06:00
Konkurs Chopinowski
Teraz na antenie
undefined - undefined
Następnie
undefined - undefined
Teraz na antenie
undefined - undefined
Następnie
undefined - undefined
06:00
Konkurs Chopinowski
Wybór nagrań z Konkursów Chopinowskich w opracowaniu Piotra Wawrowskiego.
07:00
Cień Chopina. Wokół Europy romantycznej i młodopolskiej
Karol Furtak zaprasza na kolejne spotkanie z twórczością Johna Fielda. Tym razem wysłuchamy m.in. jego najbardziej znanego koncertu fortepianowego.
8:00
Laureaci Nagrody PR
Bohaterką dzisiejszej audycji Anny Skulskiej będzie Kate Liu. Artystka urodziła się w Singapurze, ale od 8 roku życia mieszka w Stanach Zjednoczonych. Należała do faworytów XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2015 roku, otrzymała III miejsce, brązowy medal i uhonorowana została nagrodą Polskiego Radia za najlepsze wykonanie Mazurków.
9:00
W kręgu Chopina i Paderewskiego
[PREMIERA]
Premierowy odcinek audycji Moniki Mandau. Zapraszamy!
11:00
Polacy w Konkursach Chopinowskich
Stanisław Dybowski prezentuje sylwetkę polskiego pianisty i pedagoga Jerzego Sterczyńskiego. W wykonaniu artysty usłyszymy m.in. Koncert fortepianowy As-dur op. 2 Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Koszalińskiej pod batutą Adama Matangi, a także Allegretto Fis-dur patrona naszej anteny. Audycja archiwalna.
12:00
Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?
W audycji Marcina Majchrowskiego interpretacje wybranych utworów Chopina wykonanych na instrumencie historycznym i współczesnym. Usłyszymy m.in. Walca Es-dur op. 18 Chopina w dwóch wykonaniach: Raula Koczalskiego oraz Louisa Lortie, Mazurki op. 63 w interpretacji Janusza Olejniczaka oraz Balladę g-moll op. 23 w wykonaniu Imogen Cooper.
13:00
Laureaci Konkursów Chopinowskich
W programie zabrzmi recital finałowy Magdaleny Lisak z XIII Konkursu Chopinowskiego (1995). Artystka wykonała wtedy: Koncert fortepianowy f-moll op. 21 i Fantazję A-dur op.13 na tematy polskie z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod kierownictwem Kazimierza Korda.
14:00
Lekcja mistrzowska
Anna Skulska rozmawia z prof. Andrzejem Ratusińskim - pianistą i pedagogiem - o mistrzach, wykonawcach, dziełach, twórcach i wydarzeniach. Bohaterem odcinka jest Radu Lupu.
15:00
Drogi i bezdroża
W programie Marcina Majchrowskiego wypełni muzyka Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu znakomitego pianisty, Alfreda Brendla z towarzyszeniem Academy of St. Martin in the Fields, pod batutą Neville’a Marrinera. Usłyszymy: Koncert fortepianowy c-moll KV 491 oraz Koncert fortepianowy A-dur KV 488.
16:00
Ten piękny wiek XIX
Program najbliższej audycji w całości wypełni muzyka Antonina Dworzaka. Posłuchamy Sekstetu smyczkowego A-dur op. 48 (New Vlach Quartet, Jana Vlachova, Jan Páleníček) oraz Bagatel op. 47 czeskiego kompozytora (Roel Dieltiens). Zaprasza Małgorzata Pęcińska.
17:00
Chopin i świat literatury
Kontynuując temat rozmaitych relacji wiążących Chopina i Mickiewicza, skupimy się w tym tygodniu na kontaktach emigracyjnych obu twórców, szczególnie zaś na wysuwanych z różnych stron zachętach do nawiązania między nimi współpracy w celu stworzenia opery narodowej. Program Iwony Puchalskiej.
18:00
Romantyczne brzmienia
Powtórkowe audycje specjalne na czas Wielkiego Tygodnia wypełnione nagraniami z muzyką pasyjną z radiowego archiwum. W tym odcinku Magdalena Łoś przypomni m.in. wydarzenie z Festiwalu „Misteria Paschalia”, w którym artyści zaprezentowali Leçons de ténebres François'a Couperina (wyk. Claire Lefilliatre, Camille Poul, Le Poeme Harmonique, dyr. Vincent Dumestre).
20:00
Była sobie improwizacja
Gościem dzisiejszej audycji z cyklu Była sobie improwizacja będzie Aleksander Dębicz - kompozytor i jeden z najbardziej wszechstronnych polskich pianistów. Punktem wyjścia dla jego działalności artystycznej jest improwizacja oraz autorska muzyka, którą często łączy z repertuarem klasycznych mistrzów. W twórczości Aleksandra Dębicza od lat przejawia zamiłowanie do sztuki filmowej i to właśnie w tym kierunku kompozytorskim obecnie podąża. W programie posłuchamy m.in. autorskich utworów Aleksandra Dębicza oraz powrócimy do nagrania z II Festiwalu PR Chopin w Antoninie, podczas którego pianista improwizował na wybrane Chopinowskie tematy, wspólnie z wiolonczelistą, Marcinem Zdunikiem. Zapraszamy!
21:00
Chop-in-pop
Akordeon Sound – obszerne fragmenty płyty Motion Trio Chopin, a także inne przykłady akordeonowego czytania muzyki Chopina. Zaprasza Mariusz Gradowski.
22:00
Czarne na białych
Mazurki i walce – ale zwłaszcza mazurki! – jakie na ostatniej swej płycie nagrał Jan Smeterlin, należą do absolutnie najpiękniejszych kreacji tego gatunku. W najbliższej audycji Czarne na białych przyjrzymy się legendarnemu i wyraźnie odsuniętemu na bok pianiście, a obok niezwykłych mazurków Chopina, zabrzmi także jego Koncert f-moll, zagrany w dawnym stylu a la Paderewski i Godowski (z Boston Symphony Orchestra pod batutą Kusewickiego), oraz cztery mazurki Karola Szymanowskiego. Zaprasza Jakub Puchalski.