
08:00
Chopina dzieła wszystkie
Tematem audycji profesora Mieczysława Tomaszewskiego będą przede wszystkim pieśni Fryderyka Chopina - niesłusznie niedoceniana i spychana na margines część twórczości kompozytora. Wśród wykonawców Henryka Januszewska, Ewa Podleś, Teresa Żylis-Gara i Andrzej Hiolski. W programie zabrzmi również Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22 w dwóch interpretacjach: Haliny Czerny-Stefańskiej oraz Krystiana Zimermana.
09:00
W poszukiwaniu ideału
Bohaterem audycji Róży Światcvzyńskiej jest Edward Auer – amerykański pianista i pedagog muzyczny; laureat wielu konkursów pianistycznych, w tym V nagrody na VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.
11:00
Weekendowe potpourri
"Schubert w jednym akcie". Tak brzmi tytuł tego spotkania, w którym będą Państwo mieli sposobność poznać wiedeńskiego romantyka z innej, właściwie nieznanej strony. Muzyka sceniczna, opera, operetka wodewil, to było jedno z kompozytorskich marzeń Schuberta właściwie niespełnionych, chociaż w jego twórczym dorobku znajduje się kilkanaście tytułów kompozycji z różnych powodów nieudanych lub niedocenionych. Pewnym wyjątkiem jest opera zatytułowana Die verschworenen (Sprzysiężeni) do libretta wg komedii Arystofanesa, która wiele lat po śmierci kompozytora pod zmienionym tytułem została jednak wykonana w Wiedniu. Posłuchamy tego, bodaj najlepszego ze scenicznych dzieł Schuberta, w pięknym nagraniu pod dyrekcją Christopha Speringa z solistami oczywiście, chórem i jego świetną Das Neue Orchester i interpretacji, która oddaje jego prawdziwy artystyczny wymiar. Małgorzata Pęcińska zaprasza o 11.00.
13:00
Metafizyka Chopinowska
Dr Kamila Stępień-Kutera zaprasza na audycję o Pavle Wranickim - czeskim kompozytorze, dyrygencie i skrzypku, wpływowej postaci wiedeńskiego życia muzycznego. Tematyka programu zainspirowana jest pierwszym pobytem Fryderyka Chopina w Wiedniu w 1829 (uświetnionym debiutanckim koncertem).
14:00
Audycja specjalna - Karol Szymanowski
[PREMIERA]
W 88 rocznicę śmierci Karola Szymanowskiego Danuta Gwizdalanka zaprasza do galerii muzycznych portretów i masek Uwodziciela. Był on bowiem barwą osobowością i ta cecha odbiła się echem w jego muzyce. Spotkanie rozpoczniemy genialnym początkiem Króla Rogera, a zakończymy równie nadzwyczajnym finałem Stabat Mater. Zabrzmią dwie „wizytówek” kompozytora: fortepianowa (Etiuda b-moll) i skrzypcowa (Zródło Aretuzy). W znakomity nastrój wprawi nas młodzieńcza Uwertura na orkiestrę, dwie sceny z Harnasiów przypomną, za co obwołano Szymanowskiego „kompozytorem narodowym”, a fragment Mandragory uświadomi, że kompozytor lubił się czasem „muzycznie wyśmiać” (jak to sformułował w liście do Fitelberga). Będzie Szymanowski patetyczny i patriotyczny (Jestem i płaczę). Puści oko do dorosłych (Piosenka o zwiedzionym żołnierzu, chór wesołych wdowców z Loterii na mężów) i do dzieci (Prosię). Uwiedzie pieśniami ascetycznymi (Kołysanki) i lśniącymi koloraturami (Słowik). Opiewać będzie świętych (św. Franciszek) i rozpustników (Serenada Don Juana). A wszystko to obramuje osobiście, grając swoje Mazurki – jak przystało na „pierwszego po Chopinie”.
16:00
Chopin. Odloty-przyloty
Krzysztof Teodorowicz zaprezentuje kolejną z serii transkrypcji utworów Chopina na orkiestrę dokonanych przez Charlesa Bodmana Rae w Roku Chopinowskim 2010 – będzie to Nokturn c-moll z op. 48. Usłyszymy też kolejną grupę Preludiów Claude’a Debussy’ego w niezrównanym wykonaniu Artura Benedettiego-Michelangeli, a także niemal zapomnianą Sonatę fortepianową Tadeusza Szeligowskiego, nagrodzoną na konkursie kompozytorskim im. Fryderyka Chopina w 1949 roku. Zapraszamy!
17:00
Nie samym Chopinem…
W dzisiejszej audycji Adam Rozlach zaprezentuje kolejne Chopinowskie interpretacje wielkiego Artura Rubinsteina. Zabrzmią 4 Scherzi, Fantasie – Impromptu cis-moll op. 66 i Fantazja f-moll op. 49.
18:00
Złoty wiek muzyki kameralnej
„Starsi panowie dwaj“
Dr Danuta Gwizdalanka zaprasza na godzinę z muzką kameralną Giuseppe Verdiego i Camille’a Saint-Saensa. Posłuchamy późnych dzieł tych kompozytorów.
19:00
IX Symfonia Chopina
[PREMIERA]
Pierwsza część dyptyku poświęconego twórczości orkiestrowej czeskiego kompozytora Bedricha Smetany. Posłuchamy m.in. jego słynnego poematu symfonicznego Moja ojczyzna. Zaprasza Ignacy Zalewski.
21:00
Kino Polonia. Chopin
"Lara". Pianistka, nauczycielka, matka
Nagrana kilka lat temu muzyka teatralna i filmowa Krzysztofa Pendereckiego (seria Muzyczny ślad Krakowa) oraz drobne Chopinowskie "filmikalia" w ramach uzupełnienia. Zaprasza: Mariusz Gradowski.
22:00
Audycja specjalna - Karol Szymanowski, Krzysztof Penderecki
Na spotkanie z muzyką Karola Szymanowskiego i Krzysztofa Pendereckiego, dwóch polskich mistrzów, których rocznicę śmierci obchodzimy 29 marca, zaprasza Marcin Jachim. W programie zabrzmią m.in. Mity, Harnasie, fragmenty Polskiego requiem oraz Powiało na mnie morze snów...- Pieśni zadumy i nostalgii na sopran, mezzosopran, baryton, chór i orkiestrę.