Teraz na antenie

undefined - undefined

Następnie

undefined - undefined

12 kwietnia

06:00
Konkurs Chopinowski

Wybór nagrań z Konkursów Chopinowskich w opracowaniu Piotra Wawrowskiego.

07:00
Laureaci Konkursów Chopinowskich

W programie finałowy występ chińskiej pianistki Chen Sa z XIV Konkursu Chopinowskiego w 2000 roku. Usłyszymy Koncert fortepianowy e-moll patrona naszej anteny. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Narodowej poprowadził wtedy Kazimierz Kord. Zapraszamy!

08:00
Chopina dzieła wszystkie

Tematem audycji profesora Mieczysława Tomaszewskiego będą przede wszystkim pieśni Fryderyka Chopina - niesłusznie niedoceniana i spychana na margines część twórczości kompozytora. Wśród wykonawców Henryka Januszewska, Ewa Podleś, Teresa Żylis-Gara i Andrzej Hiolski. W programie zabrzmi również Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22 w dwóch interpretacjach: Haliny Czerny-Stefańskiej oraz Krystiana Zimermana.

09:00
W poszukiwaniu ideału

Róża światczyńska zaprasza na pierwsze spotkanie z pianistyką Belli Dawidowicz. W programie m.in. Koncert f-moll (London Symphony Orchestra pod dyr. Sir Neville'a Marrinera) i Ballady As-dur oraz f-moll Fryderyka Chopina.

11:00
Weekendowe potpourri

IV Koncert fortepianowy G-dur Beethovena z poruszającym, błagalnym dialogiem w środkowej części Andante, kapitalne Wariacje Brahmsa na temat Chorału św. Antoniego, zacytowanego przez Haydna w jego Feldparticie, wizjonerska w niekonwencjonalnym ujęciu Sonata wiolonczelowa Chopina, a na koniec III Symfonia Karola Szymanowskiego „Pieśń o nocy’,  której brzmieniową aurę zainspirowały strofy poezji orientalnej sufickiego mistyka Mewlany Dżalalludina Rumiego – to zawartość niedzielnej audycji z cyklu Weekendowe potpourri Małgorzaty Pęcińskiej.

13:00
Metafizyka Chopinowska  

Drugim po fortepianie ukochanym instrumentem Chopina była bez wątpienia wiolonczela. Jeszcze jako student Szkoły Wyższej Muzyki skomponował Trio g-moll na fortepian z wiolonczelą i skrzypcami. Śladem romantycznych i klasycznych triów od pewnego czasu przemierzamy dziesięciolecia i dotarliśmy aż do początku XX wieku. Tym razem Kamila Stępień-Kutera wróci do czasów przedchopinowskich – najpierw do wysmakowanych późnych triów Josepha Haydna. Zapraszamy!

14:00
W salonie PR Chopin

Retransmisja koncertu Karola Radziwonowicza, który odbył się w ramach 3. Festiwalu PR Chopin w Antoninie w 2021 roku. Zabrzmi muzyka Chopina i Paderewskiego.

16:00
VI Festiwal PR w Antoninie

[TRANSMISJA]

Wojciech Pietrzak

17:00
Nie samym Chopinem…

[PREMIERA]

Muzyka Roberta Schummana pod palcami Artura Rubisnteina. Zaprasza Adam Rozlach. W progamie Fantasiestuecke op. 12 oraz Karnawał op. 9.

18:00
Złoty wiek muzyki kameralnej 

"Dęte proszą o głos"

W 1879 roku w Paryżu rozpoczął się „złoty okres kameralistyki na instrumenty dęte”. Początek dała mu inicjatywa flecisty Paula Taffanela, który założył Société de musique de chambre pour instruments a vent. Przypominał repertuar na instrumenty dęte stworzony przez Mozarta i Beethovena, a zarazem inspirował współczesnych kompozytorów. Dla jego zespołu utwory napisał w następnych latach m.in. Vincent d'Indy, Ernest Chausson, Charles Gounod. We wtorek 6 lutego 1879 roku członkowie Stowarzyszenia dali pierwszy koncert – i do niego nawiązuje właśnie dzisiejsza audycja z cyklu „Złoty wiek muzyki kameralnej”. Rozpoczął go Oktet Beethovena, potem Taffanel zagrał Sonatę h-moll Bacha na flet i klawesyn, następny był Kwintet na fortepian i instrumenty dęte Antona Rubinsteina, a zakończyło to niezwykłe wydarzenie z perspektywy ówczesnego życia koncertowego Aubade Adriena Barthe. Zaprasza Dr Danuta Gwizdalanka.

19:00
VI Festiwal PR w Antoninie

[TRANSMISJA]

Piotr Sałajczyk

21:00
Kino Polonia. Chopin

Ingmar Bergman powtarzał w wywiadach, że gdyby nie został reżyserem filmowym i teatralnym, to chciałby zostać dyrygentem. Twierdził, że te dwa zawody są ze sobą ściśle powiązane, w jednej rozmowie powiedział wręcz, że „film i muzyka to prawie to samo. Są środkami wyrazu i komunikacji, które wykraczają poza ludzką mądrość i dotykają emocjonalnego jądra człowieka”. Skoro miłość Bergmana do muzyki była tak wielka, to nie mogło w jego twórczości zabraknąć wątków chopinowskich. Zaprasza Mariusz Gradowski.

22:00
Czarne na białych

Bohaterem dzisiejszej audycji Jakuba Puchalskiego będzie wybitny chilijski pianista Claudio Arrau. W programie: Ballada As-dur, Fantazja f-moll i Walc As-dur op. 42 Fryderyka Chopina, Karnawał Roberta Schumanna, a także 32 Wariacje c-moll i sonaty Ludwiga van Beethovena.