Teraz na antenie

undefined - undefined

Następnie

undefined - undefined

O radiu Chopin / O nas

Polskie Radio Chopin

Polskie Radio Chopin
Fryderyk Chopin. Akwarela pędzla Marii Wodzińskiej, 1835 Foto: Muzeum Narodowe w Warszawie/Wikipedia/domena publiczna

Radio z kulturą – przede wszystkim muzyczną, ale też i literacką – a bez komercji czy krzykliwej publicystyki. Dzielimy się tym, co najpiękniejsze, opatrując to skromnym, lecz istotnym komentarzem. Nasz zespół tworzą najbardziej renomowani publicyści i dziennikarze reprezentujący różne środowiska muzyczne i akademickie. Muzyka jest dla nas codziennym świętem i powszednią, lecz największą możliwą radością. Choć na naszej antenie dominuje pianistyka, w szczególności Chopin, to usłyszeć można tu muzykę najróżniejszych gatunków i pochodzącą z najróżniejszych okresów, w tym – wieczorami – także jazz i dobrą muzykę rozrywkową.

Jesteśmy rozgłośnią cyfrową, słuchać więc można nas przez odbiorniki DAB+ oraz przez Internet. W tym celu należy użyć czarnego przycisku „play” w oknie „Teraz na antenie” na naszej stronie internetowej albo aplikacji Polskiego Radia (oba sposoby polecane), lub też ogólnego playera internetowego Polskiego Radia, z którego menu trzeba wybrać Polskie Radio Chopin (dostępny przez czerwony przycisk „Słuchaj” na samej górze strony internetowej).

W ramach naszej działalności zaistnieliśmy w życiu muzycznym nie tylko jako komentatorzy, lecz i twórcy. Jesteśmy organizatorem koncertów, w tym festiwalu zbudowanego wokół muzyki Fryderyka Chopina (co roku podczas festiwalu dokonywane jest też prawykonanie nowego utworu, napisanego specjalnie dla Radia Chopin). Festiwal odbywa się w Antoninie, ale tak jak wszystkie nasze działania adresowany jest także do słuchaczy naszej anteny (transmisje, również na naszym kanale YouTube, mediach społecznościowych i stronie internetowej). Od 2021 r. organizujemy ponadto konkurs pianistyczny dla dzieci i młodzieży „Alternatywa konkursowa”. Tworzymy i produkujemy filmy wprowadzające do twórczości naszego patrona (Katedra fortepianu Polskiego Radia Chopin), wreszcie wydajemy też płyty, w których przypominamy arcydzieła zalegające w radiowych archiwach.  



PROF. MARCIN GMYS - REDAKTOR NACZELNY

Profesor tytularny, muzykolog i publicysta muzyczny. Napisał cztery grube (i jedną chudą) monografie naukowe, ponadto lekkostrawną książkę kulinarną (do spółki) oraz cztery setki niezrozumiałych rozpraw i esejów. Od ćwierćwiecza związany z Instytutem Muzykologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, od czterech lat realizuje swe sadystyczne pasje przywódcze kierując Polskim Radiem Chopin. Najczęściej słucha Chopina, Schumanna, Góreckiego, Pendereckiego, Mykietyna, Metheny’ego i Adėsa. Nie znosi wykonawców dobrze ułożonych, chyba że akurat zamierza błyskawicznie zasnąć. Drzewiej lubił wpadać do Kuźnicy Helskiej lub jeździć nocami po zaułkach warszawskiej Pragi na rowerze. Zdarza mu się jeszcze czytać Prusa, Prousta, Manna, Hrabala i Huellego oraz oglądać filmy Kubricka. Reszta owiana przyjemną mgiełką rozporządzeń RODO.



MAŁGORZATA PĘCIŃSKA

Zalicza się do wymierającego gatunku „radiotów”, czyli tych, którzy nie wierzą w życie pozaradiowe. „Urodziłam się dla radia, ale długo żyłam w nieświadomości. Aż pewego dnia zachwyciło mnie zielone oko magicznej skrzynki, w której dystyngowanym głosem mówił pan i grała prawdziwa symfoniczna orkiestra. I tak od lat zielono mi. Mam zielone oczy, kocham zwierzęta, a najbliżej mi do kotów – zielonookich, tajemniczych, delikatnych istot, o zachwycającej inteligencji i przyjaznym nastawieniu do świata. Mam kocią wrażliwość, ufność, niezależność i dumę. Z kocią spostrzegawczością obserwuję świat i nie mogę się nadziwić. Aha, mam też Złoty Mikrofon.”

Na naszej antenie Małgorzatę Pęcińską można usłyszeć w audycjach „Weekendowe potpourri” oraz „Ten piękny wiek XIX”.



