06:00
Konkurs Chopinowski
Teraz na antenie
undefined - undefined
Następnie
undefined - undefined
Teraz na antenie
undefined - undefined
Następnie
undefined - undefined
06:00
Konkurs Chopinowski
Wybór nagrań z Konkursów Chopinowskich w opracowaniu Piotra Wawrowskiego.
07:00
Cień Chopina. Wokół Europy romantycznej i młodopolskiej
Bohaterem audycji Karola Furtaka będzie Henryk Melcer-Szczawiński. Posłuchamy utworów kameralnych i solowych, w interpretacjach Andrzeja Gębskiego, Joanny Ławrynowicz i Mattiego Asikainena.
8:00
Laureaci Nagrody PR
Anna Skulska przedstawi sylwetkę Krzysztofa Jabłońskiego – laureata III nagrody na XI Konkursie Chopinowskim (1985). W wykonaniu polskiego pianisty, kameralisty i pedagoga usłyszymy m.in. Fantaisie Impromptu cis-moll op. 66, Etiudę c-moll op. 10 nr 12, oraz Rondo á la Krakowiak F dur op. 14 Chopina z towarzyszeniem Sinfonii Varsovii pod batutą Jacka Kasprzyka, a także Kinderszenen op. 15 Schumanna.
9:00
Warszawa czasów Chopina
Wiodący podczas nowej odsłony podróży przez „Warszawę czasów Chopina” będzie klucz chronologiczny. Rozpoczniemy ją zatem od panoramy roku 1810 – to wówczas rodzina Chopinów sprowadziła się do ówczesnej stolicy Księstwa Warszawskiego. W ramach pierwszej z dwóch części inauguracyjnego odcinka będziemy wsłuchiwać się w rodzime konteksty z perspektywy ośrodków, które wywierały wówczas najsilniejszy wpływ na polską kulturę muzyczną. W towarzystwie Hummla, Beethovena i Czernego zwiedzimy Wiedeń, wsłuchując się zarówno w dzieła kanoniczne, jak i obecnie zapomniane. Nie obędzie się bez niespodzianek, a jedna z nich być może zachęci Państwa do redefinicji wyobrażeń na temat ostatniego z wymienionych twórców. Następnie udamy się do Paryża, gdzie – za sprawą Marii Szymanowskiej – spotkamy Luigiego Cherubiniego w dość zaskakującym kontekście dźwiękowym. Jak wiemy – ów tytan opery był Włochem, a to właśnie na ziemiach włoskich dokonał żywota Michał Kleofas Ogiński. Czy to on był autor doskonale znanego nam Poloneza a-moll? Serdecznie zapraszam do wspólnej podróży - Michał Bruliński.
11:00
Polacy w Konkursach Chopinowskich
Audycja nieodżałowanego Stanisława Dybowskiego poświęcona sylwetce i pianistyce Rafała Blechacza – zwycięzcy XV Konkursu Chopinowskiego (2005). W wykonaniu artysty usłyszymy II Koncert f-moll op. 21 patrona naszej anteny z towarzyszeniem Royal Concertgebouw Orchestra pod dyrekcją Jerzego Semkowa, Wariacje b-moll op. 3 Karola Szymanowskiego oraz La Leggierezza i Gnomenreigen Franciszka Liszta.
12:00
Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?
Marcin Majchrowski skonfrontuje ze sobą brzmienia fortepianu historycznego i współczesnego na przykładzie Ballady f-moll op. 52 Fryderyka Chopina w wykonaniach Wojciecha Świtały (na Pleyelu i Steinwayu). W programie również Maurizio Pollini, który wykona Etiudy op. 10 patrona naszej anteny.
13:00
Krąg pieśni Chopina
O pieśniach powstałych do słów Adama Mickiewicza, o jego zainteresowaniu muzyką i kompozytorskich szkicach, o meandrach znajomości z Chopinem i nie tylko opowiemy Państwu w audycji z cyklu Krąg pieśni Chopina, w najbliższy czwrtek o godzinie 13.00. Wybrzmią oczywiście pieśni z op. 74 oparte na wierszach poety, jak również miniatury innych kompozytorów skomponowane do słów Mickiewicza. Zaprasza Marta Jankowska.
