06:00
Konkurs Chopinowski
Teraz na antenie
undefined - undefined
Następnie
undefined - undefined
Teraz na antenie
undefined - undefined
Następnie
undefined - undefined
06:00
Konkurs Chopinowski
Wybór nagrań z Konkursów Chopinowskich w opracowaniu Piotra Wawrowskiego.
07:00
Cień Chopina. Wokół Europy romantycznej i młodopolskiej
Karol Furtak przyjrzy się powiązaniom między muzyką Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki. Posłuchamy 6 Polonezów i Trzech epigramów w wykonaniu Marcina Tadeusza Łukaszewskiego, a wyrazistych elementów folkloru polskiego w postaci wątków lirycznych poszukamy w Bajce (wyk. {oh!} Orkiestra, dyr. Dirk Vermeulen) i Trenach do słów Jana Kochanowskiego (wyk. Mariusz Godlewski – baryton, Radosław Kurek – fortepian).
8:00
Laureaci nagrody PR
Bohaterem audycji Anny Skulskiej będzie wybitny pianista i pedagog, zmarły w 2014 roku w wieku 100 lat (!) Jan Ekier. Usłyszymy m.in. Balladę F-dur op. 38 i Sonatę b-moll op. 35 Fryderyka Chopina.
9:00
Audycja specjalna
Ona była przez swoich współczesnych równie mocno uwielbiana, jak nienawidzona. Nazywana przez nieżyczliwych wampirzycą, wiedźmą, portretowana była w złośliwych listach i artykułach jako półmężczyzna z nieodłącznym cygarem w zębach. On uchodził za bóstwo fortepianu, widziano w nim sylfa, poetę dźwięków lub anioła okrywającego skrzydłami klawiaturę. Dziś o ich związku zapewne rozpisywałby się internet – zresztą w swoich czasach budzili sensację i zainteresowanie szerz wielbicieli i prasy. Ich związek stał się legendą, jego szczegóły na zawsze już zapewne będą owiane tajemnicą – brak wielkiej części ich korespondencji, którą ona po zerwaniu spaliła, a relacje świadków są sprzeczne i nie zawsze obiektywne. Dzisiejszą audycję poświęcimy jednej z artystycznych par wszech czasów: Fryderykowi Chopinowi i George Sand.
11:00
Polacy w Konkursach Chopinowskich
W programie Stanisława Dybowskiego wysłuchamy nagrań Haliny Czerny-Stefańskiej. W repertuarze pianistki znalazły się dzieła Chopina oraz Wielki Polonez op. 6 Juliusza Zarębskiego.
12:00
Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?
Wytrawny chopinista i edukacyjny „wnuk” Fryderyka Chopina Maurycy Rosenthal w Etiudzie Ges-dur op. 10 nr 5, Mazurki op. 59 w wykonaniu Janusza Olejniczaka oraz porównanie Etiudy As-dur op. 10 nr 10 na instrumencie historycznym i współczesnym w wykonaniu Krzysztofa Jabłońskiego. Zaprasza Marcin Majchrowski.
13:00
Krąg pieśni Chopina
Czy można wyśpiewać chopinowskie mazurki? Na ile ich twórcy podobał się ten pomysł? Kto pierwszy podjął się transkrypcji tych miniatur i stworzył z nich pieśni? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w audycji Krąg pieśni Chopina, w której posłuchamy opracowań powstałych zarówno za życia kompozytora jak i stworzonych współcześnie. Zaprasza Marta Jankowska.
14:00
Lekcja mistrzowska
Anna Skulska rozmawia z prof. Andrzejem Ratusińskim - pianistą i pedagogiem - o mistrzach, wykonawcach, dziełach, twórcach i wydarzeniach. Bohaterką odcinka jest Maria Joao Pires.
15:00
Drogi i bezdroża
[PREMIERA]
Marcin Majchrowski zaprasza na audycję, której bohaterami będą Carl Reinecke i Franz Schubert.
16:00
Ten piękny wiek XIX
Największe skarby fortepianowej muzyki Franciszka Schuberta na cztery ręce – Fantazja f-moll i Allegro a-moll Lebensstürme z ostatniego roku jego twórczości, dzieła o niezwykłej intensywności i głębi wyrazu, obsesyjnie smutne w wielu odcieniach melancholii, w których skrywają się emocje rozpaczy, dramatyzmu, zgasłych nadziei, śmiertelnie chorego kompozytora. Nagrania znakomitego Dua Crommelynck. Zaprasza Małgorzata Pęcińska.
17:00
Chopin osobisty
W audycji Róży Światczyńskiej spotkanie ze zwycięzcą V Konkursu Chopinowskiego w 1955 roku Adamem Harasiewiczem. W programie nagrania archiwalne oraz współczesne, m.in Sonaty b-moll op. 35 i Mazurków op. 33 Chopina, a także rozmowy z pianistą.
18:00
Chopin na ludowo
W programie interpretacje francusko-belgijskiego pianisty z Meksyku Michela Blocka, ulubieńca publiczności i wielkiego przegranego VI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. W 1960 roku zdobył jedynie wyróżnienie, ale uznanie dla jego talentu wyraził honorowy przewodniczący jury Artur Rubinstein, przyznając mu nagrodę specjalną. Usłyszymy nagrania konkursowe Mazurków Chopina - cis-moll op. 30 nr 4, c-moll op. 56 nr 3 i As-dur op. 59 nr 2 oraz późniejsze interpretacje Mazurków op. 17 i op. 68. W audycji także nagrania archiwalne i opowieści jednego z najwybitniejszych skrzypków Radomszczyzny - Tadeusza Jedynaka z Przystałowic Małych. Zaprasza Kuba Borysiak.
19:00
Alternatywa konkursowa
[PREMIERA]
V Alternatywa Konkursowa PR Chopin – Preludium
21:00
Chop-in-pop
W dzisiejszej audycji kierujemy wzrok na Sochaczew – miasto na Mazowszu, ważne miasto, bo ledwie kilka kilometrów od jego granic, w Żelazowej Woli urodził się Fryderyk Chopin. Z Sochaczewa pochodzi Władysław Komendarek – mistrz muzyki elektronicznej, jedna z najbarwniejszych postaci w polskiej muzyce popularnej. Ich spotkanie było nieuniknione. Zaprasza Mariusz Gradowski.
22:00
Czarne na białych
Część druga arcyciekawej sylwetki fonograficznej wielkiej francuskiej wirtuozki Monique Haas (1909-1987). Artystkę usłyszymy w interpretacjach dzieł Maurice’a Ravela i Claude’a Debussy’ego. Program Jakuba Puchalskiego.