06:00
Konkurs Chopinowski
Teraz na antenie
undefined - undefined
Następnie
undefined - undefined
Teraz na antenie
undefined - undefined
Następnie
undefined - undefined
06:00
Konkurs Chopinowski
Wybór nagrań z Konkursów Chopinowskich w opracowaniu Piotra Wawrowskiego.
07:00
Cień Chopina. Wokół Europy romantycznej i młodopolskiej
Karol Furtak zaprasza na spotkanie z twórczością Edvarda Griega.
8:00
Laureaci Nagrody PR
Krzysztof Jabłoński - Laureat III nagrody na XI Konkursie Chopinowskim 1985 roku, jako najlepszy Polak otrzymał też liczne nagrody dodatkowe m.in. In. nagrodę im. Witolda Małcużyńskiego, którą ufundowały córki pianisty: Pierret i Christine także Towarzystw Chopinowskich w Japonii i Kanadzie. Nagrodę pieniężną natomiast ufundował Henryk Bogusławki, zapraszając również artystę na koncerty do Hiszpanii. Na program zaprasza Anna Skulska.
9:00
W kręgu Chopina i Paderewskiego
[PREMIERA]
Tym razem Monika Mandau zaprasza do wysłuchania kolejnego arcydzieła liryki wokalnej XIX wieku – cyklu pieśni „Piękna Młynarka” Franciszka Schuberta. Wykonawcami będą: Dietrich Fischer-Dieskau – baryton i Gerald Moore – fortepian. Autorka odtworzy też bardzo intrygujące wykonania pieśni Fryderyka Chopina w transkrypcji Franciszka Liszta, a zakończenie audycji – 3 Sonety Petrarki Franciszka Liszta (nr 47, 104 i 123).
11:00
Polacy w Konkursach Chopinowskich
Stanisław Dybowski przypomina sylwetkę Raula Koczalskiego – polskiego pianisty, kompozytora i przede wszystkim znakomitego interpretatora dzieł Chopina. W wykonaniu artysty usłyszymy m.in. Sonatę h-moll patrona naszej anteny, Sonatę Księżycową Beethovena, a także Etiudy op. 33 nr 2-4 Szymanowskiego. Audycja archiwalna.
12:00
Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?
W audycji Marcina Majchrowskiego interpretacje wybranych utworów Chopina wykonanych na instrumencie historycznym i współczesnym. Usłyszymy m.in. Walca Es-dur op. 18 Chopina w dwóch wykonaniach: Raula Koczalskiego oraz Louisa Lortie, Mazurki op. 63 w interpretacji Janusza Olejniczaka oraz Balladę g-moll op. 23 w wykonaniu Imogen Cooper.
13:00
Laureaci Konkursów Chopinowskich
XI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina - II etap
Killian Francois
14:00
Chopin. Uniwersum
Między 1834 a 1842 Chopin napisał cztery kompozycje cudnej urody, w gatunku dla siebie nieco mniej typowym – a mianowicie impromptus. Za ojca i mistrza takich kompozycji uchodzi Schubert, choć w wydaniu Chopinowskim są one jak zawsze nieporównywalne z niczym, co je poprzedziło lub po nich nastąpiło. Zaprasza Dr Kamila Stępień-Kutera.
15:00
Drogi i bezdroża
Dzisiejszą audycję Marcina Majchrowskiego wypełnią: Koncert fortepianowy B-dur op. 18 Hermanna Goetza (wyk. Hamish Milne i BBC Scottish Symphony Orchestra, dyr. Michał Dworzyński) oraz Grande Polnaise Es-dur op. 7 Aleksandra Zarzyckiego (wyk. Jonathan Plowright i BBC Scottish Symphony Orchestra, dyr. Łukasz Borowicz).
16:00
Ten piękny wiek XIX
W programie wczesne kompozycje dwóch kolegów ze szkolnej ławy, wychowanków wybitnego pedagoga i kompozytora Józefa Elsnera: rozpoznanego geniusza Fryderyka Chopina i bardzo też utalentowanego Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego. Dość wcześnie jednak drogi obu twórców zupełnie się rozeszły, co sprawiło, że Dobrzyński, dojrzewający artystycznie w cieniu dokonań Chopina, mógł oderwać się od chopinowskiego wzoru i zbudować w kompozycji własny styl. W programie m.in. Fryderyka Chopina młodzieńcza Fantazja na tematy polskie op. 13 i I Symfonia B-dur 22-letniego Dobrzyńskiego. Zaprasza Małgorzata Pęcińska.
17:00
Chopin i świat literatury
Kontynuując temat rozmaitych relacji wiążących Chopina i Mickiewicza, skupimy się w tym tygodniu na kontaktach emigracyjnych obu twórców, szczególnie zaś na wysuwanych z różnych stron zachętach do nawiązania między nimi współpracy w celu stworzenia opery narodowej. Program Iwony Puchalskiej.
18:00
Romantyczne brzmienia
W dzisiejszej audycji Magdaleny Łoś zabrzmią m.in.: Koncert d-moll Feliksa Mendelssohna w interpretacji Rainera Kussmaula, Andreasa Staiera i Concerto Köln, Fantasie C-dur na skrzypce i fortepian D934 Franza Schuberta w wykonaniu Ariadne Daskalakis i Paola Giacomettiego, a także Ein musikalischer Spass (Muzyczny żart) K 522 Wolfganga Amadeusza Mozarta, w interpretacji Ariadne Daskalakis oraz Die Kölner Akademie pod dyrekcją Michaela Alexandera Willensa.
20:00
Była sobie improwizacja
Bobby McFerrin, Chick Corea, Pat Martino, Jim Hall, Bill Evans, Chet Baker – muzyka tych znakomitych jazzmanów wypełni dzisiejszą audycję z cyklu Była sobie improwizacja. Zaprasza Magdalena Sawicka.
21:00
Chop-in-pop
"Sny Chopina" - Mówienie, że muzyka Chopina kojarzy się z nocą, to truizm. Oczywiście, kojarzy się, głównie za sprawą nokturnów, ale nie tylko, muzyka nocy pobrzmiewa i w innych dziełach. Noc jest zatem pewna. Ale co z jej atrybutami, na przykład ze snem... Jak sypiał Chopin, o czym śnił? A kiedy śni się o Chopinie, to co się w tym śnie zjawia? I jak te dwie oniryczne przestrzenie - wyobrażony sen Chopina i sen o Chopinie - wpływają na muzykę? O tym w audycji "Chop-in-pop", w której śledzić będę tropy spod znaku snów Chopina i snów o Chopinie. Będzie ciekawie, choć siłą rzeczy - trochę sennie. Zaprasza Mariusz Gradowski.
22:00
Czarne na białych
Jakub Puchalski szkicuje sylwetkę wielkiego niemieckiego pianisty Wilhelma Backhausa, prezentując go nie tylko w repertuarze, z którego ów artysta znany jest najbardziej (52. Sonata fortepianowa Es-dur Josepha Haydna, I Koncert fortepianowy d-moll Johannesa Brahmsa) ale także Fryderyka Chopina (zjawiskowe kreacje Berceuse op. 57 czy Etiud z opusów 10 i 25).