14:00
Lekcja mistrzowska
[PREMIERA]
Anna Skulska zaprasza na rozmowę z Elżbietą Tarnawską.
15:00
Drogi i bezdroża
Kolejny odcinek poświęcony Carlowi Reineckemu i Thomasowi Tellefsenowi. Tym razem Marcin Majchrowski zaprezentuje: II Koncert fortepianowy f-moll op. 15 Thomasa Tellefsena (wyk. Howard Shelley, Nürnberger Symphoniker) oraz II Koncert fortepianowy e-moll op. 120 Carla Reineckego (wyk. Simon Callaghan, Sinfonieorchester St Gallen, dyr. Modestas Pitrenas). Zapraszamy!
16:00
Ten piękny wiek XIX
Schubert na 4 ręce… Tym razem w cyklu Ten piękny wiek XIX zapomniana fortepianowa Sonata C-dur - Gran Duo – pełnokrwiste, czteroczęściowe dzieło o Beethovenowskim rozmachu i pewnych rysach charakterystycznych dla stylu wiedeńskiego klasyka, uwielbianego przez Schuberta artystycznego mentora w nagraniu mistrzowskim Dua Crommelynck. Zaprasza Małgorzata Pęcińska.
17:00
Chopin osobisty
Chopinowskie interpretacje włoskiego artysty Arturo Benedetti Michelangelego zarejestrowane podczas recitali w Londynie i Pradze w 1957 i 1960 roku, opublikowane na płycie wytwórni Praga Digitals (posłuchamy m.in. Sonaty b-moll op. 35). Róża Światczyńska przypomni także nagrania z chopinowskiej płyty artysty wydanej przez Deutsche Grammophon w 1972 roku.
18:00
Romantyczne brzmienia
Dzisiejszą audycję Klaudii Baranowskiej zdominują dzieła Ludwiga van Beethovena, Franza Schuberta oraz Johannesa Brahmsa. W programie zabrzmi m.in. V Symfonia c-moll w wykonaniu Chamber Orchestra of Europe pod batutą Nicolausa Harnoncourta.
20:00
Chopin na ludowo
W audycji Chopin na ludowo, wybrane mazurki Chopinowskie w interpretacji Piotra Andreszewskiego, polskiego pianisty o węgierskich korzeniach. W jego wykonaniu także Ballada f-moll op. 52. W części poświęconej muzyce ludowej nagrania archiwalne Czesława Kocemby, muzyka zmarłego w 2018 roku. Czesław Kocemba był harmonistą ludowym z regionu łowickiego, artystą który w roku 2017 został laureatem Baszty na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. W audycji także nagrania z Podhala i muzyka Władysława Trebunii-Tutki.
21:00
Chop-in-pop
Polskie piosenki z Chopinem w tle. Czasem kompozytor jest ich głównym bohaterem, a czasem tylko nazwisko Chopina pojawia się jako kontekst. Zaprasza Mariusz Gradowski.
22:00
Czarne na białych
Spotkanie z muzycznym Olimpem: z okazji niedawnej rocznicy urodzin Ludwiga van Beethovena Jakub Puchalski przypomina jego największe, najbardziej metafizyczne sonaty fortepianowe, wyznaczające nowe kierunki w kompozycji, za którymi nie był w stanie pójść żaden inny twórca. Każde nagranie to wyjątkowe wydarzenie: op. 101 ze Światosławem Richterem w Carnegie Hall, zapewne najdoskonalsza interpretacja wielkiej „Hammerklavier” z Claudiem Arrau'em z 1954 r., jego mistyczna, późna kreacja op. 110 i podobnie niezwykłe op. 111 pod palcami sędziwego już Richtera.