Teraz na antenie

undefined - undefined

Następnie

undefined - undefined

6 kwietnia

06:00
Konkurs Chopinowski

Wybór nagrań z Konkursów Chopinowskich w opracowaniu Piotra Wawrowskiego.

07:00
Laureaci Konkursów Chopinowskich  

W programie recital Nicolasa Bringuiera z I etapu XV Konkursu Chopinowskiego (2005). Posłuchamy m.in. wybranych Preludiów op. 28 oraz Ballady f-moll op. 52.

8:00
Chopina dzieła wszystkie 

Prof. Mieczysław Tomaszewski przybliża okoliczności powstania i znaczenie Etiud op. 10 Fryderyka Chopina, odwołując się także do tradycji stworzonej przez Marie Szymanowską oraz rezonans Chopinowskich arcydzieł w twórczości Claude’a Debussy’ego.  Etiudy Chopina i Debussy’ego wykona Maurizio Pollini, a Etiudy Szymanowskiej – Regina Smendzianka..

9:00
Chopin: konteksty, kontrasty, konfrontacje...  

W najbliższej audycji Maciej Grzybowski porówna dwie skrajnie różne wyrazowo interpretacje Sonaty h-moll Chopina – Wilhelma Kempffa i Alexisa Weissenberga.

10:00
Literatura czasów Chopina     

Żył długo w przełomowych czasach, brał udział w najważniejszych dla Polski wydarzeniach przełomu XVIII i XIX wieku, między innymi jako adiutant w młodości Adama Kazimierza Czartoryskiego, a w czasie insurekcji - Tadeusza Kościuszki, w 1806 roku jako pierwszy Polak otrzymał obywatelstwo amerykańskie, jednak w 1807 wrócił na stałe do kraju, a od 1822 zajął się rozwijaniem dóbr rodzinnych - Ursynowa - i twórczością literacką. Julian Ursyn Niemcewicz - autor między "Śpiewów historycznych" i dramatu "Powrót posła" - Fryderyka Chopina pamiętał z czasów pierwszych dziecięcych występów w Warszawie, ale poznał również jako uznanego już twórcę w Paryżu, gdzie spędził po upadku powstania listopadowego ostatnie, wciąż bardzo aktywne twórczo i towarzysko lata życia.  Opowie nam o nim znawca jego losów i twórczości - Wojciech Kaliszewski.

11:00
Weekendowe potpourri 

[PREMIERA]

W niedzielnym wydaniu Weekendowego potpourri – wiosennie! Mówimy wiosna – myślimy Vivaldi, i to brzmi emblematycznie, choć banalnie. Bo któż nie zna lansowanego nieustannie w niezmierzonej liczbie wcieleń koncertu skrzypcowego z genialnego zbioru Il cimento de l’armonia e dell’ invenzione, w którym poczesne miejsce zajmują słynne Pory roku? Ale przecież wiosna w muzyce to nie tylko Vivaldi. W audycji wiosna objawi się kalejdoskopową feerią barw – od Vivaldiego, przez Haydna, Beethovena, Griega, Mendelssohna, Schumanna po Coplanda…Powabnie, ponętnie, afirmująco, w muzyce , dla której twórczą podnietą były uroki tej pięknej i malowniczej pory roku, pory roku, za którą wszyscy tęsknimy chętnie łącząc z nadzieją. Zaprasza Małgorzata Pęcińska.

13:00
Chopin jak to łatwo powiedzieć   

Gościem Agaty Kwiecińskiej będzie Ignacy Zalewski.

14:00
Chopin. Uniwersum

Jedno z najistotniejszych dzieł w dojrzałej i późnej twórczości Chopina: Polonez fis-moll op. 44. Czy to jeszcze polonez? A może już jakaś gatunkowa hybryda? Sam Chopin wahał się, czy zatytułować utwór polonezem, czy fantazją. To nietuzinkowe dzieło będzie tematem najbliższej audycji Dr Kamili Stępień-Kutery. Zapraszamy!

15:00
W tempie rubato

[PREMIERA]

Karol Furtak zaprasza na spotkanie z Dorotą Szczepańską. Porozmawiamy o jej działalności artystycznej oraz koncercie, który odbył się w Filharmonii Narodowej w ubiegłą niedzielę. Przyjrzymy się także laureatom tegorocznych Fryderyków w kategorii muzyki klasycznej. Ponadto poruszymy temat miejsca muzyki klasycznej w polskiej przestrzeni kulturalnej. O swoich doświadczeniach opowiedzą muzycy Gusto Non Barbaro.

17:00
Wielki - większy - największy

[PREMIERA]

Powracamy do wydarzeń, jakie miały miejsce w lutym i marcu 1955 roku, w odbudowanym w Warszawie gmachu filharmonii.

Czas na pianistów, którzy zajęli czołowe lokaty V Konkursu Chopinowskiego - to wielkie indywidualności: ulubieniec publiczności Bernard Ringeissen z Francji, sensacyjny Chińczyk Fou Ts’ong (nagroda za mazurki!), „grający jak młody Horowitz” Władimir Aszkenazy, no i oczywiście polski zwycięzca Adam Harasiewicz.

Konkursowe interpretacje, wywiady, wspomnienia - będzie się działo!

19:00
Muzycy o Chopinie

Bohaterką audycji Marka Brachy po raz trzeci będzie znakomita japońsko-niemiecka pianistka Alice Sara Ott. Zapraszamy!

20:00
Romantyczne Weberiana, czyli antenowe powroty Jana Webera

W najbliższych Romantycznych weberianach przypomnimy 5. audycje z cyklu: Wielka Antologia Józefa Hofmanna, której Autor nadał tytuł: Zabawy z pianolą Welte-Mignon i phonolą Hupfelda. Usłyszymy nagrania z 1913 zarejestrowane na tych dwóch niezwykłych instrumentach, wśród nich utwory, których później Józef Hofmann już nie utrwalał. Zapraszamy przed wirtualne radioodbiorniki w niedzielę o 21.00, żeby poznać te cymelia i usłyszeć wiele ciekawych anegdot z kolejnego etapu kariery pianisty. Program z komentarzem Marty Jankowskiej.

22:00
Z archiwum PR   

W kolejnej audycji redaktora Dariusza Marciniszyna posłuchamy najciekawszych nagrań Jerzego Godziszewskiego, Andrzeja Wąsowskiego i Patricka Cohena.