Teraz na antenie

undefined - undefined

Następnie

undefined - undefined

11 maja

06:00
Konkurs Chopinowski

Wybór nagrań z Konkursów Chopinowskich w opracowaniu Piotra Wawrowskiego.

07:00
Laureaci konkursów chopinowskich

W drugiej części audycji usłyszymy recital Krystiana Zimermana z koncertu laureatów IX Konkursu Chopinowskiego (1975). Artysta wykonał wtedy m.in. Andante spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur op. 22, Balladę f-moll op. 52 oraz wybrane mazurki patrona naszej anteny.

08:00
Chopina dzieła wszystkie

„Nad Indre i nad Utratą”. Prof. Mieczysław Tomaszewski prezentuje chopinowskie nagrania Władysława Kędry, Witolda Małcużyńskiego, Artura Rubinsteina i Nelsona Freire. W programie zabrzmią m.in. Polonez-fantazja As-dur op. 61, fragment Berceuse Des-dur op. 57 oraz wybrane polonezy.

9:00
Chopin: konteksty, kontrasty, konfrontacje...

Kolejny odcinek audycji Macieja Grzybowskiego, w której autor zestawia ze sobą skrajnie różne, pianistyczne osobowości i ich odmienne wizje wykonawcze muzyki Fryderyka Chopina. W programie Mazurki op. 50 pod palcami Fou-Tsonga oraz komplet Etiud op. 10 w wykonaniu Ruth Slenczynskiej.

10:00
Literatura czasów Chopina

[PREMIERA]

Zaprasza Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.

11:00
Eliminacje do XIX Konkursu Chopinowskiego - podsumowanie

Małgorzata Pęcińska zaprasza na autorskie podsumowanie przesłuchań eliminacyjnych do XIX Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Część II.

13:00
Chopin jak to łatwo powiedzieć

Gościem Agaty Kwiecińskiej będzie pianista, improwizator i kompozytor Marcin Masecki.

14:00
Chopin. Uniwersum

Jedno z najistotniejszych dzieł w dojrzałej i późnej twórczości Chopina: Polonez fis-moll op. 44. Czy to jeszcze polonez? A może już jakaś gatunkowa hybryda? Sam Chopin wahał się, czy zatytułować utwór polonezem, czy fantazją. To nietuzinkowe dzieło będzie tematem najbliższej audycji Dr Kamili Stępień-Kutery. Zapraszamy!

15:00
W tempie rubato

[PREMIERA]

W najbliższej audycji W tempie rubato naszym gościem będzie Sarah Davachi – kanadyjska kompozytorka i organistka, znana z niezwykle subtelnego podejścia do brzmienia i umiejętności budowania hipnotyzujących form muzycznych. Porozmawiamy o jej artystycznym podejściu, poszukiwaniu ciszy i przestrzeni w muzyce oraz o tym, co ją inspiruje w długich dźwiękach i historycznych strojach, które istniały na długo przed strojem równomiernie temperowanym. A już 1 czerwca Sarah Davachi wystąpi na Festiwalu Kody w Lublinie. Zaprasza Krzysztof Dziuba.

17:00
Wielki, większy, największy

[PREMIERA]

Kolejne chopinowskie zmagania miały miejsce w dniach od 22 lutego do 16 marca 1965 roku.

Po raz pierwszy tak wielką rolę odegrali pianiści zza oceanu!

Bezapelacyjną triumfatorką została Argentynka Martha Argerich, a najpoważniejszym jej konkurentem był Brazylijczyk Arthur Moreira-Lima. Żeby tego było mało zabłysnęli Amerykanie: świetny Edward Auer i niedoceniona przez jury Rebecca Penneys.

W gronie laureatów znalazły się również dwie Polki Marta Sosińska i Elżbieta Głąbówna oraz Hiroko Nakamura z Japonii.

Jakie emocje towarzyszyły ich występom? Jak grali? A jakimi chopinistami byli członkowie jury?

To wszystko w najbliższej audycji!

19:00
Muzycy o Chopinie

Bohaterem audycji Marka Brachy będzie brytyjski pianista Peter Katin, mogący poszczycić się imponującą dyskografią chopinowską. W programie m.in. Sonata h-moll oraz wybrane walce i nokturny. Zapraszamy na pierwsze spotkanie ze sztuką wykonawczą artysty.

20:00
Romantyczne Weberiana, czyli antenowe powroty Jana Webera

„Czasem te najprostsze rozwiązania są najtrafniejsze” – tak Jan Weber podsumował sesje nagraniową muzyki do baletu-pantomimy Harnasie op. 55, przyrównując próby rozwiązania akustycznego dylematu do przysłowiowego Jajka Kolumba. Nad czym głowili się reżyserzy dźwięku i wykonawcy podczas pierwszej w historii rejestracji tego dzieła? Jaki był efekt tych dociekań? Na relację „z pierwszej ręki” zapraszamy w najbliższą niedzielę o godzinie 21.00. Program z komentarzem Marty Jankowskiej.

22:00
Z archiwum PR

W najbliższej audycji redaktor Dariusz Marciniszyn odtworzy recital Alberta Nosse, który odbył się 5 sierpnia 2006 roku w Dusznikach Zdroju. Posłuchamy muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ludwiga van Beethovena i Fryderyka Chopina. Zapraszamy!