06:00
Konkurs Chopinowski
Teraz na antenie
undefined - undefined
Następnie
undefined - undefined
Teraz na antenie
undefined - undefined
Następnie
undefined - undefined
06:00
Konkurs Chopinowski
Wybór nagrań z Konkursów Chopinowskich w opracowaniu Piotra Wawrowskiego.
07:00
Laureaci Konkursów Chopinowskich
W programie usłyszymy recital Kevina Kennera z II etapu XII Konkursu Chopinowskiego (1990). Zabrzmią m.in.: Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22, Ballada f-moll op.52 oraz wybrane Preludia op. 28.
08:00
Chopina dzieła wszystkie
Słuchając Chopina. Lata dojrzałości i pełni.
09:00
Polacy w Konkursach Chopinowskich
Stanisław Dybowski prezentuje sylwetkę Raula Koczalskiego. Zabrzmi wyłącznie Chopinowski repertuar: Walce, Fantazja Impromptu op. posth. oraz Koncert fortepianowy f-moll.
10:00
Eliminacje do Konkursu Chopinowskiego
[TRANSMISJA]
14:00
W salonie PR Chopin
Retransmisja z koncertu Marka Brachy organizowanego przez Polskie Radio Chopin z komentarzem Marcina Majchrowskiego.
16:00
Chopin. Odloty-przyloty
Twórczość Josefa Christopha Kesslera, przeznaczona wyłącznie na fortepian, była znana i podziwiana w całej Europie. Liszt wspominał, z jakim upodobaniem obaj z Chopinem wykonywali Etiudy Kesslera. Fryderyk poznał je już w Warszawie, co miało niemałe znaczenie w procesie kształtowania się cyklu jego własnych Etiud op. 10. Fragmenty cyklu 24 Etiud op. 20 Kesslera usłyszymy w nagraniu Magdaleny Brzozowskiej. W salonie Kesslera poznał młody Chopin zarówno wiele dawniejszych utworów, jak i repertuarowych nowinek. Zachwycał się m.in. Oktetem op. 32 Louisa Spohra, który zabrzmi w wykonaniu Nonetu Czeskiego. Zaprasza Krzysztof Teodorowicz.
17:00
Eliminacje do Konkursu Chopinowskiego
[TRANSMISJA]
22:00
Leszetycki - tajemnica stylu chopinowskiego
Paderewski, Friedman, Śliwiński, Schnabel, Hambourg, Moiseiwitsch, Esipova, Horszowski - co łączy tych pianistów? Nauka u Teodora Leszetyckiego, najpewniej najznakomitszego pedagoga w historii fortepianu. Nauczając przez siedem dekad Leszetycki wywarł nieporównywalny wpływ na pianistykę, wypuszczając w świat kilka pokoleń pianistów, których działalność sięgała od głębokiego XIX wieku do 1993 r. W nowym cyklu audycji przyglądamy się tej wielkiej szkole i jej twórcy, przede wszystkim przez pryzmat uczniów - pianistów, którzy stworzyli epokę. W pierwszym odcinku - sam Leszetycki, Anette Esipova, Ignacy Jan Paderewski i Ignacy Friedman.