06:00
Konkurs Chopinowski
Teraz na antenie
undefined - undefined
Następnie
undefined - undefined
Teraz na antenie
undefined - undefined
Następnie
undefined - undefined
06:00
Konkurs Chopinowski
Wybór nagrań z Konkursów Chopinowskich w opracowaniu Piotra Wawrowskiego.
07:00
Laureaci Konkursów Chopinowskich
W programie recital Leonory Armellini z III etapu XVI Konkursu Chopinowskiego (2010). Zabrzmią: 3. Sonata h-moll op. 58, Polonez-Fantazja As-dur op. 61 i Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22.
8:00
Chopina dzieła wszystkie
W dzisiejszej audycji prof. Mieczysław Tomaszewski opowie o mazurkach Chopina i o okresie, który kompozytor spędził w Wiedniu. Zabrzmią m.in. Mazurki op. 6 patrona naszej anteny oraz kompozycje Marii Szymanowskiej, Kazimierza Przybylskiego oraz Friedricha Kalkbrennera.
9:00
Chopin: konteksty, kontrasty, konfrontacje...
Kolejny odcinek audycji Macieja Grzybowskiego, w której autor zestawia ze sobą skrajnie różne, pianistyczne osobowości i ich odmienne wizje wykonawcze muzyki Fryderyka Chopina. Posłuchamy chopinowskich kreacji Krystiana Zimermana, Piotra Anderszewskiego i Jeana-Marca Luisady.
10:00
Literatura czasów Chopina
Żył długo w przełomowych czasach, brał udział w najważniejszych dla Polski wydarzeniach przełomu XVIII i XIX wieku, między innymi jako adiutant w młodości Adama Kazimierza Czartoryskiego, a w czasie insurekcji - Tadeusza Kościuszki, w 1806 roku jako pierwszy Polak otrzymał obywatelstwo amerykańskie, jednak w 1807 wrócił na stałe do kraju, a od 1822 zajął się rozwijaniem dóbr rodzinnych - Ursynowa - i twórczością literacką. Julian Ursyn Niemcewicz - autor między "Śpiewów historycznych" i dramatu "Powrót posła" - Fryderyka Chopina pamiętał z czasów pierwszych dziecięcych występów w Warszawie, ale poznał również jako uznanego już twórcę w Paryżu, gdzie spędził po upadku powstania listopadowego ostatnie, wciąż bardzo aktywne twórczo i towarzysko lata życia. Opowie nam o nim znawca jego losów i twórczości - Wojciech Kaliszewski.
11:00
Weekendowe potpourri
[PREMIERA]
Program niedzielnego wydania Weekendowego potpourri wypełnią tym razem: Kwartet smyczkowy C-dur op. 64 nr 1), z serii tzw. "kwartetów tostowskich", bo zadedykował je wiedeński klasyk wybitnemu skrzypkowi dworskiej kapeli Esterhazych Johannowi Tostowi (The London Haydn Quartet), Koncert klarnetowy g-moll op. 29 Juliusa Rietza, podziwianego przez Mendelssohna dyrygenta, także kompozytora, który pomagał mu przy kopiowaniu sensacyjnie odkrytego manuskryptu bachowskiej Pasji Mateuszowej (Thea King – klarnet, Angielska Orkiestra Kameralna, Andrew Litton), a w finale młodzieńcza, rozbudowana, ambitnie pomyślana I Symfonia c-moll op. 3 Antonina Dworzaka, pierwsze kroki późniejszego wybornego symfonika w drodze do mistrzowskiego warsztatu (Philharmonia Orchestra, sir Andrew Davis). Zaprasza Małgorzata Pęcińska.
13:00
Chopin jak to łatwo powiedzieć
Bohaterem audycji Agaty Kwiecińskiej jest Marek Bracha – pianista, pedagog, uczestnik XVI Konkursu Chopinowskiego w 2010 roku. Zapraszamy!
14:00
Chopin. Uniwersum
Jaki gatunek najczęściej kojarzony jest z Chopinem? Wiele osób twierdzi, że nokturn. Chopinowskie „pieśni nocy” dziś zachwycają wszystkich bez reszty słuchaczy. W pierwszej połowie XIX wieku jednak, gdy Fryderyk komponował owe niepowtarzalne liryczne miniatury, odbiór nokturnów był niejednoznaczny. W jedenastej audycji z cyklu „Chopin. Uniwersum” zastanowimy się nad źródłami inspirującymi nokturny Chopina, zapoznając się z trzema pierwszymi nokturnowymi opusami i z kontekstem społecznym, w jakim funkcjonowały. Zaprasza Dr Kamila Stępień-Kutera.
15:00
W tempie rubato
[PREMIERA]
Głównym punktem programu naszej cotygodniowej audycji wypełnionej aktualnościami ze świata muzyki będzie rozmowa z Aka Duo - powstałym w 2018 roku duetem, który tworzą skrzypaczka Seina Matsuoka i pianista Yuto Kiguchi. Tematem rozmowy z artystami będzie m.in. ich najnowszy album "Aka Duo in Polish Music" wydany 28.02 tego roku. Na płycie znalazły się utwory Józefa Elsnera, Ignacego Jana Paderewskiego, Aleksandra Tansmana, Miłosza Magina i Artura Malawskiego. Zaprasza Krzysztof Dziuba.
17:00
Z europejskich sal koncertowych
[PREMIERA]
Jan Lisiecki gra Edwarda Griega.
19:00
Muzycy o Chopinie
[PREMIERA]
Bohaterką audycji Marka Brachy po raz drugi będzie znakomita japońsko-niemiecka pianistka Alice Sara Ott. Posłuchamy muzyki m.in. Ferenca Liszta (Etiudy transcendentalne), Fryderyka Chopina (wybrane walce i nokturny) i Maurice'a Ravela (Pawana na śmierć infantki). Zapraszamy!
20:00
Romantyczne Weberiana, czyli antenowe powroty Jana Webera
Pisane w oddali od Ojczyzny – w Wiedniu, w Paryżu, w zimnej i wilgotnej celi w klasztorze kartuzów na Majorce, w otoczeniu najbliższych w Nohant – cztery scherza Chopina są bardzo różnorodne, jednocześnie dalekie od swoich gatunkowych poprzedników. Trudno usłyszeć w nich cechy typowe dla scherza – żart, niefrasobliwość, lekkość. Jak trafnie skomentował to Robert Schumann po wysłuchaniu pierwszego z nich: Jak ma wyglądać powaga, skoro żart jest przybrany w tak ciemne welony? Tym czterem arcydziełom poświęcone będą dzisiejsze Romantyczne Weberiana. Redaktor Weber sięgnie po nagrania Benno Moiseiwitscha – w tym te zarejestrowane z okazji setnej rocznicy śmierci Chopina. Na program zaprasza Marta Jankowska.
22:00
Z archiwum PR
W najbliższej audycji redaktor Dariusz Marciniszyn przypomni koncertowe nagrania Eugena Indjicia - wybitnego amerykańskiego pianisty serbskiego pochodzenia, który odszedł 28 lutego tego roku. "Chopina gra jak Polak, Debussy'ego jak Francuz, a Prokofiewa jak Rosjanin" - mówiono o artyście, który zdobył IV nagrodę na Konkursie Chopinowskim w 1970 roku. Usłyszymy jego warszawski recital z 1993 roku. W programie m.in. Sonata a-moll D.784 Franza Schuberta oraz Fantazja f-moll, Scherzo h-moll i Mazurki op. 30 Fryderyka Chopina. Zapraszamy.