Teraz na antenie

undefined - undefined

Następnie

undefined - undefined

5 lipca

06:00
Konkurs Chopinowski

Wybór nagrań z Konkursów Chopinowskich w opracowaniu Piotra Wawrowskiego.

07:00
Muzyka epoki Chopina

X Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina – recital

Wolfram William

8:00
Laureaci nagrody PR

Słuchając Chopina. Wirtuoz paryski

9:00
W poszukiwaniu ideału

Bohaterem audycji Róży Światczyńskiej będzie francusko-belgijski pianista Michel Block - ulubieniec publiczności podczas VI. Konkursu Chopinowskiego w 1960 roku. Uznanie dla jego talentu w niezwykły sposób wyraził wtedy przewodniczący jury Artur Rubinstein, przyznając mu prywatną nagrodę specjalną.? W programie kompozycje Fryderyka Chopina, Maurice'a Ravela oraz Isaaca Albeniza.

11:00
Weekendowe potpourri

"Schubert w jednym akcie". Tak brzmi tytuł tego spotkania, w którym będą Państwo mieli sposobność poznać wiedeńskiego romantyka z innej, właściwie nieznanej strony. Muzyka sceniczna, opera, operetka wodewil, to było jedno z kompozytorskich marzeń Schuberta właściwie niespełnionych, chociaż w jego twórczym dorobku znajduje się kilkanaście tytułów kompozycji z różnych powodów nieudanych lub niedocenionych. Pewnym wyjątkiem jest opera zatytułowana Die verschworenen (Sprzysiężeni) do libretta wg komedii Arystofanesa, która wiele lat po śmierci kompozytora pod zmienionym tytułem została jednak wykonana w Wiedniu. Posłuchamy tego, bodaj najlepszego ze scenicznych dzieł Schuberta, w pięknym nagraniu pod dyrekcją Christopha Speringa z solistami oczywiście, chórem i jego świetną Das Neue Orchester i interpretacji, która oddaje jego prawdziwy artystyczny wymiar. Małgorzata Pęcińska zaprasza o 11.00.

13:00
Metafizyka Chopinowska

Powoli zbliżamy się do końca mini cyklu poświęconego muzyce Gabriela Faurego. Najbliższa audycja to spotkanie z jego impromptus, mazurkiem i pieśniami bez słów. Zaprasza Dr Kamila Stępień-Kutera.

14:00
W salonie PR Chopin

Retransmisja z koncertu Marka Brachy organizowanego przez Polskie Radio Chopin z komentarzem Marcina Majchrowskiego. W programie utwory Fryderyka Chopina, Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Apolinarego Kątskiego, Ludwiga van Beethovena.

16:00
Chopin. Odloty-przyloty

Krzysztof Teodorowicz poświęci swoją audycję trzem wielkim wirtuozom XIX wieku: Niccolo Paganiniemu, Ferencowi Lisztowi i Fryderykowi Chopinowi.

17:00
Nie samym Chopinem...

[PREMIERA]

Kolejna część fonograficznej sagi poświęconej pianistyce wielkiego Artura Rubinsteina. Głównym punktem programu będzie III Koncert fortepianowy c-moll Ludwiga van Beethovena (Boston Symphony Orchestra i Erich Leinsdorf). Jako uzupełnienie Nokturny op. 32 i op. 37 Fryderyka Chopina. Zaprasza Adam Rozlach.

18:00
Złoty wiek muzyki kameralnej

"Instrument kameralny sam w sobie, czyli fortepian"

Charles Burney w 1777, na pierwszym zbiorze utworów na klawesyn lub fortepian 4 ręce: „Granie duetów przez dwie osoby na jednym instrumencie ma wiele zalet, bez konieczności zapychania pokoju dwoma instrumentami. Klawesyn i forte piano mają tak rozległą skalę, że kiedy gra na nich jedna osoba, to ogromna część tej skali jest niewykorzystana!” Kiedy tylko stało się to możliwe, skalę te zaczęto wykorzystywać w pełni. Historyczny początek: 13 maja 1765 roku, Londyn. Zasługa – Nannerl i Wolfgang Mozart. Najbliższa audycja zademonstruje utwory z początków dziejów kameralnego muzykowania na 4 ręce. W programie: Mozart, Burney i Beethoven, którego Marsz nr 3 z op. 45 zagra Elena Modena oraz Ilario Gregoletto na fortepiano Giovanniego Heichele zbudowanym w Trieście ok. 1815 roku. Instrument ten ma 6 pedałów, a ostatni uruchamia muzykę janczarską. Zaprasza Dr Danuta Gwizdalnaka.

19:00
IX Symfonia Chopina  

Ignacy Zalewski zaprasza na drugą część dyptyku poświęconego twórczości orkiestrowej czeskiego kompozytora Bedricha Smetany. Posłuchamy jego poematów symfonicznych, uwertur operowych oraz - zinstrumentowanego przez George'a Szella -  Kwartetu smyczkowego e-moll "Z mojego życia".

21:00
Kino Polonia. Chopin

W najbliższej audycji chopinowska busola poprowadzi nas w kierunku dwóch ciekawych ścieżek muzycznych. Strona A - to muzka z filmu "Głośniej od bomb", ta autorska, Oli Flottuma, i ta wykorzystana - z klasykiem od Tangerine Dream i Nokturnem cis-moll Fryderyka Chopina. Strona B - to dokument "Lettera al Presidente" i muzyka, którą skomponował Danilo Caposeno. Twórca to właściwie nieznany, ale zwrócił na siebie uwagę kompozycją "Omaggio a Chopin" i okazało się, że jego muzyki do włoskiego dokumentu posłuchać.

22:00
Czarne na białych

Bohaterką dzisiejszej audycji Jakuba Puchalskiego będzie amerykańska pianistka polskiego pochodzenia, Ruth Slenczynska. W programie zabrzmią dzieła Johanna Sebastiana Bacha (Preludium i fuga BWV 848), Samuela Barbera (Nocturne) oraz Fryderyka Chopina (m.in. cztery ballady, Etiudy op. 10 i Scherzo h-moll).