Teraz na antenie

undefined - undefined

Następnie

undefined - undefined

O radiu Chopin / O nas

Polskie Radio Chopin

Polskie Radio Chopin
Fryderyk Chopin. Akwarela pędzla Marii Wodzińskiej, 1835 Foto: Muzeum Narodowe w Warszawie/Wikipedia/domena publiczna

Radio z kulturą – przede wszystkim muzyczną, ale też i literacką – a bez komercji czy krzykliwej publicystyki. Dzielimy się tym, co najpiękniejsze, opatrując to skromnym, lecz istotnym komentarzem. Nasz zespół tworzą najbardziej renomowani publicyści i dziennikarze reprezentujący różne środowiska muzyczne i akademickie. Muzyka jest dla nas codziennym świętem i powszednią, lecz największą możliwą radością. Choć na naszej antenie dominuje pianistyka, w szczególności Chopin, to usłyszeć można tu muzykę najróżniejszych gatunków i pochodzącą z najróżniejszych okresów, w tym – wieczorami – także jazz i dobrą muzykę rozrywkową.

Jesteśmy rozgłośnią cyfrową, słuchać więc można nas przez odbiorniki DAB+ oraz przez Internet. W tym celu należy użyć czarnego przycisku „play” w oknie „Teraz na antenie” na naszej stronie internetowej albo aplikacji Polskiego Radia (oba sposoby polecane), lub też ogólnego playera internetowego Polskiego Radia, z którego menu trzeba wybrać Polskie Radio Chopin (dostępny przez czerwony przycisk „Słuchaj” na samej górze strony internetowej).

W ramach naszej działalności zaistnieliśmy w życiu muzycznym nie tylko jako komentatorzy, lecz i twórcy. Jesteśmy organizatorem koncertów, w tym festiwalu zbudowanego wokół muzyki Fryderyka Chopina (co roku podczas festiwalu dokonywane jest też prawykonanie nowego utworu, napisanego specjalnie dla Radia Chopin). Festiwal odbywa się w Antoninie, ale tak jak wszystkie nasze działania adresowany jest także do słuchaczy naszej anteny (transmisje, również na naszym kanale YouTube, mediach społecznościowych i stronie internetowej). Od 2021 r. organizujemy ponadto konkurs pianistyczny dla dzieci i młodzieży „Alternatywa konkursowa”. Tworzymy i produkujemy filmy wprowadzające do twórczości naszego patrona (Katedra fortepianu Polskiego Radia Chopin), wreszcie wydajemy też płyty, w których przypominamy arcydzieła zalegające w radiowych archiwach.  


Polskie Radio Chopin
Fryderyk Chopin. Akwarela pędzla Marii Wodzińskiej, 1835 Foto: Muzeum Narodowe w Warszawie/Wikipedia/domena publiczna