Teraz na antenie

undefined - undefined

Następnie

undefined - undefined

4 lipca

06:00
Konkurs Chopinowski

Wybór nagrań z Konkursów Chopinowskich w opracowaniu Piotra Wawrowskiego.

07:00
Cień Chopina. Wokół Europy romantycznej i młodopolskiej

Karol Furtak zaprasza na spotkanie z muzyką Feliksa Nowowiejskiego. Wpływy Fryderyka Chopina na twórczość tego kompozytora usłyszymy m.in. w Balladzie cis-moll op. 20.

08:00
Laureaci Nagrody PR

Bohaterem audycji Anny Skulskiej będzie Fou Ts’ong – niedawno zmarły chiński pianista, laureat III nagrody w V Konkursie Chopinowskim (1955). W wykonaniu artysty zabrzmią: Mazurek g-moll op. 24 nr 1, Mazurki op. 41: e-moll, cis-moll oraz wybrane Etiudy op. 25 Fryderyka Chopina, a także Koncert C-dur KV 503 Wolfganga Amadeusza Mozarta z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Jerzego Maksymiuka.

09:00
W kręgu Chopina i Paderewskiego


11:00
Polacy w Konkursach Chopinowskich

Stanisław Dybowski prezentuje sylwetkę Ewy Pobłockiej. W wykonaniu artystki usłyszymy: I Koncert fortepianowy e-moll patrona naszej anteny z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą Kazimierza Korda, Fantazję chromatyczną i fugę d-moll BWV 903 oraz Gawoty i Gigue Johanna Sebastiana Bacha.

12:00
Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?

W audycji Marcina Majchrowskiego interpretacje wybranych utworów Chopina wykonanych na instrumencie historycznym i współczesnym. Usłyszymy m.in. Etiudę Ges-dur op. 10 nr 5 w wykonaniu Maurycego Rosenthala, Mazurka G-dur op. 67 nr 1 w interpretacji Henryka Sztompki, a także Nokturny op. 15 w wykonaniu Tobiasa Kocha.

13:00
Laureaci Konkursów Chopinowskich

X Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina – finał

Papazjan Arutiun

14:00
Chopin. Uniwersum

Archiwalna audycja nieodżałowanego Stanisława Dybowskiego poświęcona sylwetce i pianistyce Henryka Sztompki, wyróżnionego na I Konkursie Chopinowskim (1927) nagrodą Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków. W programie mazurki i nokturny Chopina.

15:00
Gatunki chopinowskie

We wczesnym romantyzmie Fryderyk Chopin prezentował jedno z najbardziej interesujących i godnych uwagi podejść do kwestii gatunków muzycznych. Twórczość, cechy gatunkowe, niuanse i indywidualny styl kompozytora przedstawi w autorskiej audycji Andrzej Sułek. W odcinku pierwszym przyjrzy się trzem pierwszym balladom.

16:00
Muzyka ukraińska czasów Chopina

Zofia Iwanowa zaprasza na drugą audycję poświęconą twórczości ukraińskiego kompozytora Valentina Bibika (1940-2003). Posłuchamy między innymi jego Koncertu-symfonii na skrzypce, altówkę i orkiestrę kameralną.

17:00
Arcydzieło miesiąca

Barkarola Fis-dur Fryderyka Chopina to znacznie więcej niż tylko pieśń weneckiego gondoliera. Jest w niej kołysanie fal, migotanie światła na ruchliwych zmarszczkach wody, jest w niej oddech i estetyczne uniesienie, do którego prowadzi swą giętką melodią. Paweł Siechowicz zaprasza na trzecią audycję cyklu poświęconego chopinowskiemu op. 60.

18:00
Romantyczne brzmienia

Możdżer&Bałdych "Passacaglia"

19:00
V Alternatywa Konkursowa PR Chopin

[PREMIERA]

V Alternatywa Konkursowa PR Chopin – Etiuda

21:00
Wszyscy ludzie Fryderyka

[PREMIERA]

Druga część audycji poświęconej Józefowi Brzowskiemu. Zapraszamy!

22:00
Czarne na białych

Magdę Tagliaferro pamiętamy jako jurorkę kolejnych konkursów chopinowskich, znamy ją też z dość późnych nagrań, z których pamiętne są m.in. Polonez-Fantazja Chopina i V Koncert Saint-Saënsa. A jak francuska (choć urodzona w Brazylii) pianistka grała muzykę kompozytorów, w orbicie których się wychowała, których miała okazję znać osobiście? Przede wszystkim kolorową poezję Gabriela Fauré, ale też chwytliwego Reynaldo Hahna – albo obrazowego Debussy'ego, z którym wprawdzie nie miała okazji się przyjaźnić, lecz zapewne miała okazję słyszeć? Do tego jedno z najwcześniejszych nagrań koncertów fortepianowych Mozarta, kameralistyka z młodziutką gwiazdą Denise Sorian... Zaprasza Jakub Puchalski.