Teraz na antenie

undefined - undefined

Następnie

undefined - undefined

27 maja

06:00
Konkurs Chopinowski

Wybór nagrań z Konkursów Chopinowskich w opracowaniu Piotra Wawrowskiego.

07:00
Cień Chopina. Wokół Europy romantycznej i młodopolskiej

[PREMIERA]

Karol Furtak zaprasza na spotkanie z muzyką Feliksa Nowowiejskiego. Wpływy Fryderyka Chopina na twórczość tego kompozytora usłyszymy m.in. w Balladzie cis-moll op. 20.

8:00
Laureaci nagrody PR

Bohaterką dzisiejszej audycji Anny Skulskiej będzie Kate Liu – laureatka III nagrody oraz nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków na XVII Konkursie Chopinowskim w 2015 roku. W wykonaniu artystki zabrzmią m.in.: Scherzo cis-moll op. 39, Mazurek C-dur op. 56 nr 2 oraz Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka.

9:00
Warszawa czasów Chopina


11:00
Polacy w Konkursach Chopinowskich 

Nagrania Jerzego Sterczyńskiego - w programie Polonezy Chopina oraz Menuet D-dur i Sonata h-moll op. 22 Józefa Wieniawskiego. Zaprasza Stanisław Dybowski.

12:00
Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?

W dzisiejszym programie Marcin Majchrowski prezentuje nagrania Artura Rubinsteina (Tarantela As-dur op. 43, Trois nouvelles études op. posth., Bolero C-dur op. 19, Berceuse Des-dur op. 57), Krzysztofa Jabłońskiego na Erardzie z 1849 roku (Etiuda f-moll op. 25 nr 2), a także Marthy Argerich (III Sonata fortepianowa h-moll op. 58).

13:00
Krąg pieśni Chopina

W najbliższej audycji z cyklu w Kręgu pieśni Chopina sięgniemy po płytę z kolekcji Dzieł wszystkich wydaną nakładem Polskiego Radia. Komplet pieśni Patrona naszej anteny usłyszymy w wykonaniu wyśmienitej Stefanii Woytowicz-Rudnickiej i Andrzeja Bachledy-Curusia z towarzyszeniem Wandy Klimowicz. Serdecznie zapraszamy!

14:00
Lekcja mistrzowska

Anna Skulska rozmawia z prof. Andrzejem Ratusińskim - pianistą i pedagogiem - o mistrzach, wykonawcach, dziełach, twórcach i wydarzeniach. Bohaterem odcinka jest Dinu Lipatti.

15:00
Drogi i bezdroża

Dzisiejszy program Marcina Majchrowskiego wypełnią dzieła Johanna Nepomuka Hummla. Usłyszymy Koncert fortepianowy C-dur op. 34 i Rondo brilliant A-dur op. 56 w wykonaniu Howarda Shelleya z towarzyszeniem London Mozart Players.

16:00
Ten piękny wiek XIX

W programie muzyka Niccolo Paganiniego, fenomenalnego skrzypka, oszałamiającego niebywałą techniką o właściwościach nadprzyrodzonych. Ślady tej wirtuozerii zapisały się w jego kompozycjach, które dały impuls do tak bujnego rozwoju muzyki typu wirtuozowskiego, promieniującej na całe niemal XIX stulecie. Posłuchamy Koncertu skrzypcowego D-dur op. 6 w kapitalnej interpretacji Hilary Hahn i Orkiestry Symfonicznej Radia Szwedzkiego pod dyrekcją Eije Oue. Zaprasza Małgorzata Pęcińska.

17:00
Chopin osobisty

Róża Światczyńska prezentuje fragmenty najnowszej płyty Ingrid Fliter – znakomitej argentyńskiej pianistki, laureatki II nagrody Konkursu Chopinowskiego w 2000 r. Na płycie, którą artystka debiutuje w wytwórni Linn Records znalazły się oba koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina, nagrane ze Szkocką Orkiestrą Kameralną pod dyrekcją Juna Märkla. W audycji przypomnimy sobie również wcześniejsze chopinowskie interpretacje Ingrid Fliter.

18:00
Romantyczne brzmienia

W dzisiejszym programie Magdaleny Łoś zabrzmią m.in. Grand Duo concertant E-dur nt. z opery Robert Diabeł Meyerbeera Fryderyka Chopina (wyk. Sol Gabetta i Bertrand Chamayou), III Symfonia Es-dur Ludwiga van Beethovena (wyk. Le Concert des Nations, dyr. Savall Jordi), a także Kwintet klarnetowy B-dur op. 34 Carla Marii von Webera (wyk. Eric Hoeprich i London Haydn Quartet).

20:00
Chopin na ludowo

Nagrania chopinowskich mazurków w wykonaniu Petera Jablonskiego, szwedzkiego pianisty o polskich korzeniach z albumu: „Chopin: Complete Mazurka vol. 2” W audycji m.in.: Mazurki op. 50, 36 oraz 67. Oprócz tego posłuchamy rozmowy o tradycji wokalnej z Podhala. Będzie to spotkanie z Pauliną Peciak i Dorotą Trebunią-Tutką, które reprezentują Uczelniany Zespol Góralski „Młode Podhale” działający przy Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu.  W programie także opowieści o fenomenie popularności tradycji ludowej wśród młodzieży na Podhalu, technice śpiewu oraz historii o podhalańskich weselach. W „Chopinie na ludowo” także nagrania Poleskiego Składu Smyczkowego. Zaprasza Kuba Borysiak.

21:00
Chop-in-pop

"Sny Chopina" - Mówienie, że muzyka Chopina kojarzy się z nocą, to truizm. Oczywiście, kojarzy się, głównie za sprawą nokturnów, ale nie tylko, muzyka nocy pobrzmiewa i w innych dziełach. Noc jest zatem pewna. Ale co z jej atrybutami, na przykład ze snem... Jak sypiał Chopin, o czym śnił? A kiedy śni się o Chopinie, to co się w tym śnie zjawia? I jak te dwie oniryczne przestrzenie - wyobrażony sen Chopina i sen o Chopinie - wpływają na muzykę? O tym w audycji "Chop-in-pop", w której śledzić będę tropy spod znaku snów Chopina i snów o Chopinie. Będzie ciekawie, choć siłą rzeczy - trochę sennie. Zaprasza Mariusz Gradowski.

22:00
Czarne na białych

Bohaterką programu będzie Rosita Renard – owiana legendą artystka z Chile, starsza koleżanka Claudia Arraua. Zabrzmią Mazurek fis-moll op. 59 nr 3 i Etiudy op. 25: nr 5, 8, 4, 2, 3 Fryderyka Chopina, artystka zaprezentuje również dzieła Bacha, Mendelssohna, Ravela, Mozarta i Beethovena.