Teraz na antenie

undefined - undefined

Następnie

undefined - undefined

25 maja

06:00
Konkurs Chopinowski

Wybór nagrań z Konkursów Chopinowskich w opracowaniu Piotra Wawrowskiego.

07:00
Laureaci konkursów chopinowskich

W dzisiejszym programie usłyszymy recital Ingolfa Wundera z III etapu XVI Konkursu Chopinowskiego (2010). W wykonaniu artysty zabrzmi m.in. Sonata h-moll op. 58, Polonez-Fantazja As-dur op. 61 i Rondo a la Mazur F-dur op. 5, a także Bolero C-dur op. 19.

08:00
Chopina dzieła wszystkie

Dzisiejsza audycja prof. Tomaszewskiego będzie poświęcona pierwszemu koncertowi fortepianowemu Chopina – Koncertowi f-moll op. 21. Dzieło powstało na przełomie lat 1829-1830. Słyszymy w nim wyraźne inspiracje twórczością Johanna Nepomuka Hummla, którego Koncertu fortepianowego a-moll op. 85 posłuchamy w późniejszej części audycji. Koncert Chopina  zinterpretuje Dang Thai Son z towarzyszeniem Sinfonii Varsovii pod batutą Jerzego Maksymiuka.

9:00
Chopin: konteksty, kontrasty, konfrontacje...

Audycję Macieja Grzybowskiego wypełnią interpretacje legendarnego pianisty Arturo Benedettiego Michelangelego. Usłyszymy Fantazję f-moll i Balladę g-moll Fryderyka Chopina oraz Karnawał op. 9 Roberta Schumanna. Zapraszamy!

10:00
Literatura czasów Chopina

W drugim odcinku audycji skupimy się na literaturze, z którą Fryderyk Chopin obcował w czasach młodości.  O pozycjach, jakie można było znaleźć w warszawskiej biblioteczce Chopinów opowie gość, prof. Wiesław Rzońca z UW.

11:00
Audycja specjalna

25 maja 1934 roku zmarł angielski kompozytor Gustav Holst. Z tej okazji przypomnimy odcinek Płytowego Trybunału Dwójki, który wypełniło najsłynniejsze dzieło Holsta, Planety, skomponowane w latach 1913-1916 w wyniku przypadkowej rozmowy o astrologii. Zapraszamy!

13:00
Chopin jak to łatwo powiedzieć

Bohaterem audycji Agaty Kwiecińskiej jest Marek Bracha – pianista, pedagog, uczestnik XVI Konkursu Chopinowskiego w 2010 roku. Zapraszamy!

14:00
Chopin. Uniwersum

Jeszcze na przełomie wieków XIX i XX Zygmunt Noskowski pisał: „każda tonacja ma barwę odpowiednią w malarstwie, a twórca muzyczny umiejętnie kombinujący tonacjami czyni to samo, co znakomity kolorysta dobierający barw w sposób harmonijny. A jak malarz przez nadanie odpowiedniego kolorytu obrazowi dostraja go do przedmiotu, który przedstawić zamierza, i wtedy dopiero wywołuje wrażenie, gdy ów koloryt jest w zupełnej z treścią obrazu zgodzie, tak samo i muzyk wtedy dopiero osiąga cel zamierzony, gdy obrana tonacja odpowiednią jest pomysłowi, treści i nastrojowi utworu". Wędrują przez twórczość Chopina, dowiadujemy się, jakie tonacje wybierał dla swych dzieł. Najbliższa audycja poświęcona będzie tonacji cis-moll. Zaprasza Dr Kamila Stępień-Kutera.

15:00
W tempie rubato

[PREMIERA]

Na przegląd aktualności ze świata muzyki zaprasza Karol Furtak. W audycji gościć będziemy powołaną na stanowisko dyrektora Filharmonii Narodowej Zofię Zembrzuską. Jej kadencja rozpocznie się 1 września 2025 roku. Studio Polskiego Radia Chopin odwiedzą także Adam Balas i Julia Kurzydlak.  

17:00
Z europejskich sal koncertowych

Magdalena Sawicka zaprasza na spotkanie ze sztuką wykonawczą wybitnej pianistki Marii Joao Pires. W programie muzyka m. in. Wolfganga Amadeusza Mozarta, Fryderyka Chopina i Maurice'a Ravela.

19:00
Muzycy o Chopinie

Bohaterem audycji Marka Brachy po raz drugi będzie brytyjski pianista Simon Mulligan. Posłuchamy muzyki Fryderyka Chopina i nie tylko. Zapraszamy!

20:00
Romantyczne Weberiana, czyli antenowe powroty Jana Webera

Zapraszamy na kolejną wizytę w archiwum Polskich Nagrań, po którym oprowadzi nas oczywiście Jan Weber. Tym razem legendarny radiowiec przypomni zarówno te szczęśliwie wydane na płytach dzieła Karola Szymanowskiego, jak i rejestracje uznane (z różnych powodów) za nienadające się do wytłoczenia. Co łączy pocztowe znaczki i próbne nagrania, usłyszymy w 22. audycji z cyklu "Karol Szymanowski na płytach świata", którą przypomnimy już w najbliższą niedzielę o 21.00. Program z komentarzem Marty Jankowskiej. Zapraszamy!

22:00
Z archiwum PR

Fragmenty recitali i nagrań studyjnych Jana Krzysztofa Broi. W programie m.in. Sonata f-moll Johannes Brahmsa oraz nokturny i mazurki Fryderyka Chopina. Zaprasza Dariusz Marciniszyn.