DR KAMILA STĘPIEŃ-KUTERA

Doktor nauk humanistycznych (rozprawa „Arrigo Boito i jego idee opery” pod kierunkiem prof. Michała Bristigera), redaktor naczelna Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, tłumacz, współzałożyciel i członek komitetu redakcyjnego periodyków „Studia Chopinowskie” oraz „The Chopin Review”; jest autorką licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz książki Pianista. Rozmowy z Garrickiem Ohlssonem (2018; wyd. angielskie: Pianist: Conversations with Garrick Ohlsson, 2021). Na antenie Polskiego Radia Chopin prowadzi obecnie dwa cykle audycji: Metafizyka Chopinowska i Chopin.Uniwersum.



DR DANUTA GWIZDALANKA

Muzykolog, publicystka, autorka książek o muzyce, członkini Związku Kompozytorów Polskich. Na naszej antenie można usłyszeć ją w audycji „Złoty wiek muzyki kameralnej”.



MAREK BRACHA

Wszechstronny pianista i pedagog, który kształcił się w Warszawie i Londynie. Koncertuje na całym świecie, popularyzując muzykę polską. Najlepiej czuje się w repertuarze klasycznym i romantycznym, ale z powodzeniem dokonuje też prawykonań muzyki współczesnej. Na naszej antenie prowadzi audycję „Muzycy o Chopinie”, w której skupia się na nieoczywistych interpretacjach chopinowskich.

Oprócz zamiłowania do muzyki pochłaniają go kulinaria – gotowanie, podróże, wino. Podkreśla, że przygoda z Polskim Radiem Chopin jest dla niego ogromną frajdą.



DOROTA KOZIŃSKA

Tłumaczka, pisarka, krytyk. Prowadzi zajęcia w Akademii Teatralnej w Warszawie. Założyła stronę „Upiór w operze”, poświęconą zagadnieniom sztuki wokalnej i teatru operowego. Współpracuje m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym” i miesięcznikiem „Teatr”. Autorka nominowanego do Nagrody im. Beaty Pawlak reportażu Dobra pustynia oraz kilku książek o zwierzętach. Współlokatorka trzech kotów, towarzyszka klaczy angloarabskiej o imieniu Kaja. Na antenie gości z audycją Śpiewnik Chopinowski.



JAKUB PUCHALSKI

Krytyk i publicysta muzyczny, przy tym historyk kultury (cokolwiek to znaczy). Działa w różnych mediach związanych z muzyką, jest też stałym współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego”. Polskie Radio Chopin reprezentuje w jury International Classical Music Awards. Zajmuje się chyba każdą dziedziną łączoną z muzyką klasyczną, poczynając od chorału starorzymskiego – nigdy przy tym jednak nie zaniedbując hołubienia wielkiej pianistyki, dyrygentury i wiolinistyki. Wykładał przedmioty związane z historią i recepcją muzyki i sztuki (głównie na UJ). Południowiec: nie dość, że pochodzący z Wrocławia mieszkaniec Krakowa, to najchętniej także sypiałby do południa. Pisze, tłumaczy, redaguje, przede wszystkim jednak słucha i patrzy. W Radiu Chopin prowadzi audycję „Czarne na białych” (galeria pianistyczna), a w swoim czasie również „Ucho nienasycone”; opiekuje się też stroną internetową rozgłośni.



ARTUR BIELECKI

Muzykolog, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, nauczyciel, publicysta. Mieszka we Wrocławiu. Interesuje się różnymi aspektami sztuki wykonawczej, w tym szczególnie sztuką pianistyczną. Współzałożyciel i były prezes Towarzystwa im. Józefa Hofmanna.

Na naszej antenie prowadzi audycję „Wokół wielkiego Konkursu”, pisuje też notki do wydawanych przez Polskie Radio Chopin płyt.



MACIEJ GRZYBOWSKI

Zafascynowany fenomenem moralności. Przeto stroniący od politycznego szumu medialnego. Muzyk ze słusznymi pretensjami do filozoficznej kontemplacji rzeczywistości. Tej pozornie widzialnej i tej pozornie niewidzialnej. W bezcelowej drodze.



DARIUSZ MARCINISZYN

Pasjonat pianistyki, „człowiek słyszący inaczej ” – czym od czasu do czasu doprowadza do rozpaczy środowisko muzyczne i redakcyjnych kolegów. Jest absolwentem muzykologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Przedmiotem jego zainteresowań jest analiza nagrań archiwalnych (w szczególności ze zbiorów Polskiego Radia), analiza źródeł fonograficznych dotyczących zapomnianych dziś pianistów oraz pianistyczne szkoły narodowe. Zajmuje się recenzowaniem koncertów i płyt oraz pisaniem artykułów poświęconych sylwetkom wybitnych mistrzów klawiatury. Obsesyjnie zachwyca się interpretacjami Chloe Jiyeong Mun i Ivo Pogorelića. Pracuje w wytwórni fonograficznej Dux, regularnie współpracuje z Ruchem Muzycznym oraz ze Stowarzyszeniem im. Ludwiga van Beethovena. Uwielbia skakać na bungee i ze spadochronem, a także pływać i saunować. 




Polskie Radio Chopin
Fryderyk Chopin. Akwarela pędzla Marii Wodzińskiej, 1835 Foto: Muzeum Narodowe w Warszawie/Wikipedia/domena publiczna