06:00
Konkurs Chopinowski
Teraz na antenie
undefined - undefined
Następnie
undefined - undefined
Teraz na antenie
undefined - undefined
Następnie
undefined - undefined
06:00
Konkurs Chopinowski
Wybór nagrań z Konkursów Chopinowskich w opracowaniu Piotra Wawrowskiego.
07:00
Laureaci Konkursów Chopinowskich
W programie prezentacja Koncertu e-moll op. 11 na fortepian i orkiestrę w wykonaniu Krystiana Zimermana. Nagranie pochodzi z finału IX Konkursu Chopinowskiego z 1975 roku. Pianiście towarzyszyła Wielka Orkiestra Polskiego Radia i Telewizji pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka.
08:00
Chopina dzieła wszystkie
W programie prof. Mieczysława Tomaszewskiego czas na omówienie Sonaty h-moll op. 58 oraz Preludium cis-moll op. 45. W odcinku pt. „Sonata refleksji pełna” tytułowe dzieło wykona Martha Argerich.
9:00
W poszukiwaniu ideału
Pierwsza część dyptyku poświęconego Piotrowi Palecznemu. Pianista 10 maja obchodzi 79 urodziny. Zaprasza Róża Światczyńska.
11:00
Eliminacje do XIX Konkursu Chopinowskiego - podsumowanie
Małgorzata Pęcińska zaprasza na autorskie podsumowanie przesłuchań eliminacyjnych do XIX Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Część I.
13:00
Metafizyka Chopinowska
Dr Kamila Stępień-Kutera zaprasza na czwarte spotkanie z twórczością Ryszarda Straussa. Posłuchamy jednej z najsłynnieszych oper kompozytora: Salome do dramatu Oscara Wilde'a (soliści, Orkiestra Opery Berlińskiej, Giuseppe Sinopoli).
14:00
W salonie PR Chopin
Retransmisja z koncertu Marka Brachy organizowanego przez Polskie Radio Chopin z komentarzem Marcina Majchrowskiego. W programie utwory Fryderyka Chopina, Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Apolinarego Kątskiego, Ludwiga van Beethovena.
16:00
Chopin. Odloty-przyloty
Joseph Christoph Kessler – to jedna z ważniejszych postaci w ostatnich latach pobytu Chopina w Warszawie. Niemiecki kompozytor, pianista i nauczyciel prowadził w naszej stolicy salon, w którym organizował wieczory muzyczne. Często brał w nich udział Chopin. Obaj muzyce zaprzyjaźnili się. W r. 1835 Kessler opublikował 24 Preludia op. 31, które zadedykował Chopinowi. Usłyszymy je w interpretacji Magdaleny Brzozowskiej. Kompozytor odwiedzał także inne salony muzyczne. Na wieczorze u hrabiego Cichockiego, grającego biegle na flecie, wziął udział w wykonaniu Kwintetu na fortepian i instrumenty dęte Louisa Spohra. W audycji przedstawią ten utwór pianista Eric le Sage i zespół Les Vents Français. Zaprasza Krzysztof Teodorowicz.
17:00
Nie samym Chopinem...
Kolejna część fonograficznej sagi poświęconej sztuce pianistycznej legendarnego Artura Rubisnteina. W programie muzyka Ferenca Liszta, Karola Szymanowskiego i Claude'a Debussy'ego.
18:00
Złoty wiek muzyki kameralnej
[PREMIERA]
"Srebro i złoto: Koželuh i Mozart"
Audycję Dr Danuty Gwizdalanki wypełnią dwa utwory napisane w Wiedniu w 1791 roku i stworzone przez kompozytorów pełniących obowiązki „Hofmusik-Compositor”. Będzie to Kwintet smyczkowy Es-dur KV 614 Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz Kwartet smyczkowy F-dur op. 3 nr 3 jego następcy, Leopolda Koželuha. Utwór Koželuha doskonale spełniał wymogi dobrej muzyki kameralnej dla amatorów, jaką nieomal masowo wydawano wówczas dla tych, którzy nie mogli przecież liczyć na żaden streaming, a i nie zawsze nawet na koncerty. To im epoka ta zawdzięcza miano „złotego wieku muzyki kameralnej” z perspektywy zapotrzebowania na taki repertuar. A dzieło Mozarta? To dzięki takim jak on dla nas jest to „złoty wiek”. Wykonawcy: Stamitz Quartett (Koželuh) i Amadeus String Quartet + C. Aronowitz (Mozart). Zapraszamy!
19:00
IX Symfonia Chopina
Ignacy Zalewski zaprasza na drugą część dyptyku poświęconego twórczości orkiestrowej czeskiego kompozytora Bedricha Smetany. Posłuchamy jego poematów symfonicznych, uwertur operowych oraz - zinstrumentowanego przez George'a Szella - Kwartetu smyczkowego e-moll "Z mojego życia".
21:00
Kino Polonia. Chopin.
Jack Nitzsche – jego muzyka filmowa, opracowania filmowych tematów innych kompozytorów, a także filmowe z ducha aranżacje muzyki Chopina z płyty „Chopin '66” (1966). Program Mariusza Gradowskiego.
22:00
Leszetycki - tajemnica stylu chopinowskiego
Na kolejny odcinek nowej audycji poświęconej chopinowskiej tradycji pianistycznej i wielkiej spuściźnie pedagogicznej Teodora Leszetyckiego zaprasza Jakub Puchalski.